Domů     Medicína
Síla epigenetiky: Nedědíme jenom geny
Veronika Tyrková 6.11.2024

Epigenetiku lze přirovnat k pohádkovým sudičkám. Stejně jako ony dovede jak zmírnit nepříznivý vliv genů, tak ho i zhoršit. Tím ale nekončí. Pamatuje i na zátěže, kterým čelili naši předci. Pak mají například děti žen, které zažily hladomor, silný sklon k obezitě. .

Epigenetické sudičky se ale mohou objevit i kdykoliv během života, pokud je okolnosti přivolají. Svou hypotézu k tomu měl americký neurovědec Subhash Pandey, který se specializuje na výzkum alkoholismu.

Domníval se, že v propuknutí této závislosti hraje významnou roli epigenetika a že zvláště rizikové je pití v době dospívání. Právě na to zaměřil svou nedávnou studii. Alkohol samozřejmě nenabízel teenagerům, ale mladým myším, které posloužily jako model.

Bylo jim mezi 28 a 41 dny, což odpovídá u lidí přibližně věku 10 až 18 let. Se svým týmem skutečně zjistil, že alkohol mění mozky dospívajících myší. V důležité mozkové struktuře, která zodpovídá u lidí i zvířat za emoční reakce, nápadně ubylo proteinu, označovaného jako Arc.

Myší alkoholici byli navíc úzkostní na rozdíl od kontrolní skupiny, která měla normální hladinu proteinu Arc.

Ovlivňuje produkci proteinů

To, co Subhash Pandey se svým týmem pozoroval, bylo působení epigenetiky na genetickou informaci. Dříve se pozornost odborníků soustředila především na samotné geny. Je jich kolem 25 000 a každý z nich kóduje nějaký protein.

Mezi nimi je i gen s předpisem pro protein Arc, který je důležitý pro funkci nervových buněk. V minulosti se předpokládalo, že příčinou nemocí jsou především mutace v genech. Pak se přišlo na to, že zdraví ovlivňuje i regulace fungování genů.

To je pro tělo klíčové, jelikož všechny buňky mají stejnou genetickou informaci, ale v určitý okamžik a na konkrétním místě je potřeba, aby pouze některé geny produkovaly proteiny. Do regulace aktivity genů se zapojují epigenetické mechanismy, které dovedou vypínat a zapínat geny.

Právě ty potlačily v mozcích alkoholizovaných myší produkci proteinu Arc a vyvolaly tak úzkost. U člověka by to byl krůček k touze po dalším alkoholu.

Naděje pro léčbu alkoholismu

Subhash Pandey se se svým týmem rozhodl vyzkoušet, co se stane, když z mozků závislých myších odstraní epigenetický vypínač genu pro Arc. Změna byla obrovská. Myši začaly dávat přednost vodě před alkoholem a také se značně snížila jejich úzkostnost.

Byly na tom brzy stejně jako myši ze zdravé kontrolní skupiny, a to včetně normální produkce proteinu Arc. Vědci následně pomocí genetických nůžek znovu aktivovali epigenetický vypínač genu Arc. Vedlo to k tomu, co čekali – myši začaly být zvýšeně úzkostné a stále častěji konzumovaly alkohol.

Zatím se jedná pouze o výzkum, přesto ale mechanismus účinku přináší naději pro možnou léčbu alkoholismu, kterým trpí asi 100 milionů lidí na celém světě.

Autorka: Kateřina Pavelcová

Více se dočtete v čísle 12/2024.

Foto: FOTO: Unsplash
Zdroje informací: czu.cz, nature.com, niehs.nih.gov
Související články
Medicína Ostatní 3.12.2024
Náplně do elektronických cigaret dříve obsahovaly acetát vitaminu E. Jeho škodlivost popsali vědci ze Spojených států amerických už v roce 2019. Českým vědcům z Akademie věd ČR se nyní podařilo zjistit, jak přesně tato látka negativně ovlivňuje lidské plíce na molekulární úrovni. Na následky kouření elektronických cigaret zemřely jen ve Spojených státech amerických desítky lidí, […]
Medicína Ostatní 29.11.2024
K detekci a potenciální inhibici virových infekcí dosud vědcům chyběl účinný nástroj. To však nyní zřejmě změní tak zvaný DNA NanoGripper, nanorobotická ruka, která je schopna účinné zachycovat objekty v nanometrovém měřítku. Úspěšně testována byla na viru SARS-CoV-2, který vyvolává covid-19. Umí ho rozpoznat a do budoucna ho snad bude schopná i zastavit dříve, než […]
Medicína Ostatní 26.11.2024
Mezinárodní vědecký tým přeprogramoval buňky nádoru v buňky imunitního systému, které mají za úkol aktivovat bílé krvinky k tomu, aby ničily zhoubné nádorové buňky melanomu. Úspěch zaznamenali vědci u myší, ale věří, že v nepříliš vzdálené budoucnosti to bude možné i u lidí. Na to, že lze buňky vrátit v čase do stavu, v jakém […]
Medicína 24.11.2024
Nová studie došla k závěru, že ChatGPT dokázal lépe diagnostikovat nemoci než lidský lékař. A to dokonce i v případech, kdy lékaři měli k tomuto chatbotovi přístup. Odborník na interní medicínu Adam Rodman z  bostonského Beth Israel Deaconess Medical Center, očekával, že chatboti s umělou inteligencí budou skvělým pomocníkem pro lékaře při stanovování diagnóz. Výsledky […]
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz