Domů     Příroda
Zvířata se přizpůsobují, aby přežila ve světě pozměněném lidmi

Lidé svojí činností změnili planetu Zemi k nepoznání, není na ní prakticky místo, kterého by se nedotkla lidská ruka, ať už se jedná o nejvyšší pohoří či hlubiny pralesa a oceánu. Svojí činností ovlivnili i další tvory, kteří planetu obývají, a to často negativním způsobem.

Aby zvířata přežila v nově člověkem nastolených podmínkách, nezbylo jim nic jiného, než se přizpůsobit..

Zvířata se změněným podmínkám přizpůsobují neustále, ostatně je to jediný způsob, jak přežít v rychle se měnícím světě. Dříve to však bylo spíše z důvodu změny přírodních podmínek či přemnožení predátorů.

V poslední době je na vině mnoha změn člověk. První zcela evidentní případ toho, kdy činnost člověka negativně ovlivnila živé tvory, se udál za průmyslové revoluce v Anglii. Drsnokřídlec březový (Biston betularia), motýl z čeledi píďalkovitých, byl přinucen změnit svoji barvu.

Co způsobila průmyslová revoluce

Za normálních okolností byla jeho křídla bílá s černými tečkami, aby jejich vzor připomínal kůru listnatých stromů, což je činilo méně nápadnými pro ptačí predátory. Ovšem vlivem rozsáhlé industrializace a zvýšeného používání uhlí došlo ke znečištění ovzduší sazemi.

I vegetace se pokryla exhaláty. Světlé můry tak byly na tmavém podkladu příliš nápadné. Přežívaly spíše tmavě zbarvené exempláře drsnokřídlece, nazvané carbonaria. Tato forma mur se rychle šířila a během 50 let téměř vytlačila původní světlou barvu, zvanou typica.

Činnosti člověka se nepřizpůsobují jen zvířata, ale i rostliny. Jako mahagon se označuje dřevo tropického stromu Swietenia mahagoni. Pro svoji trvanlivost, odolnost vůči hnilobě i krásnou tmavě červenou barvu se stalo symbolem luxusu.

Proto byly tyto stromy ve velkém káceny, takže v některých zemích došlo po roce 1970 ke snížení jejich populace o více než 70 %. Druh přežívá i dnes, ale stromy již nedosahují 20 metrů na výšku jako kdysi.

Malin Rivers z Botanic Gardens Conservation International k tomu říká: „Mahagon nyní existuje jako menší, keřovitý strom s malou komerční hodnotou.“.

Proti-ptačí hroty v hnízdech a hvězdice na pivě

Straky obecné (Pica pica) svá hnízda vždy zakrývaly větvemi trnitých keřů, aby odradily zloděje vajec, jako jsou třeba vrány černé (Corvus corone). Ovšem nyní místo těchto keřů využívají proti-ptačí hroty, které jsou hojné v městských oblastech, aby ochránily památky před ptáky a jejich trusem.

Straky se tyto hroty naučily vytrhávat a zakomponovávají je do svých hnízd. Podle Auke-Floriana Hiemstra, který působí jako biolog na Leiden University, kde se zabývá plastovým znečištěním, se jedná o jeden z mnoha příkladů rostoucího trendu, kdy ptáci využívají pro svá hnízda umělé materiály.

Astrophiura caroleae, pětiúhelníkový tvor příbuzný hvězdici, byla objevena vědci v roce 2018. A to v hloubkách asi 300 metrů od pobřeží Curacao v Karibiku. Těmto tvorům, kteří preferují tvrdé substráty, se podle Hugha Cartera, odborníka na hvězdice, velice dobře daří na skleněných lahvích od piva Heineken, které pravděpodobně hodili přes palubu rybáři, případně na starých pneumatikách.

Vědci v Nizozemsku zase zjistili, že si tamní šneci, kteří žijí v centrech měst vyvinuli světlejší ulity.

Sloni bez klů i vlaštovky s kratšími křídly

Je to patrně z důvodu teplot vyšších až o 8 °C, které panují ve městech ve srovnání s venkovem. Profesor Menno Schilthuizen, nizozemský evoluční biolog, k tomu říká: „Hlemýždi uvnitř tmavých ulit mají tendenci se více zahřívat, čímž jim hrozí smrt přehřátím.

Světlejší barva ulity pravděpodobně udržuje šneky v optimální teplotě i během nejteplejších letních dní ve městě.“ Vlaštovky pestré (Petrochelidon pyrrhonota), které v jihozápadní Nebrasce často hnízdí pod mosty, byly v minulosti často obětmi nehod, když je srazila projíždějící auta.

Dlouhodobá studie však zjistila, že si vlaštovky, aby se vyhnuly riziku sražení, vyvinuly kratší křídla. „Je to jako rozdíl mezi špionážním letadlem U2 a stíhačkou,“ říká Mary Bomberger Brownová z University of Nebraska-Lincoln, která studii vedla.

Populace slonů afrických (Loxodonta africana) zase během mosambické občanské války ve velkém ohrožovali pytláci. Kvůli nim se počet slonů v národním parku Gorongosa snížil o více než 90 %. Nyní se populace zotavují, ovšem mnohem častěji se v nich vyskytují samice bez klů.

Jedná se patrně o důsledek toho, že sloni bez klů se dříve s menší pravděpodobností stávaly cílem pytláků. Obdobná změna se udála i v Tanzanii.

Zdroje: The Guardian

Foto: Pixabay. WikiCommons by Chiswick Chap
Zdroje informací: The Guardian
Související články
Příroda 18.4.2025
Rostlina známá jako irský mech, jinak také puchratka kadeřavá, nyní zažívá své chvíle slávy. Je novou superpotravinou se zázračnými účinky, kterou doporučuje řada celebrit a tiktokerů. Je ale humbuk kolem této červené mořské řasy skutečně oprávněný? Puchratka kadeřavá (Chondrus crispus) je poměrně drobná mořská řasa, která dorůstá jen asi 20 cm. Vyrůstá ze základny uchycené […]
Příroda 17.4.2025
Každý den každý z nás vdechuje kyslík, který z velké části pochází z moří a oceánů. Ano, hlavním producentem tohoto plynu není deštný prales, ale drobné mikroskopické řasy a fytoplankton. A ten je teď v extrémním nebezpečí… Nová vědecká studie přichází s alarmujícím zjištěním: mikroplasty narušují schopnost těchto organismů fotosyntetizovat, což může mít dalekosáhlé důsledky […]
Desetitisíce sklenic uspořádaných v obřích lednicích. Konstantní teplota -18 °C. A uchované odrůdy pšenice až z roku 1917. Česká genová banka, jejíž provoz zajišťuje odborný tým CARC (Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu), uchovává rostlinné dědictví české země pro výživovou bezpečnost i biodiverzitu a velikostí patří mezi 10 největších v Evropě.   Podle Organizace pro výživu a […]
A nejen po zdi… Gekoni se klidně procházejí po stropě nebo se přichytí na skle terária hlavou dolů, jako by na ně nepůsobila gravitace. Jejich superschopnosti se snaží napodobit technici při konstrukci robotů a dalších vynálezů.   Gekoni umí nejen přilnout ke svislým povrchům včetně zcela hladkých, jako jsou dlaždice a sklo, ale také se […]
Příroda 13.4.2025
Zažité představy o jednom z nejznámějších dinosaurů, Tyrannosaurovi rexovi, se znovu otřásají. Byl to opravdu děsivý a chytrý predátor, jak tvrdila některá nedávná zjištění, nebo jen veliké, svalnaté monstrum s omezeným intelektem? Nová studie se kloní k původní teorii, že T. rex nebyl tak chytrý, jak některé práce dříve naznačovaly. Poněkud kontroverzní studie z roku […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz