Domů     Historie
Ze 4 800 let starých zubů byl sekvenován první lidský genom ze starověkého Egypta

Pokusy o extrakci DNA z mumií starověkého Egypta nebyly dlouho příliš úspěšné, ukázalo se totiž, že mumifikace zřejmě rozpad DNA urychluje. Nyní se však odborníkům podařilo sekvenovat genom obyvatele Staré říše, starý 4 800 let.

Pochází tedy z doby, kdy vznikaly pyramidy. Co prozradil?.

Genom se snažily extrahovat z egyptských mumií četné laboratoře. V roce 1985 například švédský evoluční genetik Svante Pääbo, který obdržel v roce 2020 Nobelovu cenu za fyziologii nebo lékařství „za objevy v oblasti genomů vyhynulých homininů a lidské evoluce“, ohlásil, že se mu podařilo získat první starověkou sekvenci DNA pocházející od člověka.

Jednalo se o několik tisíc písmen DNA z 2 400 let staré egyptské mumie dítěte. Později si však uvědomil, že sekvence byla kontaminována moderní DNA, možná dokonce jeho vlastní.

Mumie DNA zachovávají špatně

Studie z roku 2017 pak přinesla omezená data o genomu ze tří egyptských mumií, které žily před 3 600 až 2 000 lety. Pontus Skoglund, paleogenetik z Francis Crick Institute v Londýně, který stojí za nynějším úspěchem, se domnívá, že horké severoafrické klima urychluje rozpad DNA, stejně jako proces mumifikace, když říká:

„Mumifikace pravděpodobně zřejmě není dobrým způsobem, jak uchovat DNA.“ Pozůstatky, které jeho tým sekvenoval, však pocházejí z doby, kdy se mumifikace ještě neprováděly.

Zdroj: Museum of Archeology, University of Liverpool

Byly objeveny na archeologickém nalezišti zvaném Nuwayrat, které se nachází 265 kilometrů jižně od Káhiry podél řeky Nil. Zuby a kosti byly objeveny v keramické nádobě, což svědčí o vysokém postavení daného jedince, jsou staré asi 4 800 let.

Objeveny byly v roce 1902, tedy v době, kdy byl Egypt pod britskou koloniální nadvládou. Darovány byly institucím v britském Liverpoolu, kde se nachází dodnes. Přežily dokonce i německé bombardování během druhé světové války.

Zuby odhalily své tajemství

Skoglund měl nízká očekávání, když jeho tým extrahoval DNA z několika zubů tohoto příslušníka kmene Nuwayeat, ale k jeho překvapení hned dva vzorky obsahovaly dostatek autentické starověké DNA k vytvoření kompletní genomové sekvence.

Přítomnost chromozomu Y naznačovala, že ostatky patřily muži. Většina jeho DNA se podobala DNA raných zemědělců z období neolitu, tedy před zhruba 6 000 lety, v severní Africe. Zbytek se nejvíce shodoval s DNA lidí z Mezopotámie, jež byla domovem sumerské civilizace.

Kosti pak svědčí o tom, že daný muž trpěl artritidou a osteoporózou a zemřel v na tehdejší dobu pokročilém věku šedesáti let.

Známky opotřebení na kostech naznačují život plný fyzické dřiny, kdy seděl shrbený na tvrdých površích. „Na základě toho a vyobrazení z jiných hrobek z tohoto období se domníváme, že mohl být hrnčířem,“ uvádí spoluautor studie Joel Irish, bioarcheolog z Liverpool John Moores University.

„Zveřejnění souboru dat o celém genomu starověkého Egypťana představuje významný úspěch v oblasti molekulární egyptologie,“ říká Yehia Gad, genetik z egyptského Národního výzkumného centra v Káhiře. Poukazuje však na to, že genom pochází od jediného jedince, a nemusí tak plně reprezentovat genofond starověkého Egypta.

Zdroj: Nature

Foto: Pixabay, Museum of Archeology, University of Liverpool
Zdroje informací: Nature
Štítky:
Související články
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Historie 29.6.2025
Drsní a silní bojovníci, tak nějak bývají Keltové zapsáni v obecném povědomí. Tedy, ne že by nebyli, avšak na přelomu věků, kdy nastala zlatá keltská éra, nebyli v tomto ohledu výjimkou. Nové objevy však přinášejí možná překvapivé informace o tom, jakým způsobem některé keltské kmeny žily. Nový objev z jihozápadní Anglie přináší zajímavý vhled do […]
Doba kamenná, bronzová, železná i římská. Jeskyně, keltské hroby, zlaté prsteny a mamutí mládě. A k tomu knihy, které generace čtenářů neodložily, dokud nedočetly do poslední stránky. Výstava Pravěká dobrodružství Eduarda Štorcha, otevřená od 26. června v Nové budově Národního muzea, představuje fascinující svět českého autora, který spojil literaturu, pedagogiku a archeologii v jeden poutavý […]
Malomocenství neboli lepra činila po dlouhá staletí ze svých obětí znetvořená monstra, kterých se zdraví panicky báli. Dlouho se mělo za to, že na americký kontinent nemoc zanesli evropští kolonizátoři. Nejnovější mezinárodní výzkum však dospěl ke zcela jiným závěrům, existuje tam nejméně tisíc let! Jak je to možné? Lepra, známá také jako Hansenova choroba, je […]
Přezdívá se jí „božská částice“ – Higgsův boson. Ač její jméno zní téměř mysticky, jde o velmi reálný, vědecky doložený objev, který proměnil naše chápání vesmíru. Právě ona totiž dává elementárním částicím jejich hmotnost, a tedy i podmínky pro vznik hvězd, planet i života samotného. V červenci 2012 se v podzemí u Ženevy otřásl svět […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz