Domů     Medicína
Rezistentní bakterie šíří v nemocnicích i mouchy

Vědci z Nigérie ve spolupráci s odborníky z Ineos Oxford Institute for antimicrobial research (IOI) zjistili, že mouchy přítomné v afrických nemocnicích přenášejí bakterie, které jsou odolné vůči antibiotikům, a to dokonce i vůči lékům poslední záchrany..

Antimikrobiální rezistence (AMR), při níž si patogenní organismy, jako jsou viry a bakterie, vyvinou odolnost vůči lékům používaným k jejich potlačení, je celosvětovou hrozbou. Podle předpovědí zabije AMR do konce roku 2050 více než 39 milionů lidí.

Nemocnice jsou prostředím, ve kterém se odolným bakteriím obzvláště daří. Největší nebezpečí pak přináší AMR tam, kde leží nejtěžší pacienti, to znamená na jednotky intenzivní péče či hematoonkologická pracoviště, kde se antibiotika nasazovat musí.

Nemocnice jsou pro rezistentní bakterie ráj

Bez jejich preventivního nasazení by nebylo možné provádět transplantace, ale ani běžné chirurgické zákroky. Ovšem nozokomiální, tedy s pobytem v nemocnici související, nákazy jsou vážným problémem, který má na svědomí nejvíce úmrtí na následky rezistentních nákaz.

Pokud má v sobě pacient, oslabený lékařským výkonem, jedinou rezistentní bakterii, kterou se nakazí v nemocnici, nebo se již vyskytuje v jeho těle, nasazením antibiotik, vůči kterým je tato bakterie odolná, dojde k vybití neodolných bakterií, které tuto odolnou držely na uzdě, a v organismus se rozvine infekce.

Následně dochází k přenosu nákazy na další pacienty. Nyní vědci zjistili, že k šíření těchto bakterií v nemocnicích přispívají i mouchy. Vědci z IOI spolupracovali s výzkumníky v Nigérii na sběru 1396 much z osmi nemocnic v šesti městech pomocí lepivých pastí.

Testy odhalily, že mouchy nesly 17 různých druhů bakterií, včetně Staphylococcus aureus, běžné příčiny bakteriálních infekcí. Velká část odebraných bakterií pak měla geny spojené s antimikrobiální rezistencí.

Mouchy jako vektor šíření infekce

„Zjištění ukázala, že mouchy mohou být vektory šíření antimikrobiální rezistence v nemocnicích v tropických zemích s nízkými a středními příjmy, kde jsou ‚hojné‘,“ říká ke zjištěním doktorka Chioma Achiová, vedoucí projektu.

A dodává: „Mouchy jsou koprofágni, žerou výkaly. Nakažené mouchy šíří infekci trusem, který další mouchy pozřou a pak jím infikují nejrůznější povrchy, na které sedají, například nemocniční postele, madla, potraviny a podobně. Může se jednat o faktor šíření infekce.“.

Doktorka Kirsty Sandsová, vědecká vedoucí v Ineos Oxford Institute for antimicrobial research a spoluautorka článku, uvedla, že zjištění „naznačují, že mouchy cirkulující v nemocničních odděleních by mohly představovat hrozbu pro pacienty, kteří jsou během pobytu zranitelní vůči infekci, zvláště když na ně mouchy běžně sedají“.

Jen v Nigérii bylo v roce 2019 evidováno 263 400 úmrtí spojených s AMR. Další výzkum, provedený v pákistánské nemocnici, spojuje s šířením rezistentních bakterií vedle much i mravence, pavouky a šváby.

Zdroj: The Guardian, IOI.

Foto: Pixabay
Zdroje informací: The Guardian, IOI
Štítky:
Související články
Medicína 14.3.2025
Na světě žije asi 40 milionů lidí s nákazou HIV, z toho dvě třetiny v Africe. Moderní léky již umí infekci potlačit, ale nakaženého viru nezbaví. Ročně se jím pak nově nakazí asi milion lidí, přičemž vakcína je stále v nedohlednu. Nyní ale začalo svítat na lepší časy. Nový injekčně podávaný lék zvaný lenacapavir totiž […]
Medicína 14.3.2025
Nová studie, za kterou stojí tým vedený Sebastiaanem van Heeschem z Oncode Institute v nizozemském Utrechtu, odhalila v lidském genomu celou armádu „podměrečných“ genů, kódujících takzvané mikroproteiny, jež jsou tvořené méně než stovkou aminokyselin, o nichž se dříve vědci domnívali, že nejsou příliš důležité. Mýlili se! Lidský genom je souhrnem veškeré genetické informace zapsané v […]
Medicína 11.3.2025
Mnozí z nás mají v živé paměti covidové testování. Hlavní roli v něm sehrály tak zvané antigenní testy, lépe řečeno laterální průtokové testy, jejichž nespornou výhodou byla rychlost v určení, zda je či není člověk nakažen. Jejich spolehlivost se však různila. O té doby ušly překotným vývojem, dnes jsou proto využívány nejen k diagnostice nemocí, […]
Medicína 11.3.2025
Vysoký krevní tlak může mít řadu příčin, jednou z nich je i tak zvaný Connův syndrom, spočívající v zadržování nadměrného množství soli v těle. A právě na tuto zdravotní komplikaci cílí nová léčba, vyvinutá lékaři v Londýně a Cambridgi, označovaná jako TTT, díky které by mohlo dojít ke zmírnění či úplnému vymizení vysokého krevního tlaku […]
Přebytečný tuk v těle je spojován s řadou zdravotních problémů. Vědci již vědí, že viscerální tuk, ukládající se v břiše kolem důležitých orgánů, je pro lidské zdraví více ohrožující než tuk podkožní. V rámci nejnovější studie odhalili odborníci z Ben Gurionovy univerzity v izraelském Negevu dosud neznámé poddruhy tukové tkáně, které by mohly otevřít nové […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz