Domů     Medicína
Vakcíny, roušky a espresso? Nečekaný spojenec proti Covidu-19
Veronika Tyrková 14.2.2024
FOTO: Unsplash

Ranní rituál, zasloužená siesta či spolehlivý životabudič – milovníci kávy si jistě najdou mnoho záminek, proč si dopřát o jeden šálek navíc. Nyní si k nim mohou připsat i jeden zásadní. Nová studie naznačila, že pití kávy může pomoci snížit riziko onemocnění, které v posledních letech obrátilo svět vzhůru nohama..

Výzkum z posledních let ukázal, že k odolnosti proti nákaze novým koronavirem výrazně přispívá pravidelná fyzická aktivita a strava bohatá na polyfenoly. Proč tedy nespojit příjemné s užitečným? Právě káva představuje bohatý zdroj jak antioxidantů, typu trigonelin, melanoidin, cafestol, tak i polyfenolů, mezi které patří kyselina kávová (CAA) a kyselina chlorogenová (CGA).

Jídlo jako lék

Už v roce 2020 britští vědci z Northwesterské univerzity na datech od téměř 38 000 osob zjistili, že pití jednoho nebo více šálků kávy denně je spojeno s průměrně o 10 % nižším rizikem onemocnění covidem v porovnání s těmi, kteří vypijí méně než jeden šálek kávy.

Jak shrnula hlavní autorka studie, docentka Marilyn Cornelisová: „Výživa člověka ovlivňuje imunitu. A imunitní systém hraje klíčovou úlohu v náchylnosti a reakci jedince na infekční onemocnění, včetně covidu-19.“.

 

Baristé prominou

Nejnovější studie tchajwanských vědců, zveřejněná v listopadu 2023 v odborném periodiku Cell and Bioscience, si dala za cíl tato zjištění ověřit. Zásobili se laboratorními kulturami, pseudovirem SARS-CoV-2, který je neškodnou obdobou opravdového viru a dostatečnou zásobu kávových zrn nejrůznějšího původu.

Výsledky byly slibné. „Zjistili jsme, že mletá káva v koncentraci 6 mg na 1 ml vody má vliv na snížení vstupu viru SARS-CoV-2 do hostitelských buněk s inhibičním účinkem přibližně 60-81 %, v závislosti na dávce,“ uvedli autoři.

Podobně dobře si vedla i káva instantní, a to u variant Alfa, Delta i Omikron, a dokonce i káva bez kofeinu, která si zachovává obsah CGA.

 

Hořká pilulka

V dalším kroku výzkumníci přistoupili k testu na lidských dobrovolnících. K tomu účelu bylo 64 osob ve věku 21-40 let rozděleno do skupin, ve kterých se buď věnovali, nebo nevěnovali konzumaci kávy. Nejvýraznější účinek potlačení vstupu pseudoviru varianty Omikron do buněk přitom nastal do 6 hodin od vypití kávy.

Jak se zatím zdá, káva může tvořit štít proti viru blokováním interakce spike proteinu a enzymu ACE2 na membráně buněk. Přesný mechanismus ovšem zůstává nejasný a bude předmětem dalších výzkumů.

Související články
Nejsou to jen oteklé končetiny a utiskovaný močový měchýř. Na příchod dítěte se adaptují téměř všechny systémy těla matky, a za jeden z nich byl nedávno uznán také mozek. Jak přesně k tomu dochází, se ale dosavadní studie nedokázaly shodnout. Objasnit celou záležitost pomohla nová studie. Vědecký zájem o neurobiologické procesy spojené s mateřstvím je ve fázi […]
Podle studie zveřejněné v časopise The Journal of the American Heart Association je u lidí, kteří často kouří marihuanu, vyšší riziko infarktu a mrtvice. Článek je analýzou každoročního průzkumu americké vlády o rizicích chování ve společnosti v letech 2016-2020. Respondenti odpovídali na otázky týkající se jejich vlastního zdraví, přičemž jedna sekce výzkumu se týkala případných […]
Mezi lidmi přibývá těch, kteří trpí nějakým neurodegenerativním onemocněním, především ve vyšším věku, jehož nyní dosáhne více lidí. Plně porozumět těmto poruchám není pomocí současných výzkumných metod možné. Proto se vědci snaží přijít s novými, inovativními přístupy. Jedním z nich je tvorba hybridních mozků, kdy jsou myším implantovány neurony z krys. „Máme krásné modely mozkových […]
Navzdory podfinancování, stávkám a přes všechny problémy je české zdravotnictví na vysoké úrovni. A výkladní skříní celého kolosu je porodnictví, i přes rostoucí neplodnost, vyšší počet těhotenských komplikací a ne zcela zdravých těhotných žen. České porodnictví se dlouhodobě drží na mimořádné úrovni. V nejvýznamnějších parametrech, jako je novorozenecká nebo mateřská úmrtnost, se ČR svými výsledky […]
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále více mladých párů. Loni se v Česku podle Českého statistického úřadu narodilo přibližně 91 000 dětí – nejméně za posledních 22 let. „Průměrný věk […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz