Domů     Zajímavosti
Bílá mouka jako zabiják: Jak ji nahradit ve své stravě

komerční sdělení

Bílá mouka je základní surovinou mnoha potravin, které konzumujeme každý den, ať už s jedná o chléb, těstoviny, pečivo, dorty a další. Je to tak ale správně? Přestože je klasická bílá mouka tak „populární“ přísadou, její vliv na naše tělo může být až překvapivě negativní, zvlášť pokud její produkty konzumujeme každý den.

Pojďme se společně podívat na to, proč není bílá mouka vhodná pro naše tělo a zdraví, a jaké alternativy jsou pro nás lepší.

Proč není bílá mouka vhodná pro naše tělo?

1.) Nízký obsah živin: Bílá mouka je vysoce rafinovaná a během procesu mletí přichází o většinu svých živin. Při výrobě se odstraní klíček a otruby obsahující většinu cenných vitamínů, minerálů a vlákninu.

Zůstane pouze škrobová část zrna, jenž je bohatá na sacharidy, ale chudá na ostatní živiny.

2.) Vysoký glykemický index: Bílá mouka má vysoký glykemický index. Díky tomu může docházet k rychlému zvýšení hladiny cukru v krvi. Důsledkem mohou být k náhlé výkyvy energie a zvýšené riziko vzniku inzulinové rezistence.

3.) Přispívá k obezitě: Častý příjem potravin s vysokým obsahem bílé mouky může vést k přibírání na váze. Příčinou je vysoký kalorický obsah způsobený složením a samotnou přípravou mouky.

Současně snížený obsah vlákniny způsobuje, že se po konzumaci těchto potravin necítíme dlouho sytí.

4.) Zánětlivé účinky: Nadměrná konzumace bílé mouky může přispívat k zánětlivým procesům v těle. Ty mohou následně způsobit řadu chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby, artritida nebo některé druhy rakoviny.

Alternativy bílé mouky

Pokud občas sníte bílý rohlík, chleba nebo jinou běžnou potravinu s obsahem bílé mouka, ale nejedná se o hlavní pilíř vaší každodenní stravy, není se třeba nijak stresovat. Říká se, že neexistují nezdravé potraviny, ale jenom jejich nezdravé množství.

Problémem bílé mouky je však její častý výskyt ve většině běžných potravin, a díky tomu lidé často toto „zdravé množství“ nedodržují.

Existuje však mnoho zdravějších alternativ k bílé mouce, které můžeme začlenit do své stravy. Pojďme se společně podívat na pár příkladů:

Pistáciová mouka

Mouka z pistácií je vyrobená z jemně mletých pistácií a je výbornou alternativou k bílé mouce. Je bohatá na bílkoviny, zdravé tuky a vlákninu.

Díky vysokému obsahu mono- a polynenasycených tuků podporuje zdraví našeho srdce. Mimo jiné také obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín E, hořčík, draslík a antioxidanty podporující celkové zdraví a vitalitu.

Mandlová mouka

Další skvělou a velmi populární volbou je mouka mandlová. Stejně jako samotné mandle v ní najdeme mnoho bílkovin, vlákniny a zdravých tuků. Obsahuje také vitamín E, který je silným antioxidantem. Naopak neobsahuje lepek tudíž je ideální pro bezlepkovou dietu.

Kokosová mouka

Vysušením a namletím dužiny kokosového ořechu získáte další zdravou alternativu – kokosovou mouku. Oceníte jí především kvůli vysokému obsahu vlákniny, bílkovin a v neposlední řadě zdravých tuků. Stejně jako mandlová je i kokosová mouka vhodná do bezlepkové diety.

Ovesná mouka

Ovesná mouka je vyrobená z jemně mletých ovesných vloček. Oceníte její bohatost na vlákninu, zejména na beta-glukany, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu a podporují zdraví srdce. Díky nízkému glykemickému indexu nezpůsobuje prudké výkyvy hladiny glukózy v krvi.

Jak začlenit alternativní mouky do své stravy?

Začlenit tyto alternativní mouky do své stravy není složité. Zde je několik tipů:

– Pečení: Většinu těchto mouk můžeme použít při pečení chleba, koláčů, muffinů a dalšího pečiva. Nebojte se při pečení ani experimentovat a zkusit použít několik mouk zároveň. Netradiční směsi a kombinace dokáží vykouzlit zajímavé chutě.

– Zahušťování: Alternativní mouky lze použít také k zahušťování polévek, omáček a jídel. Například kokosová mouka je výborná pro zahušťování díky své absorpční schopnosti.

– Snídaně: Přidejte lžíci mandlové nebo pistáciové mouky do svého ranního smoothie nebo ovesné kaše pro zvýšení nutriční hodnoty vaší snídaňové varianty.

– Bezlepkové recepty: Pokud máte celiakii nebo jste citliví na lepek, použijte bezlepkové mouky (např. mandlovou nebo kokosovou).

Související články
Chrupavka slouží jako tlumič nárazů v kloubu, čímž ho chrání a umožňuje jeho bezbolestný pohyb. Když se poškodí, provází každý pohyb bolest. Lékaři ve Fakultní nemocnici Olomouc nyní nabízí terapii AutoCart, která pacientům pomáhá navrátit se k pohybu bez bolesti. Kloubní chrupavka nemá přímou výživu, není zásobena krví, a tak „spoléhá“ pouze na vyživování kloubní […]
V posledních desetiletích dochází k masivnímu úbytku volně žijících druhů živočichů. Odborníci z Oxfordské univerzity se tomu snaží zabránit na první pohled poněkud kontroverzní metodou, tedy získáváním buněk ze zvířecích lejn. Pokud se ukáže, že metoda funguje, mohla by pomoci zvýšit genetickou rozmanitost zvířat. Projekt je založen na jednoduché premise, a sice, že kromě nestrávené […]
Parkinsonova choroba je spojena s nedostatkem neurotransmiteru dopaminu v mozku, což má za následek poruchy hybnosti. Po Alzheimerově chorobě je to druhé nejčastější neurodegenerativní onemocnění na světě, v současnosti na něj neexistuje lék. Lékaři ale odhalili důležité souvislosti, které by k jeho nalezení v nepříliš vzdálené budoucnosti vést mohly. Parkinsonova choroba je neurodegenerativní onemocnění centrální […]
Zajímavosti 29.1.2025
Vnímání tohoto vačnatce u obyvatel australského kontinentu prochází bouřlivým vývojem a je plné protikladů. Z přemnoženého škůdce se stal národním symbolem. Z vítaného zdroje bílkovin náplní do psích konzerv. Z jeho masa, považovaného za prolezlého červy, nutričním zázrakem. Dle průzkumu z roku roce 2008 si pouze 14,5 % Australanů dopřálo klokana na talíři alespoň čtyřikrát do roka, na druhou stranu […]
Zajímavosti 5.1.2025
Jestliže je Praha sama o sobě tajemným městem, tak co teprve zákoutí, která jsou běžně očím místních i návštěvníků skryta. Pod stověžatou krasavicí se totiž vlastně skrývá další město, ne tak půvabné, avšak leckdy fascinující víc než ona sama. Vítejte v pražském podzemí. Sklepy, podzemní lomy, krasové jeskyně, protiatomové bunkry, vojenské objekty, kanalizace, inženýrské sítě, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz