Domů     Zajímavosti
Původ známých pohádek: Znásilnění, mučení a smrt ve velkém
Veronika Tyrková 19.6.2024

Pohádky, které dnes známe a milujeme, jsou oproti svým původním verzím jen slabými odvary. Jádra mrazivých nebo lechtivých příběhů, z nichž kdysi povstaly, v nich nicméně přetrvávají dodnes. .

Lidové pohádky bývaly lechtivých motivů, vulgarit a jadrného humoru plné. Vyprávěli si je totiž hlavně dospělí, třeba pro zpestření dlouhých zimních večerů. K proměně těchto často velice nekompromisních a temných příběhů v dětskou zábavu před usnutím došlo až v průběhu 19. a 20. století.

Odstraněna byla jak do té doby zcela běžná sexualita, tak násilí nabírající celého repertoáru forem. Od zohavení přes zabití až po kanibalismus spáchaný na hlavním hrdinovi (pohádka Jalovcový keř). „Při jejich zapisování je podrobili přísné cenzuře a většinu pikantních zápletek ve snaze vrátit lidu folklor v kultivované podobě prostě vygumovali.

Třeba erotické pohádky se nám proto dochovaly jen asi čtyři, ačkoli se jich původně tradovalo násobně víc,“ říká Jaroslav Otčenášek z Etnologického ústavu AV ČR, který se lidovými pohádkami zabývá už přes 20 let.

I slavní bratři Wilhelm (1786–1859) a Jacob Grimmové (1785–1863), proslulí děsivými pohádkami, které sbírali po celém německém území, museli původní příběhy zjemňovat.

Tradiční Šípková Růženka

A jak to s pohádkami bylo doopravdy? Podívejme se například na Šípkovou Růženku. Schéma je jasné. Zlá sudička nebo čarodějnice, jejíž pozvánku na křtiny patrně ztratila pošta, prokleje mladou královskou dceru kouzlem věčného spánku, který způsobí píchnutí o vřeténko nebo trn růže.

Navzdory snaze dívčiných rodičů se kletba naplní a ona usne… a s ní i celá říše. Dokud kolem zámku neprojede spanilý princ, který dívku vzkřísí polibkem. A jak to bylo původně? V italské verzi neapolského sběratele pohádek Giambattisty Basileho (1566–1632) se princezna jmenuje Talia a špendlík či trn je nahrazen třískou, která dívce uvízne pod nehtem.

Padne k zemi zdánlivě mrtvá, její otec však to pomyšlení neunese a namísto pohřbu vystaví její tělo ve svém sídle. Později (nikoliv však za sto let, jak se obyčejně píše) v okolních lesích loví král, který dívku najde.

Když se mu nepodaří ji probudit, alespoň ji ve spánku pragmaticky znásilní a vrátí se domů. Stále spící, porodí dívka dvojčata, která sají mléko z jejích prsů. Jedno z nich jí omylem vycucne třísku zpod nehtu a ona se probudí.

Všechno skončí šťastně, když se králova choť pokusí Taliiny děti zabít a sníst, za což je z jeho rozkazu upálena. Král a Talia skončí spolu. Jako v pohádce.

Autor: Jiří Lukša

Více se dočtete v čísle 7/2024.

Související články
124 minut. Tolik času trvá průměrný film s reklamami, nebo takovou dobu tráví Pražané cestou do/z práce. A tolik času tráví i průměrně české dítě denně venku. U předškoláků je to více, nicméně s rostoucím věkem doba pobytu venku klesá. Prodlužuje se naopak čas, který školáci tráví online. Zatímco mladší děti odrazují od delšího pobytu venku […]
Letošní léto ukázalo, jak horko může v důsledku globálního oteplování být. Pocítili to lidé doslova ve všech koutech světa, nicméně vlny horka se přesto snášely lépe v přímořských letoviscích než rozpálených ulicích velkých měst. Nyní přišli angličtí vědci s nápadem, jak teplotu ve světových metropolích snížit pomocí poměrně jednoduchého triku. Stejně jako mnoho velkých měst […]
Ve stájích koně za miliony, stejně tak auta na parkovišti. K tomu francouzské jídlo, francouzské pití, petanque a několik VIP osobností. Peugeot pozval na statek Dvůr Hoffmeister pár vyvolených – instagramové výherce „O den s ambasadory“. A tak tu byl Peugeot 208 i Adam Mišík, Peugeot 308 a operní pěvkyně Andrea Kalivodová, Peugeot 408 a […]
Suché akademické definice říkají: Priming je experimentální rámec, ve kterém zpracování počátečního stimulu ovlivní odpověď na stimul následující. Jak tuto obtížně stravitelnou větu pochopit? Představte si, že uvidíte na dovolené v Maroku varování před hady. Jdete si tak křovinatou krajinou v podhůří Atlasu, když v tom sebou trhnete – zahlédli jste hada! Vzápětí se ale zasmějete – jednalo […]
Vědci připravili „vakcínu“ pro včely, která by je měla ochránit před pesticidy, a podle prvotní studie se zdá, že funguje. Výsledky, které byly zveřejněny v časopise Nature Sustainability, ukazují, že hydrogelové mikročástice podávané čmelákům a včelám ve vodě s cukrem vedly k o 30 % vyšší míře přežití u jedinců, kteří byli vystaveni smrtelným dávkám […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz