Domů     NOVINKY
Češi objevili největší podzemní termální jezero světa. Dostalo název Neuron
Jan Zelenka 6.2.2025

Český vědecký tým dosáhl mimořádného úspěchu v oblasti geologického výzkumu. V jižní Albánii, v oblasti Vromoner, Expedice Neuron Atmos odhalila největší podzemní termální jezero na světě. Nadace Neuron finančně podpořila tuto expedici a umožnila tak pořízení klíčového vybavení, které vedlo k potvrzení tohoto světově významného objevu.

Už v roce 2021 čeští vědci narazili na rozsáhlý podzemní systém s termálními prameny. „Podle vysokého sloupce páry vycházejícího z vápencového masivu se nám podařilo nalézt přes sto metrů hlubokou propast.

Nazvali jsme ji Atmos. Na dně jsme objevili silný termální přítok a rozlehlé jezero. Aby tento fenomenální objev mohla česká věda prezentovat, bylo nutné provést vědecký výzkum a přesná měření,“ uvedl již dříve vedoucí Expedice Neuron Atmos, Marek Audy.

Expedice je už jedenáctou expedici s terénním výzkumem uskutečněnou pod hlavičkou Neuronu.

Tři hlavní sály Národního divadla

Jezero Neuron, pojmenované na počest Nadace Neuron, je skutečným unikátem. S délkou 138,3 metru, šířkou 42 metrů a obvodem 345 metrů pojme 8335 kubických metrů termální minerální vody. Tento úkaz prošel důkladným hydrogeologickým výzkumem, který potvrdil jeho výjimečnost.

Velikost jezerního dómu je třikrát větší než hlavní sál Národního divadla v Praze, což jen podtrhuje jeho jedinečnost.

Jsem nesmírně hrdá na to, že jsme mohli podpořit české vědce v tak průlomovém projektu,“ uvedla Monika Řasa Vondráková, ředitelka a spoluzakladatelka Nadace Neuron. „Tento úspěch dokazuje, jak zásadní je podpora vědců přímo v terénu, kde mohou díky svým znalostem a nasazení přinést zcela nové poznatky.

Právě takové expedice jsou klíčové pro rozvoj vědy a prohlubování našeho porozumění světu kolem nás.“.

11. expedice

V rámci expedice vědci použili nejmodernější technologie, včetně mobilního lidarového skeneru, který jim umožnil podrobně zmapovat podzemní prostory. Precizní geodetická měření vedla ke vzniku podrobné mapy jeskyně Atmos, včetně dalších jeskyní Sulfur, Breška a Kobyla, objevených již v roce 2021.

Nadace Neuron expedici podpořila částkou ve výši 988 tisíc korun. Jde již o jedenáctou expedici s terénním výzkumem uskutečněnou pod hlavičkou Neuronu. Vzhledem ke světovému významu objevu, projevila o výsledky Expedice Neuron Atmos místní i zahraniční edice National Geographic.

„Momentálně jednáme o publikaci s řadou evropských vydání, ale o projektu se hovoří i v mateřské edici ve Washingtonu,“ potvrzuje šéfredaktor Tomáš Tureček.

Neuron doposud vynaložil na podporu a popularizaci české vědy 140 milionů korun.

Nadace Neuron na podporu vědy

Nadace Neuron podporuje české vědecké prostředí, oceňuje excelentní vědkyně a vědce Cenami Neuron, hledá nové vědecké talenty, realizuje studentské stáže na prestižních zahraničních univerzitách a financuje výzkum v terénu v rámci Expedic Neuron, díky kterým se například podařilo objevit jedno z nejstarších mayských měst či do té doby nepopsanou opici uakari.

Veškeré prostředky na chod Nadace Neuron plynou od soukromých mecenášů, mezi něž patří například Dalibor Dědek, Eduard Kučera, Josef Průša, Jaroslav Řasa, Monika Vondráková, Francesca Kolowrat, Václav Dejčmar či Marek Vašíček a Otakar Šuffner.

Neuron doposud vynaložil na podporu a popularizaci české vědy 140 milionů korun, udělil 120 Cen Neuron a podpořil 11 vědeckých expedic ve výši 5,5 milionů korun.

Foto: Neuron
Zdroje informací: https://www.nadaceneuron.cz/novinky/expedice-neuron-v-cele-s-markem-audym-objevila-nejvetsi-podzemni-termalni-jezero
Související články
NOVINKY Technika 13.3.2025
Společnost Zenobē, přední britský provozovatel velkokapacitních bateriových úložišť, uvedla do provozu největší bateriové úložiště v Evropě. Nachází se v Blackhillocku ve Skotsku. Úložiště, jehož první fáze je nyní uvedena do provozu, disponuje kapacitou 200 MW, přičemž se do roku 2026 počítá s jejím rozšířením na 300 MW/600 MWh. Taková kapacita by byla schopna napájet více […]
Jednou z prvních domestikovaných plodin pro výživu člověka je bér italský. V Číně se pěstoval již před 8 tisíci lety. Dnes se spolu s dalšími, v Evropě méně známými obilninami, dostává do popředí zájmu. Vyniká vlastnostmi, které se v kontextu klimatických změn stávají významnými. Bér je totiž plodina suchovzdorná, a tedy perspektivní pro oživení jejího […]
NOVINKY Příroda 10.3.2025
Evoluci běžně chápeme jako vývoj k dokonalejším a složitějším formám života. Touto představou ale zásadně otřásl jistý druh prvoků. Ukázalo se totiž, že ve skutečnosti jsou to živočichové příbuzní s medúzami a do stádia podobného prvokům se vrátili až dalším vývojem. A to není jejich jediná podivnost Švýcarský chirurg a porodník Louis Jurine byl muž […]
Medicína NOVINKY 3.3.2025
Lékaři Kliniky úrazové chirurgie Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a. s., použili k narovnání bércové kosti pacienta hexapodální (polohovatelný v šesti osách) zevní fixátor. Tvar a funkci jedinečné titanové konstrukce navrhl speciální počítačový software. Tuto techniku použili zdejší chirurgové již v roce 2017 jako první v republice. V současnosti se […]
Medicína NOVINKY 3.3.2025
Otázka v titulku není tak pošetilá, jak vypadá. Změřit a zvážit se dá lidské srdce, mozek, ledviny nebo třeba játra a výsledek není jen zajímavostí pro encyklopedie, ale také důležitým ukazatelem zdraví nebo nemoci. Tím spíš bychom potřebovali mít představu o rozsáhlosti imunitního systému. Problém je zjevný: Zatímco srdce nebo mozek jsou kompaktní orgány a patolog […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz