Domů     Historie
Zachovalá mumie mláděte šavlozubé kočky poodhaluje, jak tito tvorové skutečně vypadali
Lopatin-Sotnikova-Klimovsky et al

Paleontologové vědí, že spolu s mamuty pobíhali po povrchu naší planety i šavlozubé kočky, které je lovily. Ovšem téměř dvě stě let se mohli jen dohadovat, jak tito predátoři ve skutečnosti vypadali, a to na základě nálezů zkamenělých kostí, tesáků či občasné stopy.

Nyní bylo ale objeveno v permafrostu Sibiře dokonale zachované tělo mláděte..

Jedná se o mládě druhu Homotherium latidens (česky někdy dýkozubce), které se po severní polokouli prohánělo před 32 000 lety. V roce 2020 „nalezli zmrzlou, mumifikovanou mrtvolu kopáči hledající mamutí kly,“ vysvětluje paleontolog Alexej V. Lopatin z Ruské akademie věd, který po jeho důkladném prozkoumání o nálezu informoval ve svém článku v odborném časopise Scientific Reports.

„Byl jsem nadšený, že vidím tak neuvěřitelný exemplář,“ říká Ashley Reynolds, paleontolog z Kanadského muzea přírody, který se na výzkumu nepodílel.

Silueta jako hyena či medvěd

Zmrzlá mumie byla objevena v permafrostu svrchního pleistocénu na řece Baďaricha na severovýchodě ruského Jakutska. Na stejném místě byli již dříve nalezeni mumifikovaní mamuti a další býložravci, ovšem objev vrcholového predátore je ve srovnání s nálezem jeho kořisti vzácnost, protože počet kořistí ve volné přírodě zpravidla převyšuje počet predátorů.

Vědci jej přijali s obrovským nadšením, protože nález mláděte je ještě cennější než nález dospělého jedince. O této životní etapě toho paleontologové totiž vědí ještě méně než o životě dospělých koček.

Pro rod Homotherium je charakteristická relativně štíhlá a dlouhá hlava, prodloužené zploštělé špičáky s ostrými vroubkovanými hranami, dlouhý krk, vysoké přední končetiny a krátký ocas. Zadní část těla je u něj posazena níže než přední, takže se siluetou podobal dnešním hyenám či medvědům.

V kohoutku měřili tito dýkozubci asi metr, jejich hmotnost se pohybovala okolo 190 až 200 kilogramů. Za svojí kořistí běhali, na rozdíl od „slavnějších“ šavlozubých tygrů rodu Smilodon, kteří kořist přepadával ze zálohy.

Běh jim usnadňovaly velké nosní otvory, které zajišťovaly rychlejší příjem kyslíku.

Porovnání s hlavou stejně starého lvíčete

Tesáky ukryté v tlamě

Zástupci rodu Homotherium latidens obývali Afriku, Eurasii i Severní Ameriku, kde lovili nedospělé mamuty a další megafaunu. Samice někdy tvořily doupata v jeskyní, aby v nich odchovaly svá mláďata, jak dokládá nález zkamenělin z jeskyně Friesehahn v Texasu.

Šelma zřejmě měla své velké tesáky skryté za horním pyskem, když měla zavřenou tlamu, zatímco u Smilodona se předpokládá, že mu čněly ven. U nalezeného, asi třítýdenního kotěte nebyly ještě zuby prořezány, nicméně jeho horní pysk byl dvakrát takový než u moderního lvíčete, což hypotézu podporuje.

Překvapující byla pro odborníky barva srsti mláděte. „Uniformní tmavě hnědá barva srsti mumie se ukázala jako zcela neočekávaná,“ říká Lopatin. Vzhledem k tomu, že se zástupci rodu Homotherium procházeli chladnou stepí s málo stromy, ale spoustou trávy, očekávali odborníci, že kočka bude mít barvu srsti přizpůsobenou pro pohyb v tomto prostředí.

Lopatin a jeho kolegové proto předpokládají, že se mláďata rodila s tmavší srstí, která světlala s přibývajícím věkem. U moderních koček bývají běžné skvrny nebo pruhy na srsti, u tohoto mláděte však po nich nebylo ani stopy.

Foto: Scientific Reports
Zdroje informací: Nature, Scientific Reports, National Geographic
Štítky:
Související články
Historie 15.5.2025
Když v 19. století v pouštích středního Egypta objevili archeologové ruiny El-Amarny, nejprve se domnívali, že jde o obyčejné město. Postupem času ale jejich údiv rostl. Na starých nápisech se objevoval název města Achetaton a jméno faraona, který odtud vládl a které do té doby nikdo neznal… To jméno bylo Achnaton (?–asi 1336 př. n. l.) a […]
Hrobů vikinských válečníků bylo odhaleno poměrně velké množství. Mnoho dříve, než bylo možné určit pohlaví toho, kdo v něm odpočíval. A tak odborníci často pohlaví určili na základě předmětů, které se v hrobě nacházely. Když v něm objevili zbraně, měli zkrátka za to, že v hrobě ležely pozůstatky muže – válečníka. Analýza DNA však odhalila, […]
Enigma byl šifrovací stroj podobný psacímu stroji, který používal symetrickou šifru. S jeho pomocí nacistické velení během druhé světové války komunikovalo s jednotlivými složkami armády, například s ponorkami. Prolomit kód Enigmy trvalo spojencům, pod vedením geniálního matematika Alana Turinga, roky. Dnes by to podle odborníků zvládla umělá inteligence za chvilku. Na Enigmě se psalo podobně […]
Historie Objevy 28.4.2025
Byl vrstevníkem lékaře a etnografa Emila Holuba, ale na rozdíl od něj téměř upadl v zapomnění, a to i ve své rodné zemi. Jen Papua Nová Guinea si připomíná vědce, který se s notnou dávkou odvahy pustil do zkoumání způsobu života původních obyvatel.   Že zmínka o odvaze není nadsázka, vyplývá vylíčení prvního setkání s místními obyvateli, jak […]
Historie Příroda 24.4.2025
Z hustého porostu různých druhů hrášků se vynořil chlap v kněžském rouchu. Do zahrady rozhodně nepřišel pro zdravou svačinku, jeho cílem byla věda! „Tenhle je hranatý, támhleten zas kulatý. Zajímavé,“ kněz odložil motyku a vše si pečlivě zapsal. Revoluční nápad, využít statistiku v zahradě, zdá se přineslo pochopení toho, proč hrášek vypadá tak jak vypadá. Učitel spolu s knězem […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz