Domů     Historie
Nález letadla v Tichém oceánu: Možná patřilo Amelii Earhartové
Zdroj: WikiCommons

Amelie Earthartová byla první ženou, která v roce 1928 přeletěla Atlantský oceán. V roce 1937 se vydala na další let s cílem obletět svět kolem rovníku. Během něj zmizela nad Tichým oceánem. Tým průzkumníků se nyní domnívá, že se jim pod hladinou podařilo objevit vrak jejího letadla..

První pokus o let kolem světa jí nevyšel, a tak začala v roce 1937 Earhartová plánovat druhý. V letadle Lockheed Model 10-E Electra při něm odstartovala dne 1. června z Miami na Floridě, společníkem na palubě jí byl navigátor Fred Noonan.

Po četných zastávkách v Jižní Americe, Africe, na indickém subkontinentu a v jihovýchodní Asii dorazila dvojice dne 29. června 1937 do Lae na Nové Guineji. V té době měli za sebou 35 000 km, do cíle zbývalo 11 000 km nad Pacifikem.

Dne 2. července odstartovali Earhartová s Noonanem směrem k Howlandovu ostrovu, kde měli natankovat. K tomu ale nikdy nedošlo. Dle nejpřijímanější teorie došly letadlu, zřejmě kvůli chybě v navigaci, zásoby paliva a zřítilo se do oceánu právě poblíž Howlandova ostrova.

Jejich poslední zprávy zachytil škuner pobřežní stráže Itasca, komunikace však byla jen radiová, Electra nemohla vyslat signál, na jehož základě by ji loď mohla zachytit.

Zřítila se do vody, nebo nouzově přistála?

Podle jiné teorie se mělo Earhartové podařit nouzově přistát na Gardnerově ostrově, přezdívaném Nikumaroro, který se nachází asi 650 km jihovýchodně od cílového ostrova Howland. Někteří lidé ve Spojených státech tvrdí, že se jim podařilo zachytiti radiové vysíláni Earhartové.

To první údajně zachytila Mabel Larremoreová z Texasu, která na svém rádiu zaslechla zprávu: „Pád letadla na neznámém ostrově. Malém, neobydleném.“ Dne 4. července měl obyvatel San Francisca zachytit zprávu:

„Stále naživu. Pospěšte si. Řekněte manželovi, že jsem v pořádku.“.

Zdroj: WikiCommons

Po pěti dnech od nehody zaslechla Thelma Lovelaceová z Kanady: „Slyšíte mě? Slyší mě někdo? Tady je Amelie Earhartová …prosím přijďte. Nabrali jsme vodu, můj navigátor je těžce raněný …potřebujeme lékařskou pomoc.

Už to dlouho nevydržíme.“ Pak se odmlčeli, navždy. Na ostrově byly objeveny pozůstatky signálních ohňů i kostry ryb a drobných živočichů, kterými se trosečníci zřejmě živili. Nalezen byl i hliníkový plát, který mohl pocházet z letounu Earhartové.

Našli jsme letadlo Earhartové!

Skupina známá jako Deep Sea Vision nedávno zveřejnila podvodní sonarové snímky, které připomínají letadlo uvězněné 4 900 metrů pod vodou. Pořídili je ve vzdálenosti 160 km od Howlandova ostrova. Tony Romeo, bývalý pilot a generální ředitel společnosti Deep Sea Vision, k tomu řekl:

„Jednou z nejunikátnějších klíčových charakteristik letadla Amelie Earhartové byly výrazné dvojité vertikální stabilizátory na ocasu. Na snímek ze sonaru jsou zachyceny dvě silné ozvěny právě z míst, kde by byly umístěny tyto dva vertikální stabilizátory.“.

Mezi zářím a prosince 2023 zkoumala šestnáctičlenná posádka z Deep Sea Vision plochu o rozloze 492 km2 dna oceánu pomocí podvodního dronu „Hugin“, což je zařízení ve tvaru torpéda, které autonomně pluje vodou a skenuje mořské dno.

Podle některých odborníků jsou snímky dostatečně přesvědčivé, jiní s tím nesouhlasí. Například odborníci z The International Group for Historic Aircraft Recovery (TIGHAR), to silně zpochybňují a věří tomu, že Earhartová přistála a následně zemřela na ostrově Nikumaroro.

Tvrdí, že na ostrově nalezené kosterní pozůstatky, které následně ovšem zmizely, patřily právě Earhartové.

Zdroj: Deep Sea Vision

Šlo skutečně o její letadlo?

Snímkům vyčítají následující: „Letoun Lockheed Electra byl postaven kolem masivního středního nosníku, který procházel napříč kabinou od jednoho motoru ke druhému. Aby se křídla Electry ‚složila‘ dozadu, jak je znázorněno na obrázku ze sonaru, musela by se najednou zbortit celá tato masivní část centroplánu, kde jsou křídla připojena ke trupu, a to prostě není možné.“ Romeo k tomu podotýká:

„Je třeba si uvědomit, že objekty zachycené sonarem se mohou jevit protáhlejší, čím dále je cíl vzdálen od sonaru.“.

Eric Terrill, mořský vědec ze Scripps Institution of Oceanography, jež je součástí Kalifornské univerzity v San Diegu, vysvětluje: „Vzhledem k velké hloubce mnoha oceánských oblastí může šíření vysokofrekvenčního zvuku, vhodného pro skenování sonarem na velké vzdálenosti, představovat značnou výzvu s ohledem na nutnou velikost vysílače, aby měl zachycený odražený signál dostatečný odstup od přirozeného šumu a byl průkazný.“ Obraz je však podle něj přesvědčivý a zaslouží si další pozornost.

Romeo k tomu říká: „Je možné, že se jedná o jiný letoun či letadlo z druhé světové války, ovšem o žádném takové, ztraceném v této oblasti, se neví.“.

Štítky:
Související články
Ačkoliv měli dosti zjednodušenou představu o lidské anatomii a při léčbě spoléhali i na nadpřirozené síly a magii, jejich lékařství bylo značně pokročilé. Informace o tom, jak léčili nemocné, lze čerpat ze 13 zachovaných lékařských papyrů. Nejnovější nález svědčí o tom, že se dokonce snažili léčit i rakovinu mozku. Egypťané léčili pomocí nejrůznějších pilulek, sirupů […]
Tradiční Olomoucké tvarůžky slaví významné jubileum. V roce 1924 se v loštické tvarůžkárně roztočil první formovací stroj a odstartoval revoluci ve výrobě jediného původního českého sýra. Formovací stroj dokázal vyrobit neuvěřitelných 10 000 tvarůžků za hodinu a umožnil tak tvarůžkovou pochoutku dostat k mnohem většímu množství zákazníků. Historie výroby tvarůžků sahá až do 16.  století, […]
Tajemný úsměv Mona Lisy nedá odborníkům spát už mnoho let. Snažili se proto zjistit, kdo stál předlohou slavného díla italského renesančního umělce. Zatímco na tuto otázku již zřejmě odpověď nalezli, další tajemství světoznámého díla dosud odhaleno nebylo. Jaká krajina je na obraze zachycena? Americká geoložka Ann Pizzorussoová tvrdí, že zná odpověď. Snah o spojení krajiny […]
Geny zděděné od denisovanů, vyhynulých příslušníků rodu Homo, pomáhají obyvatelům Papuy-Nové Guineje bojovat s infekcemi v nížinách i žít ve vysokých nadmořských výškách. První kosterní pozůstatky denisovanů byly objeveny v roce 2008 v Denisově jeskyni na Altaji v Rusku, podle tohoto místa nálezu jsou pojmenovaní. Stáří tamních kosterních pozůstatků bylo odhadnuto na 41 000 let. […]
Ve středověku byla lepra neboli malomocenství obávanou nemocí, do Evropy byla zavlečena v době křižáckých válek. Dlouho na ni neexistoval lék, nemocní proto byli shromažďování v leprosáriích, aby se zabránilo šíření nemoci. Nejnovější výzkum ukazuje, že lepru, která byla považována za výhradně lidskou nemoc, ve středověku zřejmě pomáhaly šířit veverky! Lepra je infekční onemocnění, které […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz