Má pověst jedné z nejnavštěvovanějších sociálních sítí. S každým dalším přečteným příspěvkem však podle výzkumu vědců z Torontské univerzity naše psychika značně trpí.
Autoři studie, která byla publikována v časopise Communications Psychology zjistili, že přihlášení na sociální síť X (dříve známé jako Twitter) sice u některých uživatelů vedlo k většímu pocitu sounáležitosti, zároveň ale bylo spojené s prakticky okamžitým poklesem pozitivních emocí.
Od vzteku k nudě
Co naopak výrazně stouplo byly negativní emoce, a překvapivě také nuda. „Nenašli jsme vůbec žádné pozitivní účinky na duševní pohodu,“ okomentovala výsledky Victória Oldemburgo de Mellová, která se na studii podílela.
„I když některé z činností, které lidé dělali, jim dávaly pocit, že k sobě více patří, neprojevilo se to pak ve zvýšených pozitivních emocích,“ dodala.
Výsledek? Konzistentní!
V rámci odborné práce sledovali odborníci na území USA emoce 252 uživatelů sítě X, s cílem nalézt odpověď na otázku, jak na ně oblíbená platforma působí. Přestože účastníci studie byli demograficky různorodí, výsledná zjištění byla konzistentní bez ohledu na věk, etnickou příslušnost nebo jiné faktory.
Cesta k (ne)pohodě
Jedinci, kteří uvedli, že sociální síť využívají jako způsob, jak uniknout svým problémům, dosáhli nižšího skóre psychické pohody. Stačilo pár příspěvků, aby se cítili naštvanější a nešťastnější. Častější návštěvníci se také v průměru více nudili a byli osamělejší.
„Odpovídá to i mým zkušenostem. Sociální média otevírám, když jsem zrovna frustrovaná,“ vysvětluje závěry Oldemburgo de Mellová. „Když tam už jdu s tímhle postojem, je jasné, že důsledky budou horší, protože už mám nějaký problém,“ dodala.
V okamžiku, kdy byla cílem návštěvy sociální interakce, měli uživatelé tendenci nejen na jednotlivé příspěvky odpovídat, ale také navštěvovat vybrané profily.