Domů     Medicína
Sledování odpadních vod z letadel nás může varovat předtím, než vypukne další pandemie!

Globalizace přispívá k růstu blahobytu, nese s sebou však i problémy. Tím, jak urychluje pohyb zboží, myšlenek i lidí přes hranice států a kontinentů, přispívá rovněž k šíření nemocí. Nejinak tomu bylo u pandemie covidu, kdy nemoc roznášeli mezinárodní cestovatelé využívající letadla.

Nyní chtějí odborníci letiště využít k detekci šíření nebezpečných patogenů s předstihem….

Když se v prosinci roku 2019 začaly šířit zprávy o podivné nové nemoci, která zachvátila čínský Wu-Chan, netušil nikdo, že se během několika měsíců přelije v globální pandemii. Z místa propuknutí se koronavirus rozšířil do dalších provincií Číny v polovině ledna 2020, čemuž napomohly oslavy a cestování během čínského Nového roku.

Mezinárodními cestovateli pak byl přenesen do dalších 191 zemí. Pandemie covidu ochromila celý svět a zanechala za sebou, podle oficiálních dat, 7 milionů mrtvých.

Detekce virů z odpadních vod

Aby se svět lépe připravil na šíření dalších potenciálně nebezpečných nemocí, jako je například ptačí chřipka, hledají odborníci tak zvané systémy včasného varování, které by o nebezpečném nárůstu počtu nakažených osob informovaly dostatečně včas, aby bylo možné se na pandemii připravit.

Zraky odborníků z americké Northeastern University v Bostonu pod vedením Guillauma St-Onge se proto upřely na mezinárodní letiště. Ta přispěla k šíření pandemie koronaviru, ale právě proto by mohla poskytnout potřebná data.

Pravidelné testování odpadních vod z vybraných mezinárodních letišť na přítomnost původců nemocí by mohlo posloužit k zachycení případné epidemie ve velmi rané fázi, a ne až při existenci desetitisíců až statisíců nakažených jako v případě covidu.

Podle statistik využije letiště za rok 5 miliard lidí. Pokud nakažený člověk využije toaletu v letadle, je velká šance, že se část genetické informace viru dostane do odpadních vod, kde může být detekován.

Informace z deseti až dvaceti letišť

Není možné monitorovat všechna letiště světa, ale podle St-Onge by stačily informace z deseti až dvaceti velkých letišť, mezi která patří například Hartsfieldovo-Jacksonovo letiště v Atlantě, Heathrow v Londýně či dubajské letiště.

Dopravci by zřejmě nechtěli poskytnou vzorky z konkrétních letů, ale podle odborníka by stačila k testování i odpadní voda pocházející z různých letů, protože z opakovaných záchytů konkrétních bakterií a virů na několika cílových letištích by se dalo odvodit, odkud nakažené osoby přicestovaly.

Vědci z Northeastern Unviersity pracují s matematickým modelem, k jehož sestavení použili vlastní, volně dostupný software GLEAM, který univerzita vyvíjí ve spolupráci s italským Institutem pro vědeckou výměnu.

Slouží k realistickému modelování pandemií. „Po pěti až deseti detekcích dokážeme zjistit původ viru,“ vysvětluje Alessandro Vespignani, který se na modelování podílel. „Můžeme stanovit nakažlivost viru i čas, který uběhl od začátku epidemie,“ dodává.

V případě, že by se skutečně rozběhla pandemie, je možné do monitoringu zapojit i další, menší letiště k získání co nejrealističtějšího obrazu šíření nebezpečné nemoci.

Zdroj: Nature

Foto: Pixabay, Wiki Commons
Zdroje informací: Nature
Štítky:
Související články
Medicína 18.4.2025
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tento přístup pomohl pomoci významně posunout screening a diagnostiku rakoviny. Test je poháněn umělou inteligencí, která zkoumá rozdíly v molekulách, nacházejících se v […]
Medicína 17.4.2025
Akutní i chronické leukemie patří mezi nádorová onemocnění krve a krvetvorby, pro která v současnosti neexistuje screeningový program zachycující nemoc v široké populaci. Na leukemii však může poukázat běžné vyšetření krevního obrazu – ať již v rámci pravidelných preventivních kontrol u praktického lékaře, nebo v případě příznaků. Důležitým předpokladem je, aby pacient určité symptomy rozpoznal […]
Medicína 15.4.2025
Ročně zemře na vykrvácení až 1,5 milionu lidí po celém světě. Mnoho nemocnic se přitom potýká s nedostatkem krve pro transfuze, a to z důvodu neustálého poklesu dárcovství krve v kombinaci se zvýšenou poptávkou po krevních transfuzích z důvodu zvýšeného stárnutí populace, provádění rozsáhlých chirurgických zákroků či léčby chemoterapií, teroristických útoků i mezinárodních vojenských konfliktů. […]
Medicína 15.4.2025
Většina lidí si nevybaví nic, případně jen velmi málo z doby, kdy jim byly méně než tři roky. Už slavný rakouský psycholog a zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud nazval tento jev infantilní amnézií. Pokud jsou tyto vzpomínky klíčem k rozvoji naší identity v dospělosti, jak je možné, že si je nepamatujeme? Paměť je složitý a komplexní […]
Svět si nedávno prošel pandemií covidu, každoročně se objevují chřipkové epidemie a obavy vzbuzuje i ptačí chřipka. Kontrola šíření virů tak zůstává i nadále globální výzvou. Vědci z University of Pennsylvania se pokusili vyvinout antivirovou žvýkačku bránící přenosu viru chřipky či herpes simplex mezi lidmi. Vyrobená je z luštěniny! Předtím, než vypukla pandemie covidu, používal […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz