Domů     Medicína
Proč byla letošní chřipková epidemie nejhorší za poslední roky?

Chřipka letos skolila koho mohla, i ty, kteří jí roky odolávali. Svého vrcholu dosáhla u nás v prvním únorovém týdnu, teď je již na ústupu. Odborníci dali dohromady několik faktorů, které zřejmě stojí za letošními výrazně vysokými čísly nemocných..

„V aktuální chřipkové sezoně bylo do 7. 2. 2025 hlášeno celkem 235 klinicky závažných případů chřipkové infekce vyžadující hospitalizaci v režimu intenzivní péče, z nichž 54 osob následkům infekce bohužel podlehlo,“ říká vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu MUDr. Jan Kynčl, Ph.D. Epidemie potrápila i ostatní evropské země, stejně jako například Spojené státy americké.

Dva druhy chřipky útočící současně

„Není vždy jasné, proč se chřipkové sezóny tak liší v závažnosti,“ říká William Schaffner, specialista na infekční onemocnění z lékařské fakulty Vanderbilt University. U letošní vlny chřipky však přeci jen lze nalézt několik faktorů, které přispěly k tomu, že udeřila s takovou razancí.

Virus obvykle zaznamenává pouze jeden vrchol za sezónu na každé polokouli a dochází k silné převaze jednoho kmene nad druhým. „Letos je překvapivé to, že máme souběhy dvou typů chřipky A i B. Většinou chřipka typu B přichází po chřipce A,“ vysvětluje hlavní epidemiolog Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze Petr Smejkal. Ve Spojených státech pak útočí dva podtypy H1N1 a H3N2 chřipky A.

Nemoc nastupuje v řádu několika hodin, provázena je vysokými teplotami nad 38 °C, bolestí svalů, kloubů a někdy i hlavy, celkovou slabostí a únavou. Častý je silný kašel, obvykle bez rýmy. Chřipku typu B mohou provázet také zažívací obtíže, jako je bolest břicha, průjem a zvracení.

Odborníci se domnívají, že síla epidemie souvisí i s tak zvanou „imunitní mezerou“, způsobenou menší expozici chřipce a dalším virům během pandemie covidu.

Imunitní mezera a pobyt v přeplněných prostorách

„Preventivní opatření, jako je sociální distancování a používání roušek, vedla k menšímu počtu případů chřipky během pandemie, a tudíž k menšímu vývoji protilátek u jednotlivců na ochranu před následnými chřipkovými sezónami, jako byla ta nynější,“ domnívá se Jason Nagata, pediatr z University of California, San Francisco Benioff Children’s Hospital.

Chladnější počasí pak lidi více nutilo trávit čas ve vnitřních prostorách, kde se viry snadněji šíří mezi lidmi. Chřipka se přenáší prostřednictvím drobných respiračních kapének, které se uvolňují, když infikovaná osoba dýchá, mluví, kašle nebo kýchá.

Vedle dodržování hygienických pravidel, především častého mytí rukou, otužování se, dostatku vitaminů ve stravě a vyhýbání se přeplněným a špatně větraným prostorům chrání před nákazou rovněž očkování.

To by měly zvážit zejména osoby se sníženou imunitou a starší lidé. Doporučuje se i u dětí do pěti let věku, které mohou mít závažný průběh nemoci. Pokud zcela nezabrání nákaze, může očkování snížit závažnost průběhu nemoci. U nás se proti chřipce od podzimu očkovalo asi 730 000 osob.

Zdroj: National Geographic

Foto: Pixabay, WikiCommons by Cynthia Goldsmith
Zdroje informací: National Geographic, Státní zdravotní ústav
Štítky:
Související články
Medicína 14.7.2025
V roce 2023 zemřelo v důsledku užívání tabáku celosvětově více než 7 milionů lidí. Tabák zůstává hlavním rizikovým faktorem úmrtí u mužů, kde způsobil 5,59 milionu úmrtí. U žen se pak umístil na sedmém místě s 1,77 milionu úmrtí. Tabák stojí za přibližně každou osmou smrtí na světě a v některých zemích počet úmrtí prudce […]
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spánek stává luxusem. Jenže spánek není jen odpočinek. Je to chvíle, kdy se tělo opravuje, mozek uklízí, srdce zklidňuje, imunita […]
Historie Medicína 10.7.2025
Antropologové z Národního muzea ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem Policie ČR, Ústavem soudního lékařství ÚVN, archiváři a knihovníky oznámili významný objev, a to, že identifikovali ostatky Jana Františka Löwa z Erlsfeldu (1648–1725), předního barokního lékaře, šlechtice a čtyřnásobného rektora Univerzity Karlovy. Tento úspěch přichází symbolicky právě v roce, kdy uplynulo 300 let od jeho úmrtí a zároveň 100 let od […]
Dlouhá léta bylo slepé střevo považováno za zbytečný evoluční přežitek – orgán, který je nám prakticky k ničemu, ale umí potrápit, když se zanítí. Nové vědecké poznatky však ukazují, že je zřejmě důležitější, než se zdálo. Proč ho potřebujeme? Slepé střevo vzniklo u člověka tím, že tenké střevo neústí do tlustého přímo na jeho počátku, […]
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz