Domů     Medicína
Sledování odpadních vod z letadel nás může varovat předtím, než vypukne další pandemie!

Globalizace přispívá k růstu blahobytu, nese s sebou však i problémy. Tím, jak urychluje pohyb zboží, myšlenek i lidí přes hranice států a kontinentů, přispívá rovněž k šíření nemocí. Nejinak tomu bylo u pandemie covidu, kdy nemoc roznášeli mezinárodní cestovatelé využívající letadla.

Nyní chtějí odborníci letiště využít k detekci šíření nebezpečných patogenů s předstihem….

Když se v prosinci roku 2019 začaly šířit zprávy o podivné nové nemoci, která zachvátila čínský Wu-Chan, netušil nikdo, že se během několika měsíců přelije v globální pandemii. Z místa propuknutí se koronavirus rozšířil do dalších provincií Číny v polovině ledna 2020, čemuž napomohly oslavy a cestování během čínského Nového roku.

Mezinárodními cestovateli pak byl přenesen do dalších 191 zemí. Pandemie covidu ochromila celý svět a zanechala za sebou, podle oficiálních dat, 7 milionů mrtvých.

Detekce virů z odpadních vod

Aby se svět lépe připravil na šíření dalších potenciálně nebezpečných nemocí, jako je například ptačí chřipka, hledají odborníci tak zvané systémy včasného varování, které by o nebezpečném nárůstu počtu nakažených osob informovaly dostatečně včas, aby bylo možné se na pandemii připravit.

Zraky odborníků z americké Northeastern University v Bostonu pod vedením Guillauma St-Onge se proto upřely na mezinárodní letiště. Ta přispěla k šíření pandemie koronaviru, ale právě proto by mohla poskytnout potřebná data.

Pravidelné testování odpadních vod z vybraných mezinárodních letišť na přítomnost původců nemocí by mohlo posloužit k zachycení případné epidemie ve velmi rané fázi, a ne až při existenci desetitisíců až statisíců nakažených jako v případě covidu.

Podle statistik využije letiště za rok 5 miliard lidí. Pokud nakažený člověk využije toaletu v letadle, je velká šance, že se část genetické informace viru dostane do odpadních vod, kde může být detekován.

Informace z deseti až dvaceti letišť

Není možné monitorovat všechna letiště světa, ale podle St-Onge by stačily informace z deseti až dvaceti velkých letišť, mezi která patří například Hartsfieldovo-Jacksonovo letiště v Atlantě, Heathrow v Londýně či dubajské letiště.

Dopravci by zřejmě nechtěli poskytnou vzorky z konkrétních letů, ale podle odborníka by stačila k testování i odpadní voda pocházející z různých letů, protože z opakovaných záchytů konkrétních bakterií a virů na několika cílových letištích by se dalo odvodit, odkud nakažené osoby přicestovaly.

Vědci z Northeastern Unviersity pracují s matematickým modelem, k jehož sestavení použili vlastní, volně dostupný software GLEAM, který univerzita vyvíjí ve spolupráci s italským Institutem pro vědeckou výměnu.

Slouží k realistickému modelování pandemií. „Po pěti až deseti detekcích dokážeme zjistit původ viru,“ vysvětluje Alessandro Vespignani, který se na modelování podílel. „Můžeme stanovit nakažlivost viru i čas, který uběhl od začátku epidemie,“ dodává.

V případě, že by se skutečně rozběhla pandemie, je možné do monitoringu zapojit i další, menší letiště k získání co nejrealističtějšího obrazu šíření nebezpečné nemoci.

Zdroj: Nature

Foto: Pixabay, Wiki Commons
Zdroje informací: Nature
Štítky:
Související články
Medicína 16.3.2025
Konopí je jednou z nejrozšířenějších psychoaktivních látek na světě, a i proto jsou jeho dlouhodobé účinky na lidské zdraví předmětem intenzivního výzkumu. Nejnovější studie naznačuje, že užívání látek obsažených v konopí může být spojeno s epigenetickými změnami, tedy s úpravami v regulaci genů, které ovlivňují fungování organismu, aniž by měnily samotnou DNA. Tým vědců z […]
Medicína 14.3.2025
Na světě žije asi 40 milionů lidí s nákazou HIV, z toho dvě třetiny v Africe. Moderní léky již umí infekci potlačit, ale nakaženého viru nezbaví. Ročně se jím pak nově nakazí asi milion lidí, přičemž vakcína je stále v nedohlednu. Nyní ale začalo svítat na lepší časy. Nový injekčně podávaný lék zvaný lenacapavir totiž […]
Medicína 14.3.2025
Nová studie, za kterou stojí tým vedený Sebastiaanem van Heeschem z Oncode Institute v nizozemském Utrechtu, odhalila v lidském genomu celou armádu „podměrečných“ genů, kódujících takzvané mikroproteiny, jež jsou tvořené méně než stovkou aminokyselin, o nichž se dříve vědci domnívali, že nejsou příliš důležité. Mýlili se! Lidský genom je souhrnem veškeré genetické informace zapsané v […]
Medicína 11.3.2025
Mnozí z nás mají v živé paměti covidové testování. Hlavní roli v něm sehrály tak zvané antigenní testy, lépe řečeno laterální průtokové testy, jejichž nespornou výhodou byla rychlost v určení, zda je či není člověk nakažen. Jejich spolehlivost se však různila. O té doby ušly překotným vývojem, dnes jsou proto využívány nejen k diagnostice nemocí, […]
Medicína 11.3.2025
Vysoký krevní tlak může mít řadu příčin, jednou z nich je i tak zvaný Connův syndrom, spočívající v zadržování nadměrného množství soli v těle. A právě na tuto zdravotní komplikaci cílí nová léčba, vyvinutá lékaři v Londýně a Cambridgi, označovaná jako TTT, díky které by mohlo dojít ke zmírnění či úplnému vymizení vysokého krevního tlaku […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz