Na počátku února přišli kalifornští vědci se zajímavým zjištěním. Dle jejich poznatků totiž existuje významný rozdíl mezi tím, jak mladí a staří jedinci vnímají barvy. Odlišnosti přitom nemají na svědomí oči, ale mozek!.
Jedná se o vůbec první studii, které se podařilo prokázat, že s přibývajícím věkem je lidský mozek méně citlivý na intenzitu barev v okolním světě. Účastníci experimentu byli v jejím rámci předem rozděleni dle věku.
Následně měli za úkol pozorovat po dobu pěti sekund 26 různých barev, přičemž ve stejnou chvíli vědečtí pracovníci s pomocí citlivých přístrojů sledovali průměr jejich zornic. Tato část oka však nebyla vybrána náhodou – zužuje se totiž v reakci na zvýšení světlosti a barevnosti barev.
Menší zúžení
Právě díky vysoce citlivé kameře pro sledování očí, která zaznamenávala průměr zornice tisíckrát za sekundu, dospěl odborný tým k závěru, že zornice zdravých starších lidí se v reakci na barevnost zužují méně než u mladých dospělých.
Obzvlášť patrné to bylo u zelených a purpurových odstínů. Dále se podařilo odhalit, že obě generace reagovali na světlost barevného odstínu velmi podobně. To naznačuje, že jas je vnímaný i ve vyšším věku stále stejně, u barevnosti to ale neplatí.
Konstantní? Nikoli!
Experti se domnívají, že s přibývajícími lety dochází k poklesu citlivosti organismu na úroveň sytosti barev v primární zrakové kůře – tedy v té části mozku, která přijímá, integruje a zpracovává vizuální informace přenášené ze sítnice.
„Tato práce zpochybňuje dlouholetý názor vědců, že vnímání barev zůstává relativně konstantní po celý život. Místo toho naznačuje, že barvy s věkem v lidské mysli pomalu slábnou. Naše výsledky by také mohly pomoci vysvětlit, proč se naše barevné preference mohou s věkem měnit – a proč se přinejmenším někteří starší lidé mohou oblékat do jinak nečekaně výrazných barev,“ prohlásila hlavní autorka studie, neuroložka Janneke van Leeuwenová.