Domů     Medicína
Medicínská revoluce: AI se školí na screening
FOTO: Unsplash

Rakovina slinivky patří k nejagresivnějším typům nádorů. Jen v České republice si tuto diagnózu každým rokem vyslechne na 2000 pacientů, nejčastěji z řad mužů. Pro své anatomické uložení však bývá toto onemocnění odhaleno až ve značně pokročilém stadiu. Čas je proto to, oč tu běží….

Odborníci proto v loňském roce do procesu diagnostiky zapojili také umělou inteligenci (AI). Algoritmy by totiž měly odhalit onemocnění dokonce o tři roky dříve než běžný lékař. A to díky pečlivému tréninku, který probíhal na milionech lékařských záznamů pocházejících z dánského národního registru pacientů a datového úložiště amerických veteránů.

Cílem bylo vyškolit modely tak, aby přiřazovaly kódy jednotlivých diagnóz právě k jedné z nejzákeřnějších forem rakoviny.

Vševědoucí oko AI

Některé z neduhů, například žloutenka, bolesti pánve nebo úbytek hmotnosti totiž bývají s onemocněním spojeny častěji, a to zejména pokud jsou zjištěny u pacientů přibližně půl roku před stanovením diagnózy.

Další, jako cukrovka 2. typu, anémie nebo zánět slinivky bývají lékaři obvykle odhaleny mnohem dříve. „Rakovina se v lidském těle vyvíjí postupně, často po mnoho let a poměrně pomalu, dokud se nemoc neprojeví,“ prohlásil spoluautor studie a vedoucí laboratoře při katedře systémové biologie na Harvard Medical School, Chris Sander.

„Systém umělé inteligence se pokouší učit ze symptomů v lidském těle, které mohou souviset s těmito postupnými změnami,“ dodal. Co však MUDr. AI nedokáže, je identifikovat mechanismy nebo příčinné události.

Zdá se to nadějné

Aktuálně se studie nachází ve své prvotní fázi. Prozatím ji tedy nelze použít k provádění jakýchkoli screeningových programů. Odborníci ale i přesto zastávají názor, že s vylepšením technologie a snížením provozních nákladů by se AI mohla stát pravou rukou lékařů a jejich nedocenitelným nástrojem.

„Screening založený na umělé inteligenci je příležitostí, jak změnit trajektorii rakoviny slinivky břišní, agresivního onemocnění, které je dlouhodobě obtížné včas diagnostikovat, a včas léčit, když je šance na úspěch nejvyšší,“ uvedl profesor biologie nádorů a ředitel výzkumu v Centru pro výzkum proteinů Nadace Novo Nordisk na Kodaňské univerzitě, Søren Brunak (*1958).

Prozatím nejefektivnější model totiž ukázal, že z tisíce nejrizikovějších pacientů starších 50 let se u přibližně 320 z nich onemocnění rozvine. U mladších pacientů prozatím míra přesnosti kolísá.

Autor: Michal Maša

Související články
Medicína Zajímavosti 11.12.2024
Snaha bojovat s časem má mnoho podob, a jednou z těch nejmodernějších je vakcína namířená proti stárnutí. Jejím cílem jsou senescentní buňky. Jedná se o vysloužilé nebo poškozené buňky, u kterých selhal automatický mechanismus sebezničení. Obvykle si s nimi poradí imunitní systém, ten ale s věkem ochabuje. S tím, jak člověk stárne, se tyto „zombie“ […]
Parazitologové z Biologického centra Akademie věd ČR potvrdili první autochtonní (tj. domácí, neimportovaný) případ difylobotriózy v České republice. Toto lidské onemocnění způsobuje tasemnice škulovec široký. K nákaze došlo po konzumaci syrových jiker štiky (kaviáru) pocházející z  nádrže Lipno v jižních Čechách. Tento případ naznačuje přítomnost zavlečeného parazita v nádrži, která by tak mohla představovat nové ohnisko […]
Anhedonie je snížená schopnost až neschopnost prožívat příjemné pocity. Zpravidla je spojována s depresí, vyskytnout se však může i u lidí trpících schizofrenií či Parkinsonovou chorobou. Občas ji ale zažívá většina z nás, když už je stresu, který musíme snášet, zkrátka příliš. Vědci nyní zjistili, co za tím vězí…. Schopnost radovat se či mít z […]
Medicína 3.12.2024
Náplně do elektronických cigaret dříve obsahovaly acetát vitaminu E. Jeho škodlivost popsali vědci ze Spojených států amerických už v roce 2019. Českým vědcům z Akademie věd ČR se nyní podařilo zjistit, jak přesně tato látka negativně ovlivňuje lidské plíce na molekulární úrovni. Na následky kouření elektronických cigaret zemřely jen ve Spojených státech amerických desítky lidí, […]
Medicína 29.11.2024
K detekci a potenciální inhibici virových infekcí dosud vědcům chyběl účinný nástroj. To však nyní zřejmě změní tak zvaný DNA NanoGripper, nanorobotická ruka, která je schopna účinné zachycovat objekty v nanometrovém měřítku. Úspěšně testována byla na viru SARS-CoV-2, který vyvolává covid-19. Umí ho rozpoznat a do budoucna ho snad bude schopná i zastavit dříve, než […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz