Domů     Vesmír
Europa Clipper: Hledání druhé Rajské zahrady

V polovině října 2024 zahájila plavbu dlouhou 2,9 miliardy kilometrů mise v mnoha ohledech výjimečná. NASA nikdy nevyslala k planetárnímu průzkumu větší kosmickou loď. V současnosti je na cestě z jednoho vodního světa do druhého s cílem hledat indicie k zodpovězení otázky staré jako lidstvo samo: Jsme ve vesmíru sami?.

Mars zklamal. Navzdory všem očekáváním jeho dosavadní studium odhalilo, že pokud kdy hostil život, bylo to před miliardami let. Přesto není všem nadějím konec. Pokud se ve sluneční soustavě vyskytuje život v podobě, jaké známe, podle vědců to nemůže být jinde než na měsících plynných obrů.

Zraky jsou v tuto chvíli upřeny na Europu obíhající kolem Jupiteru. Co vše se odehrává pod pokličkou tlusté vrstvy vodního ledu, se mohou vědci zatím jen dohadovat. Právě to by měla mise Europa Clipper změnit. Nejsofistikovanější sada vědeckých přístrojů, jakou kdy NASA poslala do Jupiterova systému, má za cíl zjistit, zda by měsíc mohl být obyvatelný.

„Je to epická mise. Znamená pro nás šanci prozkoumat ne svět, který by mohl být obyvatelný před miliardami let, ale svět, který by mohl být obyvatelný dnes,“ uvedl vědecký pracovník programu Curt Niebur.

Vstříc zóně smrti

Za průzkumem jednoho z Jupiterových měsíců odstartovala 14. října 2024 sonda Europa Clipper, kterou do vesmíru z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě vynesla raketa Falcon Heavy společnosti SpaceX. Čeká ji dlouhá cesta.

Za šest let, v dubnu 2030, by měla doputovat k Jupiteru a z jeho blízkosti během dalších čtyř let 49krát obletět Europu. Právě u cíle sondu čeká nejnáročnější část úkolu. „Magnetické pole Jupiteru je 20 000krát silnější než zemské.

Je to v podstatě obří urychlovač částic,“ říká projektový manažer mise Jordan Evans. Radiační pásy obklopující plynného obra a mocné magnetické pole urychlují nabité částice na rychlost blížící se rychlosti světa a vytvářejí smrtící zónu pro nepřipravené kosmické lodě.

„Vyslání orbiteru kolem Europy kvůli radiačnímu prostředí znamená, že přežijete jen jeden až tři měsíce, než vás radiace zabije,“ uvedl Niebur. Aby se kosmická loď vyhnula jisté smrti, stráví celý rok úpravou trajektorie tak, aby během svých okružních letů strávila co nejméně času v oblastech s nejsilnější radiací. Tímto způsobem snad dokáže prodloužit svou životnost z měsíců na roky.

Nehledáme život, zatím

Mise poskytne podrobnou úroveň znalostí o Europě a jejím oceánu, jak ale NASA upozorňuje, není určena k nalezení definitivních důkazů o životě. Jejím hlavním vědeckým cílem je zjistit, zda pod povrchem Europy existují místa, která by mohla podporovat život.

Detekce života může přijít při pozdějších misích, zvažuje se například přistávací modul Europa Lander NASA. Koncept byl vypracován před lety a nyní se čeká na další financování. „Jsem si jistý, že to, co se Europa Clipper dozví, nás přiměje k návratu.

Nějaký druh přistávacího modulu je logický dalším krokem,“ uvedl Niebur, ačkoliv není pochyb, že prodrat se vrstvou ledu bude představovat obrovskou výzvu.

Více se dočtete v čísle 2/2025. 

Foto: FOTO: NASA/JPL-Caltech / Creative Commons / volné dílo
Zdroje informací: science.nasa.gov, space.com, livescience.com
Štítky:
Související články
Vesmír 5.7.2025
Astronomové oznámili objev teprve třetího známého objektu, který k nám přilétl z jiného hvězdného systému. Tento návštěvník, nově označený jako 3I/ATLAS, byl poprvé spatřen teleskopem v Chile jako neznámé těleso na výstředné dráze a podle odborníků se jednoznačně jedná o kometu mezihvězdného původu. „Tohle těleso se pohybuje opravdu rychle,“ uvedl ředitel Centra pro studium blízkozemních […]
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ateistů, Mezinárodní agentury pro atomovou energii i TV seriálu Teorie velkého třesku. A to navzdory tomu, že je vadný – svět na něm vystavený by zkolaboval […]
Objevy Vesmír 25.6.2025
Na observatoři vysoko v chilských Andách odstartoval desetiletý projekt, který promění naše vnímání vesmíru. Nový teleskop s největší digitální kamerou na světě zveřejnil první snímky a ukázal, co všechno nás čeká. Na vrcholu Cerro Pachón v Chile se 23. června 2025 otevřely dveře do nového věku astronomie. Dalekohled Vera C. Rubinové za 810 milionů dolarů, vybavený […]
Technika Vesmír 23.6.2025
Na mezinárodní přehlídce Paris Air Show předvádí česká firma Radalytica inovativní robotický systém RadalyX, který dokáže zrentgenovat celé letadlo přímo v hangáru. Využívá nejmodernější částicové detektory a dokáže zobrazovat složitou vnitřní strukturu výrobků. Díky přenosnosti a vysoké mobilitě robotických ramen už tak nemusí majitel vozit stroj do laboratoře ani jej rozebírat či rozřezat. Typickým příkladem […]
Vesmír Zajímavosti 20.6.2025
V rámci programu Apollo pobývali američtí astronauti pod taktovkou NASA na Měsíci mezi roky 1969 a 1972. Během letů nashromáždili mnoho vzorků měsíčních hornin, včetně malých oranžových „korálků“, které ke svému překvapení na povrchu Měsíce objevili. Díky pokročilým technologiím je nyní vědci mohli podrobit zkoumání a odhalit tajemství jejich vzniku. Když astronauti misí Apollo poprvé […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz