Domů     Zajímavosti
Zaostřeno na paměť: Existuje jedna, o které jste neměli tušení
Veronika Tyrková 28.2.2024

Krátkodobou a dlouhodobou paměť známe všichni. Existuje však ještě jeden typ paměti o jejíž existenci jste do dnešního dne pravděpodobně neměli ani tušení. Jde o paměť senzorickou.

V senzorické paměti je uchovávána po velmi krátký čas veškerá informace z našich smyslů. Skutečně veškerá. Jde o přesný obtisk toho, co vnímáme. Senzorickou paměť má každý náš smysl. Máme tak paměť echoickou na dvě sekundy pro sluchové vjemy, nebo paměť ikonickou pro vjemy vizuální.

Ikonická paměť má trvání přibližně půl vteřiny a po tuto dobu v ní zůstane vrytý obraz, který jste před chvílí vnímali. Máte o existenci senzorické paměti pochybnosti? Experiment vám je rozptýlí.

Američan George Sperling (1934) promítl na zlomek vteřiny dobrovolníkům po třech písmenech ve čtyřech řadách. Celkem tedy dvanáct písmen. Poté je požádal, aby písmena zopakovali. Protože kapacita krátkodobé paměti je pět až devět štěpů, nepřekvapí, že toho účastníci nebyli schopni.

Štěp je takové seskupení informací, které může být v paměti zakódováno jako jedna jednotka. Když si uvědomíte, že písmena F, B a I je zkratka FBI, vlastně tím z více položek učiníte položku jedinou. Pak ale Sperling po promítnutí písmen určil náhodně jednu ze čtyřech řad a participanti měli zopakovat písmena pouze z této řady. Tentokráte se jim to povedlo.

Jak je to možné, když šlo o to zopakovat písmena z řady, kterou se dozvím až po prezentaci písmen, takže to stejně vyžaduje zapamatovat si všech 12 znaků?

Ikonická paměť

Odpovědí je právě ikonická paměť, která uchová veškerou informaci z vizuálního stimulu po dobu půl vteřiny. Když ale měli participanti zopakovat jen jednu řadu písmen, stihli se na tato písmena zaměřit dříve, než se vzpomínka rozložila.

Pak se nabízí otázka, jak došli výzkumníci ke tvrzení, že doba trvání echoické paměti je přibližně dvě vteřiny. Na to nám dá odpověď experiment britské psycholožky Anny Treismanové (1935–2018).

Výzkumnice použila techniku tzv. stínění. Během něj jsou účastníkovi výzkumu do každého ucha pouštěny odlišné zvukové nahrávky. On má za úkol věnovat pozornost pouze jedné z nich a druhou ignorovat. Treismannová použila v experimentu chytrý tah.

Pouštěla účastníkům výzkumu do obou uší tutéž nahrávku, ale do ucha, které mělo být ignorováno ji pouštěla se zpožděním. Toto zpoždění mělo různou délku. Treismannová zjišťovala při jakém nejdelším zpoždění dokážou participanti poznat, že nahrávky jsou ve skutečnosti totožné.

Pokud to dokážou, znamená to, že informace z ucha, které mělo být ignorováno, zůstaly v echoické paměti dostatečně dlouho na to, aby informace z obou uší mohla být spárována. A odpovědí jsou právě dvě vteřiny.

Autor: Martin Burget

Související články
Do roku 2050 vzroste světová populace na 9,8 miliardy, přičemž 70 % z těchto lidí bude žít ve městech a jejich nejbližším okolí. Aby to bylo možné, je potřeba hledat inovativní řešení a dostupné technologie k přetvoření měst na chytrá města budoucnosti, která budou snižovat své dopady na životní prostředí a zároveň šetrně nakládat s […]
S rostoucími globálními teplotami jsou sezónní alergici vystaveni většímu množství pylu v ovzduší po delší dobu. To ale ještě není to nejhorší. Teplejší planeta s sebou přináší rovněž jevy zvané pylové bouře. Triliony pylových částic jsou během nich nasáty do mraků a v nich roztříštěny na menší úlomky, aby se následně vrátily zpět dolů, kde […]
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
V lidském těle probíhá řada procesů, které zajišťují jeho správné fungování. Českým vědcům se podařilo zjistit, že rakovinné buňky umí jeden z těchto procesů zneužít ve svůj prospěch, což jim umožňuje snadněji se v těle šířit. Dobrou zprávou je, že by tento objev mohl přispět k vývoji nových postupů protirakovinné léčby. Pro fungování lidského těla […]
Doba kamenná, bronzová, železná i římská. Jeskyně, keltské hroby, zlaté prsteny a mamutí mládě. A k tomu knihy, které generace čtenářů neodložily, dokud nedočetly do poslední stránky. Výstava Pravěká dobrodružství Eduarda Štorcha, otevřená od 26. června v Nové budově Národního muzea, představuje fascinující svět českého autora, který spojil literaturu, pedagogiku a archeologii v jeden poutavý […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz