Domů     Technika
První mozkový čip Neuralink byl implantován člověku
Zdroj: Pixabay

Neurotechnologická společnost Neuralink, kterou založil podnikatel, inženýr a od května 2023 nejbohatší muž světa Elon Musk, implantovala 28. listopadu loňského roku mozkový čip prvnímu člověku. Podle Muska se mu daří dobře..

Společnost Neuralink se zabývá vývojem implantovatelných komunikačních rozhraní mezi mozkem a strojem zvaných BCI (brain-computer interface). Od svého založení přijala řadu významných neurologů, neurochirurgů a dalších expertů z oboru.

Výsledkem jejich práce je implantát Telepathy, jenž převádí mozkové signály do podoby informací, které jsou následně odeslány ke zpracování do počítače přes Bluetooth. To by mělo uživatelům umožnit ovládat zařízení, jako jsou mobilní telefony, pouze za pomocí myšlenek.

Ovládání telefonu myšlenkou

Cesta k implantátu nebyla snadná. V roce 2022 americké ministerstvo zemědělství například zahájilo federální vyšetřování Neuralinku na základě tvrzení o porušování předpisu o zajištění dobrých životních podmínek pro zvířata během preklinických testů mozkových čipů.

O necelý rok později bylo odhaleno, že několik primátů, na nichž byl čip testován, muselo být usmrceno poté, co se u nich rozběhla infekce, jejíž příčinou bylo odlomení části implantátu během operace.

Elon Musk, zdroj: WikiCommons

Implantace čipu probíhá tak, že je zařízení vloženo do malého otvoru v lebce, vyvrtaného robotem, který následně umístí elektrody do části mozku, která má na starosti kontrolu zamýšlených pohybů. V květnu 2023 obdržel Neuralink souhlas FDA (Food and Drug Administration) s prováděním klinické studie na lidech.

V této fázi má čip umožnit účastníkům studie ovládat počítačový kurzor nebo klávesnici myslí. Přednost dostali lidé trpící kvadruplegií nebo jiným stupněm ochrnutí, které postihuje tělo do krku dolů.

Pomoc potřebným, nebo vylepšení druhu?

Společnost započala s testováním v září 2023, dne 29. ledna 2024 pak Musk oznámil, že předchozího dne bylo první zařízení Neuralink implantováno člověku, který se po operaci dobře zotavuje. Musk také řekl:

„Počáteční výsledky ukazují slibnou detekci neuronových špiček.“ Z toho plyne, že zařízení pravděpodobně zachycuje mozkové signály dané osoby. Tara Spires-Jonesová, prezidentka British Neuroscience Asociace, k tomu uvedla:

„Myšlenka rozhraní mozek-nervový systém má v budoucnu velký potenciál pomoci lidem s neurologickými poruchami a je vynikajícím příkladem toho, jak se základní neurovědecký výzkum využívá k lékařskému pokroku.“.

Neuralink nicméně plánuje v budoucnu použití čipu rozšířit, na svém webu uvádí, že jejich cílem je „obnovit nezávislost u těch, kterým to medicína dnes nemůže nabídnout, a zítra odemknout lidský potenciál.“ V roce 2022 ostatně Musk prohlásil, že i on plánuje si jednoho dne čip nechat naimplantovat.

Někteří odborníci se však obávají etických důsledků používání mozkových čipu pro sebezdokonalení. Allan McCay, člen Právnické rady Universtiy of Sydney, se k tomu vyjadřuje jasně: „Společnost, v níž jsou někteří lidé kognitivně vylepšení a jiní ne, by mohla vytvořit třídní rozdělení jako nikdy předtím.“.

Štítky:
reklama
Související články
Celoevropský společný podnik EuroHPC (EuroHPC JU) vyhlásil výběrové řízení na dodavatele nového kvantového počítače konsorcia LUMI-Q, který bude umístěn v České republice a propojen se superpočítačem KAROLINA. Národní superpočítačové centrum IT4Innovations, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava, se tak stane domovem prvního českého kvantového počítače. Kvantový počítač konsorcia LUMI-Q bude založený na supravodivých […]
Společnost OpenAI na sklonku ledna značně pozměnila „pravidla hry“. Ze svých zásad totiž odstranila zákaz týkající se poskytování umělé inteligence armádám. Proč? Kvůli prevenci! Spolupráci s Pentagonem navázalo „dítko“ Elona Muska a Sama Altmana v polovině ledna, a to konkrétně v oblasti kybernetické bezpečnosti. Projekt, do kterého společnost prozatím zapojila je však ryze preventivní – […]
Když Mercedes‑Benz představoval SUV GLC, šlo o zcela nově vyvinutou modelovou řadu, která měla spojovat design, technikou, sportovní jízdní výkony i komfort a agilitu. A to vše s nejvyšší možno hospodárností. A víte co? Povedlo se dokonale. Od začátku bylo jasné, že tenhle model bude existovat výhradně s plně elektrifikovanými pohony jako plug-in hybrid. A to jak se […]
Zahraje si jednoduché počítačové hry, vyřeší základní matematické úlohy – tím ovšem podobnost cerebrálního organoidu s mozkem průměrného třeťáka končí. Tyto „minimozky“ měří jen několik milimetrů, rostou v laboratorních podmínkách a podívaly se i na Mezinárodní vesmírnou stanici.   Tato koule mozkové tkáně o průměru kolem 4 milimetrů, vypěstovaná z lidských kmenových buněk, už dnes poskytuje testovací půdu […]
„Teče voda, teče, ces velecký majír, nehal si ma, nehal, starodávný frajír,“ zpívá se v lidové písničce. Nechme teď stranou žal dívky, kterou opustil její milý. Tekoucí voda totiž není důvodem ke smutku, ba právě naopak. Nabízí zajímavé možnosti, jak získávat energii, ale zdaleka nejen to. Vodní energie, je jedním z nejstarších a nejúčinnějších způsobů […]
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz