Domů     Historie
400 lékařských nástrojů z římských lázní v Turecku
Zdroj: WikiCommons

Při vykopávkách, které předcházely stavbě přehrady, v tureckém městě Allianoi, v němž se nacházely římské lázně, bylo objeveno téměř 400 nejrůznějších lékařských nástrojů, starých 1800 let. O čem svědčí?.

Mezi roky 1998 až 2006 byly v místě, kde se kdysi nacházela starověká lázeňská osada Allianoi, prováděny vykopávky před stavbou přehrady, která místo zaplavila. V ruinách dvou budov bylo nalezeno 348 artefaktů spojených s medicínou.

Jejich stáří je odhadováno na 1 800 let, pocházejí tedy z římské éry, a svědčí o tom, že se v daném místě shromažďovaly zdravotníci k léčbě lidí. „Allianoi bylo možná jedním z prvních známých případů organizované skupinové lékařské praxe,“ napsala Sarah Yeomansová , archeoložka na St. Mary’s College of Maryland, která se na vykopávkách podílela.

Sofistikovaná léčba

A dále popsala: „Kategorie a rozmanitost chirurgických nástrojů naznačují, že v Allianoi byly prováděny poměrně sofistikované chirurgické postupy.“ Mezi nástroji se nacházely ty, jež sloužily k odstranění hemoroidů, další k extrakci močových a ledvinových kamenů.

Jiné byly zřejmě použity při operaci šedého zákalu či odstranění zakalené čočky, mnoho pak k šití ran. Výzkumníci však nevědí, kolik lékařů pracovalo na místě najednou. „Zřejmě jich byly desítky, nebo i více, v závislosti na časovém období,“ říká k tomu Yeomansová.

Alianoi, zdroj: WikiCommons

Zřejmě to ale nebyli kolegové pracující ve stejné „nemocnici“, spíše řada specialistů, kteří měli svoje praxe soustředěné na jednom místě. Yeomansová to vysvětluje: „Dalo by se to přirovnat k Harley Street v Londýně v 19. století, kde si na stejném místě zakládali své praxe nejrůznější lékaři a specialisté.“ Daniş Baykan, profesor archeologie na Trakya University v Turecku, který do tohoto výzkumu nebyl zapojen, nicméně během své profesní kariéry se Allianoi zabýval, k tomu řekl, že při svých bádáních došel k podobnému závěru.

Na skok do lázní a k lékaři

Domnívá se rovněž, že nástroje byly používány pro různé lékařské postupy, takže je více než pravděpodobné, že je prováděli různí specialisté. Navrhl dokonce, že slavný starověký lékař Galén, který žil kolem roku 129 až 216 n.

l. a pobýval v nedalekém Pergamonu (dnešní turecké město Bergama), mohl mít svoji lékařskou praxi i v Allianoi. Říká k tomu: „Starověké záznamy naznačují, že Galen úspěšně prováděl operace na zraněných gladiátorech a možná je prováděl právě v Allianoi.“.

Allianoi, zdroj: WikiCommons

Patty Bakerová, docentka klasických a archeologických studií na University of Kent ve Spojeném království, která se také nepodílela na tomto výzkumu, řekla, že není překvapivé, že se lékařské zařízení nachází v blízkosti lázní.

Dle jejích slov: „Mnoho lékařských nástrojů bylo nalezeno v budovách římských lázní, protože to byla místa, kam lidé chodili za zdravotní péčí.“ Staří Římané velmi dbali o svůj zevnějšek, stejně jako o své zdraví.

Byli si velmi dobře vědomi pozitivního vlivu koupele na lidské zdraví, protože měly hojivý a uvolňující účinek. To doplnili návštěvou lékaře, který je zbavil případných zdravotních neduhů.

Štítky:
Související články
Historie Ostatní 22.11.2024
Ve starověké pohřební jámě v Grotte des Pigeons neboli Jeskyni holubů v severovýchodním Maroku objevili vědci semenné bobule chvojníku (Ephedra). Ty obsahují stimulant efedrin, který mohl pozůstalé uvést do stavu euforie s přítomností halucinací. Jedná se o důkaz dávného využívání rostlin jako léčiv či k nastolení transu. Chvojníky jsou bohatě rozvětvené keře připomínající přesličku. První […]
Historie Ostatní 9.11.2024
Archeologové objevili důkazy o raných křesťanských pohřebních zvyklostech ze čtvrtého století díky bazilice uprostřed egyptské pouště, která i přes nánosy dvou tisíciletí zůstala neuvěřitelně zachovaná. V této bazilice odborníci nalezli více než deset hrobů, z nichž značná část překvapivě patřila ženám a dětem. Při typických křesťanských pohřbech ze čtvrtého století byli duchovní jako kněží nebo […]
Historie 8.11.2024
Forenzní patologové zanalyzovali slavnou fresku Michelangela Buonarrotiho s názvem Potopa, která se nachází v Sixtinské kapli. Podle všeho je na ní zachycena mladá žena s příznaky rakoviny prsu. Výsledky svého zkoumání zveřejnili v odborném časopise The Brest. Odhalené ženská ňadra jsou ve výtvarném umění velmi častým motivem, zpravidla v souvislosti s mateřstvím či erotikou. Mohou […]
Architektura Historie 31.10.2024
Ke konci života už byl zcela slepý, přesto stále úspěšně velel husitským vojskům. Jeho muži ho respektovali jako geniálního stratéga, stejně jako nepřítel. Kontroverze budil už za svého života a rozdílné názory přetrvávají po celých 600 let. Přesně tolik uplynulo od jeho smrti. Co o Žižkovi (ne)víme? Jméno Jan Žižka z Trocnova (1360–1424) si většina […]
Historie 29.10.2024
Myši domácí se poprvé objevily zhruba před 500 tisíci lety, a to na indicko-pákistánském subkontinentu nebo íránské náhorní plošině, později se rozdělily do několika poddruhů. K lidským společnostem se připojily asi před 12 000 let a spolu s nimi se šířily po světě. Jak a kdy si podmanily Evropu? Mezi lidmi a myšmi panuje už […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz