Domů     Medicína
Záludný enzym mění účinky až čtvrtiny léků
FOTO: Unsplash

Ten samý lék u jednoho člověka perfektně zabere, u jiného skoro nepůsobí a u dalšího vyvolá závažné nežádoucí účinky. Jak je to možné? Na vině není špatné dávkování, ale jeden z mnoha enzymů, které tělo produkuje.

Zasahuje totiž do metabolizmu řady léčiv a dělá to značně nevypočitatelně..

Farmakologové nemají enzym označený CYP2D6 zrovna v oblibě. Při vývoji nových léků proto testují, jestli nebude zapojený do kaskády jejich rozkladu čili metabolické dráhy. Je to velmi důležitá informace, protože asi u čtvrtiny lidí nefunguje CYP2D6 tak, jak by měl.

Pokud se zjistí, že by metabolizoval nové léčivo, tak se jeho vývoj radši zastaví.

CYP2D6 má sourozence

Enzym s krkolomným označením CYP2D6 patří mezi tzv. cytochromy P450, které byly původně považované za buněčné pigmenty. Později se ukázalo, že jsou nejen barevné, ale mají řadu důležitých biologických funkcí.

Jsou zapojené do metabolických drah hormonů, vitaminů a žlučových kyselin. Navíc pomáhají z těla odstraňovat různé jedy a cizorodé látky včetně léčiv. Odhaduje se, že CYP2D6 spolu s 11 podobnými enzymy metabolizují až 80 % veškerých léků.

Největší riziko však představuje těžko odhadnutelná aktivita samotného CYP2D6, která má dopad asi na 100 léčiv, což je pětina až čtvrtina předepisovaných léků.

Různí metabolizátoři

U 70 až 80 % procent lidí funguje CYP2D6 normálně a odborníci pro ně mají označení efektivní metabolizátoři. Tito lidé tedy reagují na léčiva tak, jak by se dalo čekat. Asi 5 % lidí spadá do kategorie ultrarychlých metabolizátorů.

Jejich enzym je nesmírně aktivní a velice rychle odbourává léčiva. Většinou to vede k tomu, že se účinné látky rozloží až tak rychle, že nestačí zapůsobit. Paradoxně ale může nastat i opačná situace. Příkladem může být kodein, což je opiát tlumící kašel.

Ten se v těle z části přeměňuje na morfin, a to právě působením enzymu CYP2D6. U ultrarychlých metabolizátorů se v krvi může nahromadit velké množství morfinu, což je až život ohrožující. Z tohoto důvodu se zvlášť u dětí a kojících žen podávají pro tlumení kašle jiné léky.

Největší problém má psychiatrie

Kromě léčby bolesti opioidními analgetiky komplikuje enzym CYP2D6 ve velkém terapii u psychiatrických pacientů. Odhaduje, že je zapojený do metabolizace až 50 % antidepresiv a antipsychotik. U ultrarychlých metabolizátorů léčba nezabírá, zato u lidí se sníženou aktivitou CYP2D6 se často objevují nežádoucí účinky, jako je zvýšená spavost.

Ještě větším problémem jsou poruchy rytmu a kardiovaskulární potíže, které se jako nežádoucí účinky antipsychotik objevují častěji u pomalých metabolizátorů.

Autorka: Kateřina Pavelcová

Více se dočtete v únorovém čísle 2/2024.

Související články
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále více mladých párů. Loni se v Česku podle Českého statistického úřadu narodilo přibližně 91 000 dětí – nejméně za posledních 22 let. „Průměrný věk […]
Bolest hlavy trápí až 85 % dospělých, častěji se objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá do věku 45 let. Nejčastěji se bolest hlavy, která není spojena s jiným onemocněním, například virózou, projeví jako migréna či tenzní bolest hlavy. Odborníci upozorňují, že mohou mít spojitost s přetížením a změnami na trapézovém svalu. Trapézový […]
Od loňska známe celkem přesnou odpověď: U štíhlého dospělého muže vědci napočítali celkem 36 bilionů buněk, u ženy 28 bilionů a u desetiletého dítěte 17 bilionů. Zjistili i počty jednotlivých typů buněk. Do mravenčí práce s počítáním buněk se pustil tým Iana A. Hattona z Institutu Maxe Plancka pro matematiku ve vědách, který sídlí v Lipsku. Dali […]
Kdo by nechtěl být zamilovaný, cítit motýly v břiše, neustále myslet na protějšek bez nutnosti spát či jíst. I když zamilovanost netrvá věčně, protože pro tělo je velmi vyčerpávající, přináší řadu zdravotních benefitů. Po fázi zamilovanosti následuje buď přetavení vztahu v dlouhodobý, nebo rozchod. A ten pořádně bolí, protože hormony, podílející se na pocitu zamilovanosti, […]
Dnes žijeme mnohem déle než lidé před pouhými 120 lety. Velký podíl na tom mělo zejména zlepšení lékařské péče a životních podmínek. Delší život ovšem nutně neznamená více let prožitých ve zdraví. V naší společnosti se však nachází mnoho 90 a více letých, u kterých to platí. Mají zdravější životní styl, nebo se liší jejich […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz