Domů     Medicína
Rezistentní bakterie šíří v nemocnicích i mouchy

Vědci z Nigérie ve spolupráci s odborníky z Ineos Oxford Institute for antimicrobial research (IOI) zjistili, že mouchy přítomné v afrických nemocnicích přenášejí bakterie, které jsou odolné vůči antibiotikům, a to dokonce i vůči lékům poslední záchrany..

Antimikrobiální rezistence (AMR), při níž si patogenní organismy, jako jsou viry a bakterie, vyvinou odolnost vůči lékům používaným k jejich potlačení, je celosvětovou hrozbou. Podle předpovědí zabije AMR do konce roku 2050 více než 39 milionů lidí.

Nemocnice jsou prostředím, ve kterém se odolným bakteriím obzvláště daří. Největší nebezpečí pak přináší AMR tam, kde leží nejtěžší pacienti, to znamená na jednotky intenzivní péče či hematoonkologická pracoviště, kde se antibiotika nasazovat musí.

Nemocnice jsou pro rezistentní bakterie ráj

Bez jejich preventivního nasazení by nebylo možné provádět transplantace, ale ani běžné chirurgické zákroky. Ovšem nozokomiální, tedy s pobytem v nemocnici související, nákazy jsou vážným problémem, který má na svědomí nejvíce úmrtí na následky rezistentních nákaz.

Pokud má v sobě pacient, oslabený lékařským výkonem, jedinou rezistentní bakterii, kterou se nakazí v nemocnici, nebo se již vyskytuje v jeho těle, nasazením antibiotik, vůči kterým je tato bakterie odolná, dojde k vybití neodolných bakterií, které tuto odolnou držely na uzdě, a v organismus se rozvine infekce.

Následně dochází k přenosu nákazy na další pacienty. Nyní vědci zjistili, že k šíření těchto bakterií v nemocnicích přispívají i mouchy. Vědci z IOI spolupracovali s výzkumníky v Nigérii na sběru 1396 much z osmi nemocnic v šesti městech pomocí lepivých pastí.

Testy odhalily, že mouchy nesly 17 různých druhů bakterií, včetně Staphylococcus aureus, běžné příčiny bakteriálních infekcí. Velká část odebraných bakterií pak měla geny spojené s antimikrobiální rezistencí.

Mouchy jako vektor šíření infekce

„Zjištění ukázala, že mouchy mohou být vektory šíření antimikrobiální rezistence v nemocnicích v tropických zemích s nízkými a středními příjmy, kde jsou ‚hojné‘,“ říká ke zjištěním doktorka Chioma Achiová, vedoucí projektu.

A dodává: „Mouchy jsou koprofágni, žerou výkaly. Nakažené mouchy šíří infekci trusem, který další mouchy pozřou a pak jím infikují nejrůznější povrchy, na které sedají, například nemocniční postele, madla, potraviny a podobně. Může se jednat o faktor šíření infekce.“.

Doktorka Kirsty Sandsová, vědecká vedoucí v Ineos Oxford Institute for antimicrobial research a spoluautorka článku, uvedla, že zjištění „naznačují, že mouchy cirkulující v nemocničních odděleních by mohly představovat hrozbu pro pacienty, kteří jsou během pobytu zranitelní vůči infekci, zvláště když na ně mouchy běžně sedají“.

Jen v Nigérii bylo v roce 2019 evidováno 263 400 úmrtí spojených s AMR. Další výzkum, provedený v pákistánské nemocnici, spojuje s šířením rezistentních bakterií vedle much i mravence, pavouky a šváby.

Zdroj: The Guardian, IOI.

Foto: Pixabay
Zdroje informací: The Guardian, IOI
Štítky:
Související články
Nobelova cena se uděluje od roku 1901, tedy dost dlouhou dobu na to, aby se s odstupem ukázalo, zda se dostávala do správných rukou. V drtivé většině případů ano, omylů a přehmatů je překvapivě málo. Přesto jsou z dnešního pohledu někdy až kuriózní.   Nechme stranou Nobelovu cenu míru, jejíž udělení často vyvolává kontroverze. Do nesprávných rukou se […]
Může to znít nepravděpodobně, ale stejně jako na ránu na prstě použijete náplast, obdobně se bude do budoucna zřejmě dát záplatou pomoci i poškozenému srdci, aby se mu pracovalo lépe. I když to zřejmě nebude řešení pro každého, vědci věří, že má potenciál zlepšit život milionům lidí. Srdeční selhání postihuje více než 64 milionů lidí […]
Medicína 3.2.2025
Zítra si připomínáme světový den boje proti rakovině. Toto onemocnění zůstává jedním z nejzávažnějších zdravotních hrozeb celosvětově i v Česku. Podle nejaktuálnějších údajů bylo v České republice v roce 2022 diagnostikováno 92 541 nových případů zhoubných nádorů. Mírný pokles byl zaznamenán v roce 2020 s 82 671 případy, ovlivněno to mohlo být pandemií COVID-19. V […]
V roce 2022 bylo asi 16 % z 20 milionů lidí s rakovinou na celém světě mladších 50 let. Podle výzkumu zveřejněného v roce 2023 v British Medical Journal ovšem vzrostl mezi roky 1990 a 2019 výskyt těchto onemocnění u této věkové skupiny o 79 %. Lékaři se přou o to, co za tak prudkým […]
Jakým ohrožením pro život může být rozsáhlejší poškození kůže, dokládají popáleniny. Jenže výzkumy posledních let ukazují, že podobné riziko mohou představovat i chronická onemocnění kůže. Následky přicházejí pomaleji, ale rovněž zasahují celé tělo.   Popáleniny názorně a v plné šíři devastace předvádějí, co vlastně znamená neutrálně znějící formulace, že kůže je vnější bariérou těla: Naše tělo […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz