Změna klimatu dle expertů povede k masové migraci jedovatých hadů do nových regionů, které však na nové „obyvatele“ nejsou připravené. Podle nejnovější studie se nejvíce plazů zřejmě ze sousedních zemí postupně přesune do Nepálu, Nigeru, Namibie, Číny a Barmy..
V odborné práci, která byla publikována v žurnálu Lancet Planetary Health, vědci modelovali geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, o kterých je známo, že mohou člověka ohrozit na životě. To vše s cílem pochopit, kde by různé druhy mohly do roku 2070 najít příznivé klimatické podmínky.
Za nejvíce ohrožené experti následně označili jedince žijící ve středně a nízkopříjmových zemích v jižní i jihovýchodní Asii, ale také v částech Afriky.
Varovný signál
Většina jedovatých plazů bude v důsledku úbytku tropických a subtropických ekosystémů do roku 2070 méně rozšířená. Některé druhy, například zmije gabunská, však zvětší své přirozené prostředí až o 250 %.
Odborníci rovněž předpokládají, že místa výskytu zmije skvrnité a rohaté, se do stejného období více než zdvojnásobí. „Náš výzkum ukazuje, že když se jedovatí hadi začnou objevovat na nových místech, je to varovný signál, abychom začali přemýšlet o tom, jak můžeme sebe a své životní prostředí chránit,“ uvedli autoři studie ve společném prohlášení.
Priorita? Nejvyšší
Podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) je každý rok jedovatými hady uštknuto 1,8 až 2,7 milionu lidí, což vede k až 138 tisícům úmrtím a nejméně 400 tisícům amputací a trvalých postižení. Z tohoto důvodu zařadila WHO v roce 2017 hadí uštknutí mezi zanedbávané tropické nemoci s nejvyšší prioritou.