Domů     Historie
Vědci konečně identifikovali obří 85 milionů let starou fosilii mořské příšery
Zdroj: Robert O. Clark

Když paleontologové objevili v roce 1988 na ostrově Vancouver v Britské Kolumbii v Kanadě kompletní, ale špatně zachovanou fosilii mořské příšery, domnívali se, že patřila nějakému zástupci plesiosaurů.

Nyní, díky dalším objevům, ji odborníci přiřkli zcela novému druhu elasmousaura, kterého pojmenovali Traskasaura sandrae..

Plesiosauři, stejně jako jejich podskupina elasmousauři, žili po celé období křídy (před 145 až 66miliony let) po boku dinosaurů a sdíleli oceány s dalšími mořskými plazy, včetně ichtyosaurů a mosasaurů.

Tito dlouhokrcí mořští plazi se vyznačovali malými hlavami, širokým tělem a čtyřmi velkými končetinami podobnými pádlům, živili se menšími obratlovci a hlavonožci. Mýtická Lochnesská příšera je obvykle zobrazována jako plesiosaurus.

Fosilie nedávaly jednoznačnou odpověď

Předpokládá se, že dýchali vzduch a pravděpodobně se museli pravidelně vynořovat nad hladinu, podobně jako dnešní mořští savci. Po prozkoumání fosilie objevené v roce 1988 si odborníci nebyli jistí, zda se jednalo o nový druh plesiosaura, nebo již nějaký dříve objevený.

Dostatečně se nelišil od ostatních elasmosaurů, nebyl však ani dostatečně podobný žádnému známému druhu. Další fosilií byla jediná, pravá pažní kost, která zařazení nezjednodušila.

Zdroj: Gordon E. Robertson

Třetí fosilií pak byla dobře zachovaná kostra, pravděpodobně patřící mladému, nedospělému jedinci. Ta byla objevena až v roce 2020 při stavbě dálnice. Po analýze všech tří fosilních exemplářů nyní vědci dospěli k závěru, že všechny musí patřit zcela novému zástupci elasmosaurů.

„Zejména rameno se nepodobá žádnému jinému plesiosaurovi, kterého jsem kdy viděl,“ říká F. Robin O’Keefe, profesor anatomie na Marshallově univerzitě v Západní Virginii.

Nový elasnosaurus byl pojmenován Trankasaura sandrae

V nové studii publikované 22. května v časopise Journal of Systematic Palaeontology je O’Keefe a jeho kolegové formálně klasifikovali jako fosilie Traskasaura sandrae. Předpokládá se, že T. sandrae měl krk tvořený nejméně 50 obratli.

Tato adaptace mohla tomuto vodnímu predátorovi umožnit snadné plavání směrem dolů, což naznačuje, že lovil kořist potápěním se shora. Za oběť mu často padli měkkýši zvaní amoniti, kteří se tehdy v oceánech hojně vyskytovali.

Díky robustním zubům mohli zástupci Traskasaura sandrae snadno drtit jejich schránky z aragonitu, což je kosočtverečná forma uhličitanu vápenatého, zpravidla planispirálního tvaru. Dosahovali délky až 12 metrů, žili na otevřeném oceánu a mláďata zřejmě rodili do vody.

„Když jsem poprvé uviděl fosilie, myslel jsem si, že by tento druh mohl být příbuzný s jinými plesiosaury z Antarktidy,“ vysvětluje O’Keefe. „Můj chilský kolega Rodrigo Otero si myslel něco jiného a měl pravdu; Traskasaura je zvláštní, konvergentně vyvinuté, fascinující zvíře,“ dodává.

Zdroj: LiveScience

Foto: Creative Commons by Gordon E. Robertson and Robert O. Clark
Zdroje informací: LiveScience
Štítky:
Související články
Staletí zanechávají na olejomalbách významných i těch méně známých mistrů výrazné stopy. Přirozené stárnutí děl má za následek praskliny, odlupování kousků pigmentů, změny barev a nejrůznější drobné skvrny. Oprava škod může restaurátorům trvat roky, takže je toto úsilí vyhrazeno jen pro nejcennější díla. Těm ostatním nyní nabízí záchranu umělá inteligence… Restaurování uměleckých děl je náročná […]
Historie Objevy 12.6.2025
Jak mohl skutečně vypadat svatý Václav? Na to se pokusil odpovědět mezinárodní tým vědců, který za pomoci nejmodernějších forenzních technik vytvořil digitální rekonstrukci podoby slavného českého knížete a světce. Využili k tomu lebku uloženou v rámci Svatovítského pokladu v Praze, přičemž výsledky svého výzkumu zveřejnili v odborném časopise Heritage. Na projektu se podíleli odborníci z […]
Dnes si řada lidí neumí představit svůj život bez kočky po svém boku. Jejich původ je však stejně záhadný jako tato zvířata samotná. Vědci nyní zpochybnili dlouho platnou hypotézu o tom, že kočky byly poprvé domestikovány v oblasti Levanty, kde chránily úrodu obilí před hlodavci. Podle dvou nových teorií pochází kočky ze Severní Afriky, nejpravděpodobněji […]
Arktida, polární oblast kolem severního pólu, evokuje mořský led, plovoucí kry, tmu a zimu. Typickým endemitem oblasti je lední medvěd. I dnes zde ale hnízdí více než 200 druhů ptáků, kteří jsou důležití pro zdejší ekosystém. Nejnovější nálezy fosilií ukazují, že nejinak tomu bylo i v éře dinosaurů. Tito nebezpeční obři sdíleli své zdejší teritorium […]
Zbavit se štěnic, pokud se nastěhují do vašeho domova, není úplně snadné. Vyskytují se přitom po celém světě, obzvláště ve velkých městech. Čistota vaší domácnosti s invazí štěnic nesouvisí, přinést si je můžete z dovolené v luxusním resortu, stejně jako z městské hromadné dopravy. Vědci nyní odhalili, že před vyhynutím tyto odporné parazity zachránilo budování […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz