Domů     Historie
Umělá inteligence pomáhá odborníkům přečíst antické svitky spálené na uhel při výbuchu Vesuvu

Stovky svitků shořely v knihovně římského domu v Herkulaneu, městě na západním pobřeží Itálie, které lehlo spolu s Pompejemi popelem při erupci Vesuvu v roce 79. Tři z nich jsou uloženy v Bodleyově knihovně na Univerzitě v Oxfordu. Tajemství jednoho z nich se nyní odborníkům pomalu daří odkrývat..

Vykopávky v římské luxusní vile, která zřejmě patřila tchánovi samotného Julia Caesara, odhalily velkou sbírku svitků. Byly ovšem tak zuhelnatělé, že černý inkoust na nich byl nečitelný a když se papyry někdo pokusil rozvinout, rozpadly se v prach.

Svitek označovaný jako PHerc. 172 je jedním ze tří, které se nyní nacházejí v knihovně na Oxfordu. Podařilo se ho virtuálně rozvinout na počítači, díky čemuž bylo odhaleno několik sloupečků textu, jejichž luštěním se nyní vědci z univerzity zabývají.

Čtení spálených svitků z Herkulanea

Podařilo se jim v textu rozluštit řecké slovo διατροπή, které znamená znechucení, které se objevilo hned dvakrát v několika málo odstavcích. „Jsme nadšeni z úspěšného ‚rozbalení‘ tohoto svitku z Bodleyovy knihovny,“ vysvětluje Brent Seales, spoluzakladatel soutěže Vesuvius Challenge, která podnítila dramatický pokrok v digitálním rozbalování a čtení svitků z 3D rentgenových snímků pořízených v národním vědeckém zařízení se synchrotronovým zdrojem světla Diamond v britském Oxfordshire.

„Tento svitek obsahuje mnohem více obnoveného textu, než jsme viděli u předchozích naskenovaných papyrů z Herkulanea,“ dodává vědec. V loňském roce Nat Friedman, který se rovněž podílel na vytvoření Vesuvian Challenge, vyhlásil, že tým tří studentů, Youssef Nader z Německa, Luke Farritor ze Spojených států a Julian Schilliger ze Švýcarska, vyhrál hlavní cenu soutěže ve výši 700 000 dolarů (17 milionů korun) poté, co se jim podařilo přečíst více než 2000 řeckých písmen z jiného svitku z Herkulanea.

Již přečtený svitek řeckého filozofa

Vítězové, vyzbrojeni jen 3D rentgenovými paprsky, neboť se svitky není možné kvůli jejich křehkosti manipulovat, vyvinuli počítačový software, který papyrus rozbalil. Následně za pomoci umělé inteligence zjistili, kde se na papyrových vláknech nachází inkoust, díky čemuž se jim následně podařilo přečíst pasáže starověkého textu.

Svitek zřejmě napsal epikurejský filozof Filodémos z Gadar (110 př. n. l. – 35 př. n. l.), zabýval se v něm zdroji potěšení, od hudby po jídlo, a zkoumal, zda libé pocity pocházejí z hojnosti či naopak vzácnosti jednotlivých složek jídel.

Nyní zkoumaný svitek PHerc. 172 daroval Bodleyově knihovně v 19. století Ferdinand IV., král Neapole a Sicílie. Inkoust, kterým je popsaný, je při prosvícení rentgenovými paprsky viditelnější než ten, kterým byly napsány jiné svitky, což naznačuje, že se jde o inkoust o větší hustotě.

Richard Ovenden, vedoucí oxfordské knihovny, k tomu říká: „Je to neuvěřitelný okamžik v historii, kdy knihovníci, počítačoví vědci a učenci klasického období spolupracují, aby viděli neviditelné. Úžasné kroky kupředu provedené pomocí zobrazování a umělé inteligence nám umožňují nahlédnout do svitků, které nebyly čteny téměř 2000 let.“.

Zdroj: The Guardian

Foto: Vesuvius Challenge
Zdroje informací: The Guardian
Štítky:
Související články
Malomocenství neboli lepra činila po dlouhá staletí ze svých obětí znetvořená monstra, kterých se zdraví panicky báli. Dlouho se mělo za to, že na americký kontinent nemoc zanesli evropští kolonizátoři. Nejnovější mezinárodní výzkum však dospěl ke zcela jiným závěrům, existuje tam nejméně tisíc let! Jak je to možné? Lepra, známá také jako Hansenova choroba, je […]
Přezdívá se jí „božská částice“ – Higgsův boson. Ač její jméno zní téměř mysticky, jde o velmi reálný, vědecky doložený objev, který proměnil naše chápání vesmíru. Právě ona totiž dává elementárním částicím jejich hmotnost, a tedy i podmínky pro vznik hvězd, planet i života samotného. V červenci 2012 se v podzemí u Ženevy otřásl svět […]
Staletí zanechávají na olejomalbách významných i těch méně známých mistrů výrazné stopy. Přirozené stárnutí děl má za následek praskliny, odlupování kousků pigmentů, změny barev a nejrůznější drobné skvrny. Oprava škod může restaurátorům trvat roky, takže je toto úsilí vyhrazeno jen pro nejcennější díla. Těm ostatním nyní nabízí záchranu umělá inteligence… Restaurování uměleckých děl je náročná […]
Historie Objevy 12.6.2025
Jak mohl skutečně vypadat svatý Václav? Na to se pokusil odpovědět mezinárodní tým vědců, který za pomoci nejmodernějších forenzních technik vytvořil digitální rekonstrukci podoby slavného českého knížete a světce. Využili k tomu lebku uloženou v rámci Svatovítského pokladu v Praze, přičemž výsledky svého výzkumu zveřejnili v odborném časopise Heritage. Na projektu se podíleli odborníci z […]
Dnes si řada lidí neumí představit svůj život bez kočky po svém boku. Jejich původ je však stejně záhadný jako tato zvířata samotná. Vědci nyní zpochybnili dlouho platnou hypotézu o tom, že kočky byly poprvé domestikovány v oblasti Levanty, kde chránily úrodu obilí před hlodavci. Podle dvou nových teorií pochází kočky ze Severní Afriky, nejpravděpodobněji […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz