Domů     Medicína
Záludný enzym mění účinky až čtvrtiny léků
FOTO: Unsplash

Ten samý lék u jednoho člověka perfektně zabere, u jiného skoro nepůsobí a u dalšího vyvolá závažné nežádoucí účinky. Jak je to možné? Na vině není špatné dávkování, ale jeden z mnoha enzymů, které tělo produkuje.

Zasahuje totiž do metabolizmu řady léčiv a dělá to značně nevypočitatelně..

Farmakologové nemají enzym označený CYP2D6 zrovna v oblibě. Při vývoji nových léků proto testují, jestli nebude zapojený do kaskády jejich rozkladu čili metabolické dráhy. Je to velmi důležitá informace, protože asi u čtvrtiny lidí nefunguje CYP2D6 tak, jak by měl.

Pokud se zjistí, že by metabolizoval nové léčivo, tak se jeho vývoj radši zastaví.

CYP2D6 má sourozence

Enzym s krkolomným označením CYP2D6 patří mezi tzv. cytochromy P450, které byly původně považované za buněčné pigmenty. Později se ukázalo, že jsou nejen barevné, ale mají řadu důležitých biologických funkcí.

Jsou zapojené do metabolických drah hormonů, vitaminů a žlučových kyselin. Navíc pomáhají z těla odstraňovat různé jedy a cizorodé látky včetně léčiv. Odhaduje se, že CYP2D6 spolu s 11 podobnými enzymy metabolizují až 80 % veškerých léků.

Největší riziko však představuje těžko odhadnutelná aktivita samotného CYP2D6, která má dopad asi na 100 léčiv, což je pětina až čtvrtina předepisovaných léků.

Různí metabolizátoři

U 70 až 80 % procent lidí funguje CYP2D6 normálně a odborníci pro ně mají označení efektivní metabolizátoři. Tito lidé tedy reagují na léčiva tak, jak by se dalo čekat. Asi 5 % lidí spadá do kategorie ultrarychlých metabolizátorů.

Jejich enzym je nesmírně aktivní a velice rychle odbourává léčiva. Většinou to vede k tomu, že se účinné látky rozloží až tak rychle, že nestačí zapůsobit. Paradoxně ale může nastat i opačná situace. Příkladem může být kodein, což je opiát tlumící kašel.

Ten se v těle z části přeměňuje na morfin, a to právě působením enzymu CYP2D6. U ultrarychlých metabolizátorů se v krvi může nahromadit velké množství morfinu, což je až život ohrožující. Z tohoto důvodu se zvlášť u dětí a kojících žen podávají pro tlumení kašle jiné léky.

Největší problém má psychiatrie

Kromě léčby bolesti opioidními analgetiky komplikuje enzym CYP2D6 ve velkém terapii u psychiatrických pacientů. Odhaduje, že je zapojený do metabolizace až 50 % antidepresiv a antipsychotik. U ultrarychlých metabolizátorů léčba nezabírá, zato u lidí se sníženou aktivitou CYP2D6 se často objevují nežádoucí účinky, jako je zvýšená spavost.

Ještě větším problémem jsou poruchy rytmu a kardiovaskulární potíže, které se jako nežádoucí účinky antipsychotik objevují častěji u pomalých metabolizátorů.

Autorka: Kateřina Pavelcová

Více se dočtete v únorovém čísle 2/2024.

Související články
Medicína 18.4.2025
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tento přístup pomohl pomoci významně posunout screening a diagnostiku rakoviny. Test je poháněn umělou inteligencí, která zkoumá rozdíly v molekulách, nacházejících se v […]
Medicína 17.4.2025
Akutní i chronické leukemie patří mezi nádorová onemocnění krve a krvetvorby, pro která v současnosti neexistuje screeningový program zachycující nemoc v široké populaci. Na leukemii však může poukázat běžné vyšetření krevního obrazu – ať již v rámci pravidelných preventivních kontrol u praktického lékaře, nebo v případě příznaků. Důležitým předpokladem je, aby pacient určité symptomy rozpoznal […]
Medicína 15.4.2025
Ročně zemře na vykrvácení až 1,5 milionu lidí po celém světě. Mnoho nemocnic se přitom potýká s nedostatkem krve pro transfuze, a to z důvodu neustálého poklesu dárcovství krve v kombinaci se zvýšenou poptávkou po krevních transfuzích z důvodu zvýšeného stárnutí populace, provádění rozsáhlých chirurgických zákroků či léčby chemoterapií, teroristických útoků i mezinárodních vojenských konfliktů. […]
Medicína 15.4.2025
Většina lidí si nevybaví nic, případně jen velmi málo z doby, kdy jim byly méně než tři roky. Už slavný rakouský psycholog a zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud nazval tento jev infantilní amnézií. Pokud jsou tyto vzpomínky klíčem k rozvoji naší identity v dospělosti, jak je možné, že si je nepamatujeme? Paměť je složitý a komplexní […]
Svět si nedávno prošel pandemií covidu, každoročně se objevují chřipkové epidemie a obavy vzbuzuje i ptačí chřipka. Kontrola šíření virů tak zůstává i nadále globální výzvou. Vědci z University of Pennsylvania se pokusili vyvinout antivirovou žvýkačku bránící přenosu viru chřipky či herpes simplex mezi lidmi. Vyrobená je z luštěniny! Předtím, než vypukla pandemie covidu, používal […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz