Domů     Medicína
Sledování odpadních vod z letadel nás může varovat předtím, než vypukne další pandemie!

Globalizace přispívá k růstu blahobytu, nese s sebou však i problémy. Tím, jak urychluje pohyb zboží, myšlenek i lidí přes hranice států a kontinentů, přispívá rovněž k šíření nemocí. Nejinak tomu bylo u pandemie covidu, kdy nemoc roznášeli mezinárodní cestovatelé využívající letadla.

Nyní chtějí odborníci letiště využít k detekci šíření nebezpečných patogenů s předstihem….

Když se v prosinci roku 2019 začaly šířit zprávy o podivné nové nemoci, která zachvátila čínský Wu-Chan, netušil nikdo, že se během několika měsíců přelije v globální pandemii. Z místa propuknutí se koronavirus rozšířil do dalších provincií Číny v polovině ledna 2020, čemuž napomohly oslavy a cestování během čínského Nového roku.

Mezinárodními cestovateli pak byl přenesen do dalších 191 zemí. Pandemie covidu ochromila celý svět a zanechala za sebou, podle oficiálních dat, 7 milionů mrtvých.

Detekce virů z odpadních vod

Aby se svět lépe připravil na šíření dalších potenciálně nebezpečných nemocí, jako je například ptačí chřipka, hledají odborníci tak zvané systémy včasného varování, které by o nebezpečném nárůstu počtu nakažených osob informovaly dostatečně včas, aby bylo možné se na pandemii připravit.

Zraky odborníků z americké Northeastern University v Bostonu pod vedením Guillauma St-Onge se proto upřely na mezinárodní letiště. Ta přispěla k šíření pandemie koronaviru, ale právě proto by mohla poskytnout potřebná data.

Pravidelné testování odpadních vod z vybraných mezinárodních letišť na přítomnost původců nemocí by mohlo posloužit k zachycení případné epidemie ve velmi rané fázi, a ne až při existenci desetitisíců až statisíců nakažených jako v případě covidu.

Podle statistik využije letiště za rok 5 miliard lidí. Pokud nakažený člověk využije toaletu v letadle, je velká šance, že se část genetické informace viru dostane do odpadních vod, kde může být detekován.

Informace z deseti až dvaceti letišť

Není možné monitorovat všechna letiště světa, ale podle St-Onge by stačily informace z deseti až dvaceti velkých letišť, mezi která patří například Hartsfieldovo-Jacksonovo letiště v Atlantě, Heathrow v Londýně či dubajské letiště.

Dopravci by zřejmě nechtěli poskytnou vzorky z konkrétních letů, ale podle odborníka by stačila k testování i odpadní voda pocházející z různých letů, protože z opakovaných záchytů konkrétních bakterií a virů na několika cílových letištích by se dalo odvodit, odkud nakažené osoby přicestovaly.

Vědci z Northeastern Unviersity pracují s matematickým modelem, k jehož sestavení použili vlastní, volně dostupný software GLEAM, který univerzita vyvíjí ve spolupráci s italským Institutem pro vědeckou výměnu.

Slouží k realistickému modelování pandemií. „Po pěti až deseti detekcích dokážeme zjistit původ viru,“ vysvětluje Alessandro Vespignani, který se na modelování podílel. „Můžeme stanovit nakažlivost viru i čas, který uběhl od začátku epidemie,“ dodává.

V případě, že by se skutečně rozběhla pandemie, je možné do monitoringu zapojit i další, menší letiště k získání co nejrealističtějšího obrazu šíření nebezpečné nemoci.

Zdroj: Nature

Foto: Pixabay, Wiki Commons
Zdroje informací: Nature
Štítky:
Související články
Míra demence ve stárnoucí populaci celosvětově roste, a tak není divu, že se lidé snaží najít všemožné způsoby, jak zajistit, aby u nich ke ztrátě duševních schopností, které demenci provází, nedošlo. Věda ukazuje, že zdravé stravovací návyky by mohly kognitivní funkce mozku i paměť ochránit. Co jíst? Studie v lednovém čísle odborného časopisu Nature Medicine […]
Medicína 22.6.2025
Vědci objevili nový přístup, který by mohl pomoci lidem trpícím traumatickými vzpomínkami nebo jinými psychickými obtížemi spojenými se špatnými zážitky. Podle jejich výzkumu lze negativní vzpomínky oslabit tím, že se aktivují pozitivní asociace. Mezinárodní tým výzkumníků provedl studii na 37 dobrovolnících. Nejprve jim byly předloženy náhodná nesmyslná slova, která si měli spojit s negativními obrázky, […]
Houby lysohlávky se řadí mezi pravé halucinogeny, neboť ovlivňují smyslové vnímáni i prožívání reality, a to díky obsahu účinné látky zvané psilocybin. Její použití u pacientů s rakovinou, kteří trpí úzkostmi a depresemi, spolu s psychologickou podporou, jim poskytlo úlevu od psychických potíží až na dva roky! Lysohlávkám se přezdívá „houbičky“, jedná se o stopkovýtrusné […]
Toxoplazmóza je parazitární onemocnění, které způsobuje prvok Toxoplasma gondii. Jeho definitivním hostitelem jsou kočky a kočkovité šelmy, ovšem mezihostitelem může být i člověk. Ze závěrů mezinárodního výzkumu, provedeného v dubnu letošního roku, vyplývá, že by toto onemocnění mohlo mít negativní vliv na mužskou plodnost. Míra mužské plodnosti v posledním půl století prudce klesá. Analýza provedená […]
Krevní testy, které hledají rakovinné markery existují již desítky let, ale nejnovější generace se soustředí na drobné fragmenty DNA jednotlivých nádorových buněk v krvi člověka. Díky tomu jsou schopny návrat rakoviny odhalit až o 5 měsíců dříve než běžné zobrazovací metody. Je to přínosem pro pacienty? Technologie personalizovaných testů ctDNA vychází z poznatku, že rakovinné […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz