Domů     Historie
Jak a kdy myši dobyly Evropu
Zdroj: WikiCommons

Myši domácí se poprvé objevily zhruba před 500 tisíci lety, a to na indicko-pákistánském subkontinentu nebo íránské náhorní plošině, později se rozdělily do několika poddruhů. K lidským společnostem se připojily asi před 12 000 let a spolu s nimi se šířily po světě. Jak a kdy si podmanily Evropu?.

Mezi lidmi a myšmi panuje už dlouhé roky úzký vztah, který umožnil českým vědcům na základě studia genetických vzorků myší zkoumat historickou migraci lidské populace. Jejich výzkum zahrnoval genetické vzorky více než osmi tisíc myší a změnil dosavadní představy o tom, jak kolonizace Evropy myšmi probíhala a jak na sebe vzájemně lidí a myši působili.

V Evropě žijí dva nejrozšířenější poddruhy myší domácí, východní a západní. Myši západoevropské se od východoevropských liší hlavně délkou těla a ocásku. Čím více na východě myš žije, tím je její ocásek kratší.

Západní a východní myši v Evropě

Na hranici jejich areálů působnosti pak vznikla hybridní zóna, kde dochází ke křížení obou druhů. Táhne se přibližně od Dánska přes Německo, Česko, Rakousko až na Balkán. Průzkum provedený vědci z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky Akademie věd ČR ukázal, že kolonizace Evropy těmito dvěma druhy myší probíhala zcela odlišně.

Východní druhy byl na evropském kontinentu zastoupen jednou hlavní linií, zatímco ten západní se šířil několika cestami.

Zdroj: WikiCommons by Dion Art

„Na rozdíl od předchozích studií vycházíme ze současných poznatků, dokládajících bohaté obchodní kontakty mezi střední, západní a severní Evropou během doby bronzové,“ vysvětluje Miloš Macholán z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AVČR. Další vlna kolonizace Evropy myšmi je podle vědců spojená s odchodem germánských a příchodem baltsko-slovanských kmenů.

„Naznačujeme, že tímto způsobem mohl vzniknout unikátní genetický mix severoevropských myší, který poutá pozornost vědců od 80. let minulého století,“ dodává Macholán.

Příchod myší do severní Evropy

Odborníci zkoumali sedm tisíc vzorků, pocházejících od myší z 900 km dlouhého úseku hybridní zóny napřič celou Evropou, a k tomu tisíc dalších různých oblastí celého světa. „Na sekvencích dvou genů mtDNA (mitochondriální DNA) jsme opět ukázali, jak je důležité nestudovat hybridní zónu v jednom místě, protože chování jednotlivých částí genomů podél jejího průběhu Evropou je dynamické,“ popisuje Jaroslav Piálek z Ústavu biologie obratlovců AV ČR, který se na studii také podílel. V odlišných částech hybridní zóny totiž probíhalo křížení odlišně.

Zatímco někde převládl jeden druh, jinde druhý, na dalším místě byla situace vyrovnaná, zatímco na jiném nedocházelo k mísení DNA vůbec. Vědci na základě nových archeologických dat, podpořených genetickými daty myší, zpochybňují dosavadní představy o tom, jak se myši šířily v severní Evropě.

Původní teorie s existencí myší ve Skandinávii v průběhu doby bronzové prakticky nepočítaly, případně předpokládaly její osídlení východním poddruhem a jeho následným nahrazením západním druhem. Čeští odborníci se naopak domnívají, že do severní Evropy jako první pronikl spolu s germánskými kmeny západní poddruh, zatímco východní dorazil později s migračními vlnami Slovanů.

Štítky:
Související články
Historie 15.5.2025
Když v 19. století v pouštích středního Egypta objevili archeologové ruiny El-Amarny, nejprve se domnívali, že jde o obyčejné město. Postupem času ale jejich údiv rostl. Na starých nápisech se objevoval název města Achetaton a jméno faraona, který odtud vládl a které do té doby nikdo neznal… To jméno bylo Achnaton (?–asi 1336 př. n. l.) a […]
Hrobů vikinských válečníků bylo odhaleno poměrně velké množství. Mnoho dříve, než bylo možné určit pohlaví toho, kdo v něm odpočíval. A tak odborníci často pohlaví určili na základě předmětů, které se v hrobě nacházely. Když v něm objevili zbraně, měli zkrátka za to, že v hrobě ležely pozůstatky muže – válečníka. Analýza DNA však odhalila, […]
Enigma byl šifrovací stroj podobný psacímu stroji, který používal symetrickou šifru. S jeho pomocí nacistické velení během druhé světové války komunikovalo s jednotlivými složkami armády, například s ponorkami. Prolomit kód Enigmy trvalo spojencům, pod vedením geniálního matematika Alana Turinga, roky. Dnes by to podle odborníků zvládla umělá inteligence za chvilku. Na Enigmě se psalo podobně […]
Historie Objevy 28.4.2025
Byl vrstevníkem lékaře a etnografa Emila Holuba, ale na rozdíl od něj téměř upadl v zapomnění, a to i ve své rodné zemi. Jen Papua Nová Guinea si připomíná vědce, který se s notnou dávkou odvahy pustil do zkoumání způsobu života původních obyvatel.   Že zmínka o odvaze není nadsázka, vyplývá vylíčení prvního setkání s místními obyvateli, jak […]
Historie Příroda 24.4.2025
Z hustého porostu různých druhů hrášků se vynořil chlap v kněžském rouchu. Do zahrady rozhodně nepřišel pro zdravou svačinku, jeho cílem byla věda! „Tenhle je hranatý, támhleten zas kulatý. Zajímavé,“ kněz odložil motyku a vše si pečlivě zapsal. Revoluční nápad, využít statistiku v zahradě, zdá se přineslo pochopení toho, proč hrášek vypadá tak jak vypadá. Učitel spolu s knězem […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz