Domů     Medicína
Medicínská revoluce: AI se školí na screening
FOTO: Unsplash

Rakovina slinivky patří k nejagresivnějším typům nádorů. Jen v České republice si tuto diagnózu každým rokem vyslechne na 2000 pacientů, nejčastěji z řad mužů. Pro své anatomické uložení však bývá toto onemocnění odhaleno až ve značně pokročilém stadiu. Čas je proto to, oč tu běží….

Odborníci proto v loňském roce do procesu diagnostiky zapojili také umělou inteligenci (AI). Algoritmy by totiž měly odhalit onemocnění dokonce o tři roky dříve než běžný lékař. A to díky pečlivému tréninku, který probíhal na milionech lékařských záznamů pocházejících z dánského národního registru pacientů a datového úložiště amerických veteránů.

Cílem bylo vyškolit modely tak, aby přiřazovaly kódy jednotlivých diagnóz právě k jedné z nejzákeřnějších forem rakoviny.

Vševědoucí oko AI

Některé z neduhů, například žloutenka, bolesti pánve nebo úbytek hmotnosti totiž bývají s onemocněním spojeny častěji, a to zejména pokud jsou zjištěny u pacientů přibližně půl roku před stanovením diagnózy.

Další, jako cukrovka 2. typu, anémie nebo zánět slinivky bývají lékaři obvykle odhaleny mnohem dříve. „Rakovina se v lidském těle vyvíjí postupně, často po mnoho let a poměrně pomalu, dokud se nemoc neprojeví,“ prohlásil spoluautor studie a vedoucí laboratoře při katedře systémové biologie na Harvard Medical School, Chris Sander.

„Systém umělé inteligence se pokouší učit ze symptomů v lidském těle, které mohou souviset s těmito postupnými změnami,“ dodal. Co však MUDr. AI nedokáže, je identifikovat mechanismy nebo příčinné události.

Zdá se to nadějné

Aktuálně se studie nachází ve své prvotní fázi. Prozatím ji tedy nelze použít k provádění jakýchkoli screeningových programů. Odborníci ale i přesto zastávají názor, že s vylepšením technologie a snížením provozních nákladů by se AI mohla stát pravou rukou lékařů a jejich nedocenitelným nástrojem.

„Screening založený na umělé inteligenci je příležitostí, jak změnit trajektorii rakoviny slinivky břišní, agresivního onemocnění, které je dlouhodobě obtížné včas diagnostikovat, a včas léčit, když je šance na úspěch nejvyšší,“ uvedl profesor biologie nádorů a ředitel výzkumu v Centru pro výzkum proteinů Nadace Novo Nordisk na Kodaňské univerzitě, Søren Brunak (*1958).

Prozatím nejefektivnější model totiž ukázal, že z tisíce nejrizikovějších pacientů starších 50 let se u přibližně 320 z nich onemocnění rozvine. U mladších pacientů prozatím míra přesnosti kolísá.

Autor: Michal Maša

Související články
Jen v Česku si míchu poraní až tři stovky lidí ročně. Následky narušení tohoto křehkého spletence nervových vláken jsou zpravidla nevratné. Anebo ne? Kristýna Kárová z Ústavu experimentální medicíny AV ČR se možnostmi regenerace axonů po míšním poranění intenzivně zabývá. Potřebuju podrbat na nose, vyhodnotí mozek a vyšle motorickou drahou míchy signál do svalů ruky, […]
Vědci nyní lépe rozumí tomu, jak lidské buňky skládají molekulární nůžky, které stříhají RNA. Jde o další krok k pochopení, jak naše buňky čtou a překládají informaci uloženou ve své DNA. Proces popsal tým expertů z Ústavu molekulární genetiky AV ČR a Mikrobiologického ústavu AV ČR za pomoci mezinárodního týmu. Výsledky jejich nového výzkumu publikoval […]
Menopauza, při které u ženy dochází k zástavě menstruace, znamená ztrátu plodnosti ženy. Ovšem se sníženou tvorbou ženských pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu je spojen nárůst rizika některých chorob u žen, před kterými je tyto chránily. Oddálení menopauzy by ženy před jejich rozvojem uchránilo. Nadějí by mohl být již známý imunosupresivní lék rapamycin. Ženy po […]
Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) znovu přepsali dějiny medicíny. V rámci patnáctihodinové operace totiž pacientovi transplantovali hned pět orgánů najednou. Jmenuje se Pavel a hospitalizován byl s nádorem, který mu napadl většinu břišních orgánů a přední stranu břicha. První podobnou operaci proto podstoupil již před dvěma lety. Nové tenké střevo se však […]
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo silné svaly bez cvičení.   Miliony barev Většina z nás dokáže rozeznat asi jeden milion odstínů barev. To ale nejsou hranice lidských možností. Asi 12 % […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz