Domů     Medicína
Akta Parkinson: Seznam příčin rozšířily nanoplasty
Veronika Tyrková 28.2.2024
FOTO: Unsplash

Pro degeneraci části mozku, která vede k poruše pohyblivosti zvané Parkinsonova choroba, medicína stále ještě nemá přesné vysvětlení. Navíc příčin, které ji dokážou vyvolat, je více než se čekalo.

Novým podezřelým se staly nanočástice plastu, které se do mozku dostávají s krví. .

Plasty jsou ve své nejzáludnější podobě nanočástic všudypřítomné. Předpona nano znamená, že jde o úlomky z původního plastu, které měří v průměru méně než 1 mikrometr. To jim umožňuje pohodlně procházet buněčnou stěnou a být ještě nebezpečnější než řádově větší mikroplasty.

Nezastaví je ani speciální bezpečnostní bariéry těla, které jinak celkem dobře fungují proti patogenům a rozmanitým škodlivinám.

Pokus u myší

Že pronikání nanoplastů do mozku není jen hypotetická možnost, ale realita, potvrdil loňský výzkum patologa Lukase Kennera z Lékařské univerzity ve Vídni. Laboratorním myším přidávali do krmení mikro- a nanočástice získané z polystyrenu.

Už po 2 hodinách dokázal tým profesora Lukase Kennera detekovat v mozcích myší nanočástice polystyrenu o rozměru 0,293 mikrometru.

Jak přesně tam přispívají k degenerativní procesům, řešil zase nedávný výzkum profesora Andrewa Westa z Dukeovy univerzity v Durhamu. Výsledky zveřejnili koncem minulého roku v časopise Science Advances.

Škodlivé shluky

Jako modelový materiál opět použili drobné částice plastového polystyrenu a sledovali, jak na ně zareaguje bílkovina zvaná alfa-synuklein. Ta se v mozkových buňkách vyskytuje přirozeně. Jejím úkolem je kromě jiného regulovat využití dopaminu, což je neuropřenašeč naprosto zásadní pro ovládání pohybu.

Jakmile se alfa-synuklein přestane chovat normálně, nastává problém. Stačí, aby neměl správný tvar, nebo se začal shlukovat a ukládat, což je typické pro Parkinsonovu, ale i Alzheimerovu chorobu. A právě to americký tým v přítomnosti nanočástic polystyrenu pozoroval.

Plast se na bílkovinu pevně navázal, ta se k němu přimkla a začala se spojovat s dalšími molekulami alfa-synukleinu. Vznikly shluky, které jsou pro nervové buňky toxické. Jejich množství ukazuje, nakolik nemoc pokročila.

Autorka: Kateřina Pavelcová

Více se dočtete v čísle 3/2024, která je momentálně v prodeji. 

Související články
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
Medicína 16.11.2024
Puberta startuje u dívek kolem 10 až 12 let, ale stále častěji se objevují případy, kdy k tomuto procesu dochází mnohem dříve. Nové studie naznačují, že jedním z faktorů, které mohou hrát roli při předčasném nástupu puberty, jsou chemikálie přítomné v prostředí, s nimiž děti přicházejí do styku od útlého věku. Chemikálie, které jsou spojovány […]
Medicína Ostatní 15.11.2024
Postupná ztráta vlasů u mužů je přijímána jako něco běžného a normálního. Oproti tomu o ztrátě vlasů u žen se příliš nemluví, přestože s ní bojuje až 40 % žen po čtyřicítce. Příčin může být hned několik. Vypadávání vlasů ve formě skvrn nebo úplná ztráta vlasů i tělního ochlupení je pak příznakem autoimunitního onemocněními, zvaného […]
Medicína 10.11.2024
Vědecký svět dosáhl dalšího významného milníku. Výzkumníci totiž dokázali vytvořit syntetická lidská embrya pouze z kmenových buněk, což znamená, že pro jejich vznik nebyly potřeba vajíčka ani spermie. Tento objev, který je považován za přelom v oblasti výzkumu embryonálního vývoje, nabízí nové příležitosti pro pochopení genetických poruch a příčin opakovaných potratů. Zároveň však přináší řadu […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz