Čeští a slovenští archeologové se postarali o jeden z nejdůležitějších a nejzásadnějších nálezů posledních let. Pomocí umělé inteligence objevili v Guatemale mayské město, které je téměř 3000 let staré..
Výprava expedice Neuron jako první v mayské oblasti propojila umělou inteligenci a neuronové sítě při ověřování digitálních dat z leteckého snímkování LiDAR. Právě výstupy z leteckého snímkování při následných vykopávkách odhalily paláce, sochy, pozůstatky rituálů, astronomické observatoře a další objekty.
Expedice strávila v Guatemale sedm týdnů, během kterých na místě odhalila, že jde pravděpodobně o nejstarší a největší dosud neobjevené město v regionu archeologicky bohatého Peténu. „Město se skládá ze sedmi čtvrtí a jenom s náměstími to má sedm kilometrů čtverečních bez satelitů.
Jsou tam astronomické observatoře, paláce, potenciálně pyramidy. Je to naprosto unikátní, troufám si tvrdit světový nález, který česko-slovensko-guatemalskou archeologii můžou vyšvihnout na úplně jiný level,“ říká archeoložka Sara Polak.
Podle vědců patří město k nejstarším mayským aglomeracím vůbec, proto je expedice pojmenovala jako Yax Balám, v překladu První jaguár. „Tím je myšleno, že je to město, které je z úsvitu civilizace. V mayské mytologii je jaguár posvátné zvíře, které bloudí pralesem. Je to božstvo podsvětí,“ říká vedoucí výpravy průzkumník Ladislav Šilhán.