Domů     Historie
Odlišné preference ve výběru i při krájení masa během příprav neandertálské večeře

Archeologové studující zvířecí kosti nalezené ve dvou jeskyních v severním Izraeli zjistili, že různé skupiny neandertálců, které je obývaly přibližně ve stejné době, porážely stejná zvířata odlišným způsobem a ke zpracování si vybíraly odlišné části jejich těl..

V článku zveřejněném v odborném časopise Frontiers in Evnironmental Archeology informují izraelští vědci o tom, že studovali řezné stopy na 249 kostních fragmentech, objevených v jeskyni Amud, starých 70 000 až 50 000 let, a na 95 kostních fragmentech z jeskyně Kebara, starých 60 000 až 50 000 let.

Jeskyně jsou od sebe vzdáleny asi 70 kilometrů a obě je v té době, během zimních měsíců, obývaly skupiny neandertálců, které používaly podobné nástroje na bázi pazourku.

Konzumovali maso stejných zvířat

Analýza fragmentů, nalezených v obou jeskyních již v 90. letech 20. století, prokázala, že spálené a fragmentované vzorky kostí byly v jeskyni Amud častější. Nicméně obě skupiny měly podobnou stravu zahrnující zvířata, jako jsou horské gazely a daňci.

V jeskyni Kebara se zase častěji nacházely vzorky kostí větších zvířat, mezi která patří například zubři. Je však také možné, že i neandertálci z jeskyně Amud konzumovali tato velká zvířata, jen je poráželi mimo jeskyni.

WikiCommons by Wolfgang Sauber

Když výzkumníci podrobně zanalyzovali řezné stopy na 43 vzorcích kostí z jeskyně Amud a 34 vzorcích z jeskyně Kebara, zjistili mezi nimi řadu rozdílů. Některé z odchylek se týkaly druhu zvířete nebo částí těla, určených ke konzumaci, ale to ještě nebylo vše.

Odlišnosti byly zřetelné i u hustoty řezných stop a jejich vedení. „Znamená to, že v rámci celé neandrtálské populace existuje několik odlišných skupin, které měly odlišné způsoby, jak věci dělat, a to i u činností, které tolik souvisejí s přežitím,“ říká ke zjištěním Anaëlle Jallonová z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě, která se na výzkumu podílela.

Různé způsoby porcování kořisti

A dále vysvětluje: „I když porovnáváme pouze gazely a pouze dlouhé kosti gazel, nacházíme v kostech z Amudu vyšší hustotu řezných stop, přičemž řada těchto se kříží, zatímco méně jich je vedeno rovně, ale zato jsou zakřivenější.“ Podle vědeckého týmu lze vysvětlení hledat v různých technikách řeznictví, které skupiny používaly, odlišném počtu jedinců, kteří maso zpracovávali, či v různém stupni rozkladu zpracovávaného zvířete.

„Jsou to buď potravinové preference, které vedou k různým způsobům přípravy masa a jeho krájení, nebo jen rozdíly ve způsobu, jakým se učí maso krájet,“ dodává k tomu Jallonová.

Matt Pope z University College London, který se na práci nepodílel, si myslí, že studie vhodně doplnila výzkum, který ukazuje, že různé skupiny neandrtálců měly různé způsoby výroby nástrojů a někdy používaly i různé sady nástrojů.

„Nejedná se jen o studované řezné stopy, ale i o gesta a pohyby samotných neandrtálců, které jsou pro nás stejně evokativní jako otisky nohou nebo rukou na stěně jeskyně,“ říká k tomu. „Budoucí výzkum pomůže přijít s alternativním vysvětlením, ale studie v její současné podobě je silnou připomínkou toho, že neexistuje žádná monolitická neandrtálská kultura, ale že populace obsahovala více skupin v různých dobách a na různých místech, žijících ve stejné krajině, s možná zcela odlišnými způsoby života.“.

Zdroj: The Guardian

Foto: Pixabay, Wiki Commons by Wolfgang Sauber
Zdroje informací: The Guardian
Štítky:
Související články
Historie 16.7.2025
Československo jako samostatný stát bylo v té době velmi mladé. Sotva sedm let uplynulo od jeho vzniku v roce 1918. Ovšem česká identita má mnohem hlubší kořeny. Mnoho z těchto kořenů se skrývá pod Pražským hradem. A tak tehdy před 100 lety začal systematický archeologický výzkum, který trvá do současnosti. Pražský hrad. Tahle dvě vcelku obyčejná slova v sobě […]
Psal se rok 1965 a lidstvo poprvé pohlédlo na tvář cizí planety. Sonda Mariner 4 poslala na Zemi historicky první snímek Marsu zblízka. Co tehdy vědci viděli? A proč to bylo překvapivé i trochu zklamání? Představte si to: červenec 1965, Amerika je ponořená do závodů o vesmír. Po sérii neúspěchů se americká NASA odhodlala poslat […]
Historie 14.7.2025
Je to hotový archeologický poklad. Odborníkům se podařilo objevit tisíce artefaktů, pocházejících z různých časových období. Z dávných sídlišť a pohřebišť. A za pár let? Po stejné zemi, která v sobě jako monumentální schránka uchovala tisíce let historie, budou jezdit proudy aut. Že je Pražský okruh pro tuzemské hlavní město klíčovou silniční tepnou, je neoddiskutovatelné. […]
Hrobka náležela králi jménem Te K’ab Chaak, zakladateli města Caracol, které bylo významným centrem Mayské nížiny během 6. a 7. století. Je to po 40 letech poprvé, kdy byla nalezena identifikovatelná královská hrobka. Caracol byl jedním z největších a nejdůležitějších měst mayského světa s odhadovanou populací přesahující 100 000 obyvatel v době svého největšího rozmachu. […]
Historie Medicína 10.7.2025
Antropologové z Národního muzea ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem Policie ČR, Ústavem soudního lékařství ÚVN, archiváři a knihovníky oznámili významný objev, a to, že identifikovali ostatky Jana Františka Löwa z Erlsfeldu (1648–1725), předního barokního lékaře, šlechtice a čtyřnásobného rektora Univerzity Karlovy. Tento úspěch přichází symbolicky právě v roce, kdy uplynulo 300 let od jeho úmrtí a zároveň 100 let od […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz