Domů     Příroda
Ptakopysk je experiment přírody
Veronika Tyrková 15.1.2025

Málokterého tvora obdařila příroda tolika zvláštnostmi. Je to savec, ale jeho mláďata se klubou z vajec. Pod vodou se řídí elektrickým smyslem jako některé ryby a ve tmě světélkuje. A to zdaleka není vše..

Co je vlastně ten ptakopysk zač, zajímalo obyvatele Austrálie stejně jako Evropy, kam začali mořeplavci na konci 18. století přivážet první exempláře. Ocas jako bobr, zobák jako kachna a končetiny jako ještěrka – jak to může jít dohromady?

Zatímco v Evropě byli tito tvorové nějakou dobu považováni za podvrh či vtípek, tak v Austrálii se o nich po generace vyprávěly příběhy. Podle jednoho z nich se kdysi zástupci hlavních zvířecích skupin – tedy suchozemská zvířata, ptáci a vodní tvorové – snažili přesvědčit ptakopyska, aby se přidal k jedné z nich.

Ptakopysk si vzal nějaký čas na rozmyšlenou. Pak teprve vystoupil se svým rozhodnutím. Shromážděným zvířatům oznámil, že vše zvážil a nechce si vybírat. Vždyť se všemi má něco společného. Sdílí s nimi unikátní rysy, které každou skupinu činí výjimečnou.

Žádná z nich není lepší nebo horší. Podle Pauline McLeodové, autorky knihy Aboriginal art & stories, byl od té doby ptakopysk ve zvířecí říši považovaný za výjimečného a moudrého.

Kojí bez bradavek

V dnešní době se řadí ptakopysk podivný (Ornithorhynchus anatinus) mezi savce, i když má mnoho znaků společných s plazy a ptáky. Jako u všech savců i jeho mláďata sají mateřské mléko, ačkoliv se předtím klubou z vajíček.

Dlouho nebylo jasné, jakým způsobem kojení probíhá, když na těle ptakopyska není jediná bradavka. Pozorování krmení mláďat je o to složitější, že samice kladou vejce do úzkých dlouhých nor kolem břehů vodních toků.

Nakonec vědci zjistili, že mláďata slízávají mléko, které se uvolňuje samicím z kůže na břiše. Produkují ho drobné žlázky podobné potním žlázám. Pot to ale rozhodně není, výměšek obsahuje mimo jiné i kaseiny typické pro savčí mléko.

Antimikrobiální mléko

Způsob krmení mláďat ptakopysků sebou teoreticky nese vysoké riziko infekce. Srst samic, které tráví život v kalných vodách a kolem bahnitých břehů, je samozřejmě špinavá a pokrytá patogeny. Navíc stejně jako všechna mláďata mají i ptakopysci v prvních dnech a týdnech života oslabenou imunitu.

Přesto to však vypadá, že jim mateřské mléko s příměsí špíny nijak neškodí. Vědci už teď vědí, že je to proto, že má unikátní antimikrobiální vlastnosti. Na zkoumání mléka ptakopysků se zaměřili australští vědci pod vedením Janet Newmanové.

Narazili v něm na speciální protein, který měl tvar úhledných loken. Pojmenovali ho „Shirley Temple“ po kudrnaté dětské filmové hvězdě známé například z filmu Heidi, děvčátko z hor (1937). Podle Newmanové naznačují tvary proteinů funkci, kterou plní.

Pro ni a její výzkumný tým tedy není pochyb, že protein Shirley Temple má silné antimikrobiální účinky. Stejný protein mimochodem našli odborníci i v mléce ježur, což jsou nejbližší – a zároveň jediné – příbuzné ptakopysků.

Více se dočtete v čísle 2/2025.

Autorka: Kateřina Pavelcová

Foto: FOTO: Charles J. Sharp / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Zdroje informací: australianfauna.com, amnh.org, platypus.asn.au
Související články
Příroda 17.7.2025
Psalo se 28. září 1931. Den, který navždy změnil osud jednoho druhu. V pražské Troji se slavnostně otevřela nová zoologická zahrada. Pro mnohé jen další zábavné místo pro rodinné výlety. Kdo by si tehdy pomyslel, že právě tady se začne psát jeden z nejneobyčejnějších příběhů záchrany divokého zvířete? A to zvířete, které běhá tisíce kilometrů […]
Ačkoliv se letní teploty u nás zatím zdají být spíše umírněné, meteorologové varují, že ty nejhorší vlny veder teprve přijdou. Jinde v Evropě trápí horko lidí i zvířata mnohem více. Zatímco my se ochladíme klimatizací či návštěvou bazénu, zvířata tolik možností, jak bojovat s vedrem, nemají. S rostoucími teplotami totiž jejich strategie proti přehřátí nemusí […]
Příroda Vesmír 13.7.2025
Šest protonů v jádře, schopnost vytvářet čtyři vazby, za pozemských teplot a tlaků pevné skupenství, tak takový je uhlík. Právě on je základním stavebním kamenem veškerého života, jak jej na naší planetě známe. Některé výzkumy však ukazují, že nejen on je teoreticky schopen vytvářet živé organismy. Podle jedné studie by na jiných světech mohly fungovat […]
Příroda 12.7.2025
Aktuální měření ukazují, že naše planeta letos v červenci zažila kratší dny, než bývá obvyklé. Jde o součást dlouhodobého procesu, jehož příčinou je jak jádro Země, tak i změny klimatu. Brzká ranní svítání a pozdní soumrak jsou s letními měsíci v našich zeměpisných šířkách neodmyslitelně spojeny. Ale při pohledu z vesmíru je současná realita trochu […]
Podle nejnovější studie přispívá vlastnictví psa nebo kočky k tomu, že si lidé zachovávají i s přibývajících věkem některé mozkové funkce, což je pro stárnoucí světovou populaci dobrou zprávou. Vlastnictví ptáků nebo ryb kupodivu takový pozitivní vliv na lidský mozek nemá. Globální populace stárne, což zvyšuje míru výskytu demence. Podle Světové zdravotnické organizace jich v […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz