Domů     Objevy
Gorilí střeva ukrývají až kilogramy tasemnic! Primátům to však nepřekáží
Zdroj: Freepik

Dorůstá délky délky 2–4 metry a bez nadsázky představuje „noční můru“ člověka. I takovou pověst má tasemnice, jež způsobuje průjmy, bolesti břicha či úbytek hmotnosti. Gorilám však tento nezvaný střevní host nejspíše vůbec nevadí….

Alespoň dle mezinárodní studie, které se společně s dalšími institucemi účastnili také vědci z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR. „Zjistili jsme, že v podstatě všechny sledované gorily byly infikovány tasemnicemi, a to již ve věku tří měsíců, a u jednoho mláděte byla zjištěna infekce se dvěma odlišnými druhy tasemnic.

Z těchto výsledků vyplývá, že pro gorily horské je normální mít tasemnice a zřejmě jim nepůsobí žádné zdravotní problémy, což je zajímavé, protože příbuzný druh tasemnic u koní způsobuje závažné koliky,“ popsala Barbora Červená z Ústavu biologie obratlovců AV ČR.

Až několik kilogramů

Za nejvíce překvapivé označili vědci zjištění, že odebrané vzorky byly nepravidelně pozitivní. Ačkoli tedy bylo zvíře při jednom z testování označeno za negativní, nebylo možné přítomnost tasemnice se stoprocentní jistotou vyloučit.

Mezinárodní výzkum proto upozornil na skutečnost, že pro správné stanovení diagnózy je nutné odebrat hned několik vzorků od jednoho jedince s odstupem několika dní. „V podstatě všechny gorily mají tasemnice, někdy i ve vysokých počtech.

Dle kolegů z Gorilla Doctors ze Rwandy, kteří provádí pitvy uhynulých goril, jich někdy ve střevě bývá i neuvěřitelných několik kilogramů, přičemž zvíře vypadá zdravě,“ doplnila Červená.

Gorily horské (Gorilla beringei beringei) patří k jedinému druhu lidoopů, jehož populace narůstá, přičemž jejich životní prostor zůstává stejný. A právě tento fakt může do značné míry infekce ovlivňovat.

Všechna stadia

V rámci výzkumu, který byl uskutečněn v letech 2018–2019, byla prozkoumána přítomnost tasemnic u 18 gorilích skupin. Konkrétně byl odebrán trus od 278 zvířat. Při jejich zkoumání nacházeli vědci jak dospělé tasemnice, tak i jejich vajíčka, někdy je objevovali na základě DNA.

Problém? Jak pro koho!

Doposud se podařilo popsat zhruba 5000 druhů tasemnic parazitujících u různých skupin obratlovců. Zatímco dospělé tasemnice žijí u hostitele ve střevě, larvy u mezihostitelů se mohou vyskytovat v různých orgánech.

Volně žijícím populacím primátů obvykle nezpůsobují závažná onemocnění, u člověka či jiných obratlovců ale mohou stát za průjmy, kolikami, zvracením či zácpou.

reklama
Související články
Existuje skupina onemocnění, v 95 % zatím neléčitelných, jimiž celosvětově trpí více lidí, než je pacientů s rakovinou a AIDS dohromady. Přesto jsou nazývána jako vzácná onemocnění, protože na každé z nich připadá jen několik stovek či desítek pacientů. Vzácných onemocnění je však známo okolo 7000 a v ČR jimi trpí půl milionu osob (a […]
Po dlouhá léta sváděli mnohdy nerovný boj s rakovinou především lékaři, a to s pomocí chemoterapie, ozařování nebo léčiv. Co kdyby však tuto práci najednou převzal někdo jiný? Někdo tak malý, který svou pozornost dokáže zaměřit výhradně na buňky spojené s nádorovým bujením? Například genetiky ze Šen-čenské univerzity upravená střevní bakterie Escherichia coli. Na začátku […]
Pacienti s celiakií, pšeničnou alergií a intolerancí se konečně dočkají bezlepkového pečiva kvality konvenčního pečiva. Novou recepturu vyvinul tým výzkumníků společnosti Perník s.r.o., Mikrobiologického ústavu AV ČR, Výzkumného ústavu potravinářského Praha a firmy RADANAL s.r.o. Technologická agentura České republiky (TA ČR) podpořila tento projekt v rámci Programu EPSILON.   Bezlepková bageta je výsledkem čtyřletého výzkumného […]
Prach v okolí center galaxií významně ovlivňuje měření jejich vzdáleností ve vesmíru. Upozornil na to tým fyziků pod vedením Michala Zajačka z Masarykovy univerzity, kteří zpracovávali ultrafialová a rentgenová data ze souboru 58 aktivních galaxií. Astrofyzici, kteří se dlouhodobě zabývají vznikem, strukturou a vývojem vesmíru, využívají explodující hvězdy, neboli supernovy, jako tzv. standardní svíčky. Standardní […]
Amelie Earthartová byla první ženou, která v roce 1928 přeletěla Atlantský oceán. V roce 1937 se vydala na další let s cílem obletět svět kolem rovníku. Během něj zmizela nad Tichým oceánem. Tým průzkumníků se nyní domnívá, že se jim pod hladinou podařilo objevit vrak jejího letadla. První pokus o let kolem světa jí nevyšel, […]
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz