Domů     Historie
Kočky mohly být domestikovány mnohem později a jinde, než jsme si mysleli!

Dnes si řada lidí neumí představit svůj život bez kočky po svém boku. Jejich původ je však stejně záhadný jako tato zvířata samotná. Vědci nyní zpochybnili dlouho platnou hypotézu o tom, že kočky byly poprvé domestikovány v oblasti Levanty, kde chránily úrodu obilí před hlodavci.

Podle dvou nových teorií pochází kočky ze Severní Afriky, nejpravděpodobněji z Egypta….

Podle převládající hypotézy byly kočky domestikovány v Levantě, oblasti Blízkého východu hraničící se Středozemním mořem, během neolitu před 12 000 až 5 000 lety. Tento region byl součástí tak zvaného Úrodného půlměsíce, kde se poprvé objevilo zemědělství.

Přechod od lovecko-sběračského způsobu života k na zemědělství založené kultuře měl za následek, že se pro lidi stali hrozbou hlodavci, které lákaly lidmi nashromážděné zásoby obilí. A protože kočkovité šelmy tyto škůdce pojídaly, lidé si je začali k sobě připoutávat.

Teorie je založená na objevu kočky pohřbené vedle člověka na Kypru, ostrově nacházejícím se u pobřeží Turecka a Sýrie. Dvě studie publikované na preprintovém serveru bioRxiv v březnu 2025 – což znamená, že dosud neprošly recenzním řízením – s touto všeobecně přijímanou hypotézou nesouhlasí a naznačují, že k domestikaci koček došlo zřejmě mnohem později.

Podle autorů první ze studie jsou moderní domácí kočky geneticky nejvíce podobné africkým divokým kočkám z Tuniska.

Genetika ukazuje na africký původ koček

Genetické analýzy provedené na pozůstatcích koček, pocházejících z doby před 11 000 až 2300 lety, nalezených v Evropě a Turecku odhalily, že nebyly přímým předky dnešních domácích koček. „Úspěšně jsme rekonstruovali jaderné genomy několika neolitických koček z Anatolie a jihovýchodní Evropy a dokázali, že tyto kočky jsou příbuzné s evropskými divokými kočkami,“ říká Marco De Martino, paleogenetik z Univerzity Tor Vergata v Římě a hlavní autor první studie.

V místě nálezu pak tyto kočky rozhodně neměly statut domácího mazlíčka. „Byly spíše součástí jídelníčku těchto civilizací, případně sloužily jako obětiny božstvům a jejich kožešina byla pravděpodobně používána na límce luxusních plášťů,“ vysvětluje De Martino.

K domestikaci koček podle něj došlo v Africe – buď v Egyptě, nebo v jiné severní oblasti kontinentu, jako je dnešní Maroko nebo Tunisko. V Egyptě byly kočky uctívány jako součást kultu Bastet, egyptské bohyně spojované s plodností, zdravím, ochranou a domácím životem.

Pocházejí snad kočky z Egypta?

Kočky byly ve starověké egyptské symbolice běžně zobrazované, docházelo i k jejich mumifikaci z náboženských účelů. Druhá studie proto za nejpravděpodobnější centrum domestikace koček považuje právě Egypt.

Podle ní mohlo chování koček z důvodu jejich následné mumifikaci proces domestikace koček urychlit, stejně jako jejich užitečnost spočívající v lovení hlodavců. Z Egypta se následně kočky přesunuly po obchodních cestách na sever.

K intenzivnějším přesunům koček do Evropy pak docházelo během období řecké a římské nadvlády. „Domníváme se, že Egypt zůstává nejlepším kandidátem na místo zrození domácích koček vzhledem k rozsáhlým dochovaným ikonografickým důkazům, ale nemáme žádná genetická data z Egypta, která by to prokázala,“ poznamenal De Martino, který byl spoluautorem i druhého článku.

„Nedostatek genomických dat o starověkých i moderních kočkách v Egyptě je velkým otazníkem, na který je třeba odpovědět předtím, než bude teorie o původu koček ve starověkém Egyptě přijata,“ myslí si Jonathan Losos, evoluční biolog z Washingtonské univerzity v St. Louis.

Zdroj: LiveScience

Foto: Pixabay
Zdroje informací: LiveScience
Štítky:
Související články
Archeologové studující zvířecí kosti nalezené ve dvou jeskyních v severním Izraeli zjistili, že různé skupiny neandertálců, které je obývaly přibližně ve stejné době, porážely stejná zvířata odlišným způsobem a ke zpracování si vybíraly odlišné části jejich těl. V článku zveřejněném v odborném časopise Frontiers in Evnironmental Archeology informují izraelští vědci o tom, že studovali řezné […]
Historie 16.7.2025
Československo jako samostatný stát bylo v té době velmi mladé. Sotva sedm let uplynulo od jeho vzniku v roce 1918. Ovšem česká identita má mnohem hlubší kořeny. Mnoho z těchto kořenů se skrývá pod Pražským hradem. A tak tehdy před 100 lety začal systematický archeologický výzkum, který trvá do současnosti. Pražský hrad. Tahle dvě vcelku obyčejná slova v sobě […]
Psal se rok 1965 a lidstvo poprvé pohlédlo na tvář cizí planety. Sonda Mariner 4 poslala na Zemi historicky první snímek Marsu zblízka. Co tehdy vědci viděli? A proč to bylo překvapivé i trochu zklamání? Představte si to: červenec 1965, Amerika je ponořená do závodů o vesmír. Po sérii neúspěchů se americká NASA odhodlala poslat […]
Historie 14.7.2025
Je to hotový archeologický poklad. Odborníkům se podařilo objevit tisíce artefaktů, pocházejících z různých časových období. Z dávných sídlišť a pohřebišť. A za pár let? Po stejné zemi, která v sobě jako monumentální schránka uchovala tisíce let historie, budou jezdit proudy aut. Že je Pražský okruh pro tuzemské hlavní město klíčovou silniční tepnou, je neoddiskutovatelné. […]
Hrobka náležela králi jménem Te K’ab Chaak, zakladateli města Caracol, které bylo významným centrem Mayské nížiny během 6. a 7. století. Je to po 40 letech poprvé, kdy byla nalezena identifikovatelná královská hrobka. Caracol byl jedním z největších a nejdůležitějších měst mayského světa s odhadovanou populací přesahující 100 000 obyvatel v době svého největšího rozmachu. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz