Domů     Historie
Důmyslná mayská technologie čištění vody
Zdroj: Pixabay

Vědci z Illinoiské univerzity v Chicagu se domnívají, že pokud bychom spojili dnešní znalosti o filtraci vody s poznatky starých Mayů, mohlo by to vést k efektivním a ekonomickým řešením úpravy vody.

Jak udržovali představitelé dávné civilizace vodu čistou a vhodnou k pití?.

Jako mayská civilizace (cca 2500 př. n. l. – 1520/1697 n. l.) se označují permanentně mezi sebou válčící městské státy, které se rozkládaly na poloostrově Yucatán, tedy na území dnešního Mexika, Guatemaly a Hondurasu.

Jejich potomci tam ostatně žijí dodnes. Mayové byli průkopníky ve vytváření postupů čištění, filtrování a skladování vody. Hospodařit začínali v bažinách, kde budovali vyvýšená pole, k jejichž fungování bylo zapotřebí vytvoření sítě kanálů a příkopů pro hospodaření s vodou během období dešťů i pětiměsíčního sucha.

Obří nádrže k zásobování měst vodou

Z toho důvodu Mayové budovali a udržovali obří nádrže, které zásobovaly vodou obyvatele jejich velkých měst. Metodami, které používali, aby udrželi vodu v nich čistou a nezávadnou, se ve své studii zabývali vědci z Illinoiské univerzity v Chicagu pod vedením profesorky antropologie Lisy Lucerové.

Ta k tomu říká: „Většina velkých jižních nížinných mayských měst vznikla v oblastech, kde chyběla povrchová voda, ale kde byla skvělá zemědělská půda.“ Proto se uchylovali ke stavbě nádrží.

Tikal, zdroj: Pixabay

Vodu do nich přiváděli složitou soustavou kanálů, přehrad a stavidel. Ve městě Tikal v dnešní severní Guatemale, které mělo v pozdně klasickém období (600-900 n.l.) až 80 000 obyvatel, byly v nádržích, jež mohly pojmout až 900 000 m3 vody, nalezeny pozůstatky zeolitového písku, který je známý svojí mimořádnou schopností filtrovat kontaminanty a škodlivé mikroby. Do města byl dovážen ze 30 km vzdálených míst.

Čištění pískem i s pomocí vodních rostlin

Dále Mayové využívali filtračních schopností vodních rostlin, pocházejících ze středoamerických mokřadů, jako jsou ocúny, ostřice či rákos. Jejich pozůstatky byly identifikovány v sedimentech pocházejících z mayských nádrží.

Podle profesorky Lucerové tyto rostliny účinné čistily vodu, snižovaly její zakalení a zároveň absorbovaly znečišťující látky. Při pravidelné údržbě nádrží byly staré rostliny nahrazovány novými, ty staré se využily jako hnojivo pro pěstování plodin.

Na hladině nádrží se často nacházely také lekníny, které byly symbolem čistoty a mayské královské moci. V okolí nádrží pak rostly stromy a keře, které stínily hladinu, ochlazovaly vodu a bránily množení řas.

Profesorka Lucerová k tomu říká: „V době, kdy se naše planeta potýká s měnícími se klimatickými podmínkami, bychom měli zvážit převzetí technik založených na vodních rostlinách, které používali staří Mayové.

Tento přístup zajišťuje nejen čistou vodu, ale také podporuje vodní život a doplňuje živiny v půdě.“.

Štítky:
Související články
Enigma byl šifrovací stroj podobný psacímu stroji, který používal symetrickou šifru. S jeho pomocí nacistické velení během druhé světové války komunikovalo s jednotlivými složkami armády, například s ponorkami. Prolomit kód Enigmy trvalo spojencům, pod vedením geniálního matematika Alana Turinga, roky. Dnes by to podle odborníků zvládla umělá inteligence za chvilku. Na Enigmě se psalo podobně […]
Historie Objevy 28.4.2025
Byl vrstevníkem lékaře a etnografa Emila Holuba, ale na rozdíl od něj téměř upadl v zapomnění, a to i ve své rodné zemi. Jen Papua Nová Guinea si připomíná vědce, který se s notnou dávkou odvahy pustil do zkoumání způsobu života původních obyvatel.   Že zmínka o odvaze není nadsázka, vyplývá vylíčení prvního setkání s místními obyvateli, jak […]
Historie Příroda 24.4.2025
Z hustého porostu různých druhů hrášků se vynořil chlap v kněžském rouchu. Do zahrady rozhodně nepřišel pro zdravou svačinku, jeho cílem byla věda! „Tenhle je hranatý, támhleten zas kulatý. Zajímavé,“ kněz odložil motyku a vše si pečlivě zapsal. Revoluční nápad, využít statistiku v zahradě, zdá se přineslo pochopení toho, proč hrášek vypadá tak jak vypadá. Učitel spolu s knězem […]
Historie Objevy 3.4.2025
Téměř dva tisíce let staré svitky, pohřbené pod nánosy sopečného popela v Herkulaneu, se dlouho zdály být navždy ztracené. Extrémní teplo při erupci Vesuvu v roce 79 n. l. je proměnilo v křehké, spálené „nic“, co se zdálo být nerozluštitelné. Díky moderním zobrazovacím technikám a umělé inteligenci však nyní vědci dokázali virtuálně rozvinout a přečíst […]
Historie Technika 27.3.2025
Před sto lety v březnu 1925 šéfpilot společnosti Aero Josef Novák dosáhl výškového rekordu 8 651 metrů na stíhacím letounu Aero A-18. Tento výkon o dva měsíce později ještě překonal, když se stejným strojem a upraveným motorem vystoupal do rekordní výšky 9 140 metrů. Úspěch potvrdil nejen výjimečné vlastnosti první sériově vyráběné československé stíhačky, ale také významnou […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz