Domů     Objevy
Gorilí střeva ukrývají až kilogramy tasemnic! Primátům to však nepřekáží
Zdroj: Freepik

Dorůstá délky délky 2–4 metry a bez nadsázky představuje „noční můru“ člověka. I takovou pověst má tasemnice, jež způsobuje průjmy, bolesti břicha či úbytek hmotnosti. Gorilám však tento nezvaný střevní host nejspíše vůbec nevadí….

Alespoň dle mezinárodní studie, které se společně s dalšími institucemi účastnili také vědci z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR. „Zjistili jsme, že v podstatě všechny sledované gorily byly infikovány tasemnicemi, a to již ve věku tří měsíců, a u jednoho mláděte byla zjištěna infekce se dvěma odlišnými druhy tasemnic.

Z těchto výsledků vyplývá, že pro gorily horské je normální mít tasemnice a zřejmě jim nepůsobí žádné zdravotní problémy, což je zajímavé, protože příbuzný druh tasemnic u koní způsobuje závažné koliky,“ popsala Barbora Červená z Ústavu biologie obratlovců AV ČR.

Až několik kilogramů

Za nejvíce překvapivé označili vědci zjištění, že odebrané vzorky byly nepravidelně pozitivní. Ačkoli tedy bylo zvíře při jednom z testování označeno za negativní, nebylo možné přítomnost tasemnice se stoprocentní jistotou vyloučit.

Mezinárodní výzkum proto upozornil na skutečnost, že pro správné stanovení diagnózy je nutné odebrat hned několik vzorků od jednoho jedince s odstupem několika dní. „V podstatě všechny gorily mají tasemnice, někdy i ve vysokých počtech.

Dle kolegů z Gorilla Doctors ze Rwandy, kteří provádí pitvy uhynulých goril, jich někdy ve střevě bývá i neuvěřitelných několik kilogramů, přičemž zvíře vypadá zdravě,“ doplnila Červená.

Gorily horské (Gorilla beringei beringei) patří k jedinému druhu lidoopů, jehož populace narůstá, přičemž jejich životní prostor zůstává stejný. A právě tento fakt může do značné míry infekce ovlivňovat.

Všechna stadia

V rámci výzkumu, který byl uskutečněn v letech 2018–2019, byla prozkoumána přítomnost tasemnic u 18 gorilích skupin. Konkrétně byl odebrán trus od 278 zvířat. Při jejich zkoumání nacházeli vědci jak dospělé tasemnice, tak i jejich vajíčka, někdy je objevovali na základě DNA.

Problém? Jak pro koho!

Doposud se podařilo popsat zhruba 5000 druhů tasemnic parazitujících u různých skupin obratlovců. Zatímco dospělé tasemnice žijí u hostitele ve střevě, larvy u mezihostitelů se mohou vyskytovat v různých orgánech.

Volně žijícím populacím primátů obvykle nezpůsobují závažná onemocnění, u člověka či jiných obratlovců ale mohou stát za průjmy, kolikami, zvracením či zácpou.

Související články
Objevy Zajímavosti 8.4.2025
Vědcům z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR se ve spolupráci s odborníky z Innsbrucké univerzity podařilo objevit sloučeninu, hydrát chloridu sodného, která za normálních okolností nemůže v přírodě vzniknout. Umožnil jim to speciální způsob mražení. Odborníci věří, že by to mohlo otevřít cesty k výrobě nových léků i k pochopení chemických reakcí ve vesmíru. […]
Tým z laboratoře CAPADS na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze provedl průlomové měření v oblasti intenzitní optické interferometrie, která je zásadní pro přesné měření směrů a vzdáleností ve vesmíru. Zlepšení v přesnosti by mohlo dosáhnout až několika řádů a výrazně přispět k hlubšímu pochopení kosmických struktur a jevů. Výzkum týmu se zaměřil na tzv. Hanbury […]
Objevy Zajímavosti 4.4.2025
Během pandemie covidu-19 sehrávala dezinfekce a ochrana před viry a bakteriemi klíčovou roli při zamezení šíření nákazy. Právě tehdy se zrodil nápad, že by bylo dobré chránit veřejně využívané dotykové obrazovky před tím, aby se staly zdrojem pro přenos infekcí. Díky tomu spatřila světlo světa unikátní ochranná fólie LOTUS Foil, která už je i komerčně […]
Historie Objevy 3.4.2025
Téměř dva tisíce let staré svitky, pohřbené pod nánosy sopečného popela v Herkulaneu, se dlouho zdály být navždy ztracené. Extrémní teplo při erupci Vesuvu v roce 79 n. l. je proměnilo v křehké, spálené „nic“, co se zdálo být nerozluštitelné. Díky moderním zobrazovacím technikám a umělé inteligenci však nyní vědci dokázali virtuálně rozvinout a přečíst […]
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz