Domů     Medicína
Medicínská revoluce: AI se školí na screening
FOTO: Unsplash

Rakovina slinivky patří k nejagresivnějším typům nádorů. Jen v České republice si tuto diagnózu každým rokem vyslechne na 2000 pacientů, nejčastěji z řad mužů. Pro své anatomické uložení však bývá toto onemocnění odhaleno až ve značně pokročilém stadiu. Čas je proto to, oč tu běží….

Odborníci proto v loňském roce do procesu diagnostiky zapojili také umělou inteligenci (AI). Algoritmy by totiž měly odhalit onemocnění dokonce o tři roky dříve než běžný lékař. A to díky pečlivému tréninku, který probíhal na milionech lékařských záznamů pocházejících z dánského národního registru pacientů a datového úložiště amerických veteránů.

Cílem bylo vyškolit modely tak, aby přiřazovaly kódy jednotlivých diagnóz právě k jedné z nejzákeřnějších forem rakoviny.

Vševědoucí oko AI

Některé z neduhů, například žloutenka, bolesti pánve nebo úbytek hmotnosti totiž bývají s onemocněním spojeny častěji, a to zejména pokud jsou zjištěny u pacientů přibližně půl roku před stanovením diagnózy.

Další, jako cukrovka 2. typu, anémie nebo zánět slinivky bývají lékaři obvykle odhaleny mnohem dříve. „Rakovina se v lidském těle vyvíjí postupně, často po mnoho let a poměrně pomalu, dokud se nemoc neprojeví,“ prohlásil spoluautor studie a vedoucí laboratoře při katedře systémové biologie na Harvard Medical School, Chris Sander.

„Systém umělé inteligence se pokouší učit ze symptomů v lidském těle, které mohou souviset s těmito postupnými změnami,“ dodal. Co však MUDr. AI nedokáže, je identifikovat mechanismy nebo příčinné události.

Zdá se to nadějné

Aktuálně se studie nachází ve své prvotní fázi. Prozatím ji tedy nelze použít k provádění jakýchkoli screeningových programů. Odborníci ale i přesto zastávají názor, že s vylepšením technologie a snížením provozních nákladů by se AI mohla stát pravou rukou lékařů a jejich nedocenitelným nástrojem.

„Screening založený na umělé inteligenci je příležitostí, jak změnit trajektorii rakoviny slinivky břišní, agresivního onemocnění, které je dlouhodobě obtížné včas diagnostikovat, a včas léčit, když je šance na úspěch nejvyšší,“ uvedl profesor biologie nádorů a ředitel výzkumu v Centru pro výzkum proteinů Nadace Novo Nordisk na Kodaňské univerzitě, Søren Brunak (*1958).

Prozatím nejefektivnější model totiž ukázal, že z tisíce nejrizikovějších pacientů starších 50 let se u přibližně 320 z nich onemocnění rozvine. U mladších pacientů prozatím míra přesnosti kolísá.

Autor: Michal Maša

Související články
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spánek stává luxusem. Jenže spánek není jen odpočinek. Je to chvíle, kdy se tělo opravuje, mozek uklízí, srdce zklidňuje, imunita […]
Historie Medicína 10.7.2025
Antropologové z Národního muzea ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem Policie ČR, Ústavem soudního lékařství ÚVN, archiváři a knihovníky oznámili významný objev, a to, že identifikovali ostatky Jana Františka Löwa z Erlsfeldu (1648–1725), předního barokního lékaře, šlechtice a čtyřnásobného rektora Univerzity Karlovy. Tento úspěch přichází symbolicky právě v roce, kdy uplynulo 300 let od jeho úmrtí a zároveň 100 let od […]
Dlouhá léta bylo slepé střevo považováno za zbytečný evoluční přežitek – orgán, který je nám prakticky k ničemu, ale umí potrápit, když se zanítí. Nové vědecké poznatky však ukazují, že je zřejmě důležitější, než se zdálo. Proč ho potřebujeme? Slepé střevo vzniklo u člověka tím, že tenké střevo neústí do tlustého přímo na jeho počátku, […]
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz