Domů     Vesmír
Spící obr i galaktický sněhulák: Záhady Mléčné dráhy
Veronika Tyrková 22.1.2025

Struktura rozprostírající se po nočním nebi, připomínající antickým Řekům vylité mléko, zaměstnává lidskou zvědavost po celá tisíciletí. Čím dokonalejší prostředky k jejímu zkoumání máme, tím pozoruhodnější se nám zdá.

Od jejich mlhavých hranic tvořených temnou hmotou po střed ukrývající nenasytnou černou díru – Mléčná dráha ukrývá řadu fenoménů, nad kterými si vědci nepřestávají lámat hlavu..

V září 2024 vědci z ESA představili mapu Mléčné dráhy vytvořenou dalekohledem VISTA, která obsahuje více než 1,5 miliardy objektů v infračervených vlnových délkách – nově zrozené hvězdy, kulové hvězdokupy, hnědé trpaslíky, nebo volně se pohybující planety.

Detailnější mapu naší galaxie jsme zatím neviděli. Přesto představuje pouhý zlomek z odhadovaného množství 100–400 miliard hvězd a dalších miliard planet, měsíců, asteroidů, komet a jiných kosmických objektů, kterým je domovem. O Mléčné dráze toho stále víme méně, než bychom chtěli.

Gigantické bubliny

Jen dva roky od svého vypuštění objevil Fermiho gama teleskop v roce 2010 dvě obrovské bubliny rozpínající se z centra galaxie směrem nad a pod galaktickým diskem. Tento pomyslný dvoupatrový „sněhulák“ měří od hlavy k patě asi 50 000 světelných let, což představuje dvojnásobek vzdálenosti mezi Sluncem a středem galaxie.

Ukázalo se, že Fermiho bubliny, jak byly pojmenovány, jsou tvořeny horkým řídkým plynem a emitují vysokoenergetické gama a rentgenové záření, což naznačuje, že v nich probíhá zvláštní druh subatomární interakce mezi částicemi.

Vědci se okamžitě začali zaobírat otázkou jejich původu, k nafouknutí bublin takových rozměrů je totiž třeba extrémní zdroj energie.

Černá díra coby hlavní podezřelý

 Víme, že v jiných galaxiích mohou supermasivní černé díry, které pohlcují velké množství hmoty, pohánět vysokoenergetické výtrysky. Je možné, že i Sagittarius A* prošla takovou fází v minulosti a vytvořila výtrysky zodpovědné za Fermiho bubliny, které vidíme dnes.

Jak přesně k tomu mohlo dojít vědci vysvětlovali hned několika hypotézami. V úvahu připadalo pohlcení jedné velké nebo několika menších hvězd, což mohlo generovat požadované množství energie. Nedávná japonská studie z roku 2023 pomocí počítačových simulací ale tuto možnost zavrhla.

Profesor Yutaka Fujita z Tokyo Metropolitan University místo toho odvodil jejich vznik od rychlých větrů neustále proudících z černé díry. Tyto proudy ultra rychlých vysoce nabitými částic se šíří se rychlostí 1 000 km za sekundu po dobu mnoha milionů let vesmírem a interagují s okolním plynem v halu, což způsobuje zpětnou rázovou vlnu.

Tak či onak poukazují na mnohem aktivnější minulost spícího obra v nitru naší galaxie. Co je pozoruhodné, nejde o nijak vzdálenou historii, alespoň z galaktického hlediska – stáří Fermiho bublin se odhaduje na „pouhých“ 2,6 milionu let.

Vice se dočtete v čísle 3/2025.

Foto: Unsplash.com
Zdroje informací: sciencealert.com, space.com, astronomy.com
Štítky:
Související články
Vesmír 19.4.2025
Nález mimozemského života by byl bezesporu největším objevem v dějinách vědy. Ačkoliv kosmické sondy už prolétly kolem všech planet naší soustavy a čím dál dokonalejší teleskopy nahlížejí do stále vzdálenějších koutů vesmíru, důkaz toho, že život na planetě Zemi není jen osamoceným výkřikem do tmy stále schází. Nedávný objev v atmosféře exoplanety K2-18b proto vzbudil […]
Tým z laboratoře CAPADS na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze provedl průlomové měření v oblasti intenzitní optické interferometrie, která je zásadní pro přesné měření směrů a vzdáleností ve vesmíru. Zlepšení v přesnosti by mohlo dosáhnout až několika řádů a výrazně přispět k hlubšímu pochopení kosmických struktur a jevů. Výzkum týmu se zaměřil na tzv. Hanbury […]
Objevy Vesmír 31.3.2025
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut? Přesně to se stalo na Měsíci! Dva gigantické kaňony poblíž jeho jižního pólu, Vallis Schrödinger a Vallis Planck, mají s Grand Canyonem podobné rozměry, […]
Technika Vesmír 31.3.2025
Skupina šestadvaceti nejtalentovanějších mladých vesmírných nadšenců z celé České republiky se po intenzivním půlročním výběrovém řízení konečně vydala na svou „vesmírnou” cestu. V neděli 30. března se měsíce příprav na misi Zero-G, která je jednou z aktivit národního programu Česká cesta do vesmíru, proměnily ve skutečný zážitek. Unikátní parabolický let, první svého druhu s českou […]
Vesmír 29.3.2025
Planeta Neptun bývá kvůli své velké vzdálenosti od Země tak trochu stranou zájmu, ale nyní se jí ve vědecké komunitě dostává větší pozornosti. Astronomové totiž vůbec poprvé pozorovali polární záři v její atmosféře. Zásluhu na tom má vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST), jehož infračervené přístroje odhalily světelné stopy, které dosud zůstávaly neviditelné. Bývá to okouzlující […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz