Domů     Medicína
Srdci nejvíce škodí dlouhé sezení
Zdroj: Pixabay

Kardiovaskulární onemocnění patří zejména ve vyspělých zemích mezi nejčastější příčiny smrti. Vědci z University College London zjistili, že nejvíce srdci škodí dlouhodobé sezení. I lehká aktivita, stání či spánek jsou lepší než sezení..

Mezi kardiovaskulární onemocnění se řadí všechny nemoci a poškození týkající se srdce a krevního oběhu, patří mezi ně zejména infarkt myokardu, srdeční zástava, cévní mozková příhoda, ischemická choroba srdeční, vysoký krevní tlak, chronické srdeční selhávání či angina pectoris.

U většiny z nich dochází k nedostatečnému prokrvení tkání, což je důsledkem částečného nebo úplného ucpání cév. Podle statistik prodělá ročně 9 000 lidí v ČR infarkt a 3 % na něj zemřou. Onemocnění srdce a cév je příčinou 32 % úmrtí u nás. Navíc se zdá, že ohrožují čím dál mladší jedince.

Srdeční choroby metlou lidstva

Podle Aleše Linharta, předsedy České kardiologické společnosti přibývá lidí se srdečním selháním. Zatímco v roce 2011 jím trpělo 97 tisíc lidí, o deset let později už to bylo 122 tisíc lidí. Část pacientů tvoří ti, kteří přežili infarkt či mají dobře zaléčený vysoký krevní tlak, na které se dříve více umíralo, přibývá však i mladých lidí s vleklými příznaky srdečního selhání, ke kterým patří nedostatek dechu při námaze, otoky kotníků a nevýkonnost.

Zdroj: Pixabay

Aleš Linhart k tomu říká: „Příčin srdečního selhání je celá řada. Víme, že jednou z hlavních hrozeb je prodělaný infarkt, ale i neléčená hypertenze, špatně korigovaná cukrovka, obezita, fyzická neaktivita nebo ateroskleróza.“ Doporučuje proto zaměřit se na zdravý životní styl, jehož nedílnou součástí je vedle zdravé stravy i přiměřená fyzická aktivita, vyhýbat by se lidé měli rovněž kouření.

Dále by měl každý vědět, jaký má tlak a cholesterol, případně zda má či nemá cukrovku.

Srdci prospívá běh a škodí mu sezení

Odborníci z University College London si ve své studii vytkli za cíl zjistit, jak různé pohybové vzorce během dne souvisí se zdravím srdce. Analyzovali proto data ze šesti studií, které zahrnovaly údaje o 15 246 lidech z pěti zemí světa.

Každý účastník si pomocí přenosného zařízení na stehně měřil svoji aktivitu – lehké či intenzivnější cvičení, stání, sezení či spánek – během 24 hodin a nechal si rovněž posoudit zdraví svého srdce. Následně vědecký tým modeloval, co by se stalo, kdyby jedinci měnili množství času strávené jednotlivými aktivitami.

Vědci zjistili, že nejhorší dopady na zdraví srdce má dlouhodobé sezení, nejvíce mu naopak prospívá středně intenzivní aktivita, například běh či chůze do schodů, dále lehká aktivita reprezentovaná svižnou chůzí, poté stání a spánek.

Všechny tyto aktivity byly pro srdce lepší než dlouhé sezení. Jeho nahrazení pouhými několika minutami mírného cvičení denně vede ke zlepšení kardiovaskulárního zdraví. Méně intenzivní aktivitě je pak třeba věnovat se delší dobu, aby měla na zdraví srdce stejně pozitivní dopad jako intenzivnější aktivita.

Nicméně například nahrazení sezení stáním je podle vědců snadné, protože nevyžaduje žádný čas navíc.

Štítky:
Související články
Virus marburg vyvolává hemoragickou horečku marburg, jejíž mortalita dosahuje až 90 %. Proti nemoci neexistuje lék ani schválená vakcína. Nyní vypukla epidemie nemoci ve Rwandě. Pokud by se nákaza šířila dále, jsou odborníci, kteří pracují na vývoji vakcín, ochotni poskytnout očkovací látky, které již prošly klinickou studií, rwandské vládě, aby se zamezilo dalšímu šíření nemoci. […]
Antibiotická rezistence se stává jednou z největších výzev současného zdravotnictví. Miliardy lidí v chudých zemích si nemohou dovolit ani základní antibiotika na léčbu běžných bakteriálních infekcí, na což ve svých důsledcích mohou doplatit i bohaté země. Pokud se rychle nezmění přístup k tomuto problému, svět se může vrátit do doby, kdy i jednoduchá infekce znamenala […]
Objev antibiotik představoval pro lidstvo dlouhou dobu spásu, odhaduje se, že jen samotný penicilin zachránil 82 milionů životů. Jenže živé organismy se vyvíjejí, bakterie nevyjímaje, a tak si proti antibiotikům postupně budují odolnost. V nejbližší budoucnosti se tak zřejmě nemoci, jejichž původci jsou bakterie, opět stanou metlou lidstva… Odolností bakterií vůči antibiotikům se zabývá projekt […]
Kardiovaskulární onemocnění jsou stále nejčastější příčinou úmrtí ve světě i u nás. V roce 2022 trpělo nějakou nemocí srdce téměř 3 miliony Čechů. Lékaři tradičně hodnotí riziko rozvoje těchto chorob u pacientů na základě vysokých hodnot LDL tedy „špatného“ cholesterolu. Nový výzkum ukazuje, že je přínosné sledovat i další parametry… Lékaři se snaží předvídat riziko […]
Zdravé ledviny přefiltrují denně stovky litrů krve. Pokud však selhávají, musí pomoci technologie – dialýza. Ta se v Česku týká přibližně 6 500 lidí. Poškozené ledviny přitom zpočátku nebolí a jejich selhání se ani nijak neprojevuje. I proto lékaři často chronické onemocnění ledvin (CKD) objeví až v pokročilé fázi. V nejvážnějších případech se jejich nositelé nevyhnou dialýze, příznivější […]
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz