Domů     Medicína
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
Martin Janda 2.12.2023

Sedm, deset, v lepších případě dvanáct nebo šestnáct let. Tak dlouho se zpravidla dožívají naši psí společníci. A nejen chovatelé, ale i vědci se ptají: Šla by tato doba prodloužit?

Při vší úctě ke kočkám, pes je skutečně nejvěrnějším přítelem člověka. Zvládne být záchranářem, terapeutem, hlídačem, přepravcem, vojákem, pastevcem a samozřejmě velmi dobrým společníkem.

Psí život má celkem předvídatelnou trajektorii. Z ušatého štěněte, které neustále usíná v misce s jídlem, se časem stane dlouhonohý puberťák s neukojitelným zájmem o kočky, až nakonec obvykle dospěje v důstojného psa s pečlivě vybraným místem na spaní a dobře nacvičeným rituálem vítání.

S přibývajícími léty však jeho skoky nebudou už tak vysoké a kolem jeho čumáku se objeví šediny. A jednoho dne, který přichází až příliš brzy, se jeho vrtící ocas jednou provždy zastaví… Inu, jakmile si někdo pořídí psa, do budoucna si pořizuje i zlomené srdce.

V posledních letech však někteří výzkumníci pátrají po lécích, které by zlomená srdce mohla potěšit alespoň tím, že život psů prodlouží. V tomto týdnu biotechnologická společnost Loyal oznámila, že se posunula o krok blíže k uvedení jednoho takového léku na trh.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv konstatoval, že tento lék, který zpomaluje metabolické změny, je nadějný, nicméně je ještě třeba dalších testů. Na trhu by se měl objevit nejdříve v roce 2026. Možná však ještě později, testy totiž ukazují, že přípravek LOY-001 způsobuje u psů střevní potíže.

Zajímavé zprávy přicházejí i z akademické sféry. Vědci zde testují rapamycin, což je přípravek, který prokazatelně prodlužuje život laboratorních myší. Lék inhibuje protein známý jako mTOR, který reguluje buněčný růst a metabolismus.

Stárnutí je sice nevyhnutelné, ale nikoliv neúprosné. Vědci již vytvořili déle žijící červy, mouchy a myši úpravou klíčových genů souvisejících se stárnutím. A každého samozřejmě napadne, že by vědci mohli najít léky, které by měly stejné účinky na prodloužení života u lidí.

Tato oblast výzkumu je stále aktivní, ale v poslední době se začíná věnovat větší pozornost i psí dlouhověkosti. Částečně proto, že psi jsou dobrým modelem pro lidské stárnutí, a částečně proto, že mnoho majitelů domácích zvířat by rádo trávilo více času se svými chlupáči.

Zároveň se ovšem badatelé ptají i na důsledky podobných výzkumů. „Pokud se prokáže, že je pravda, že podobné přípravky prodlužují délku života, zajímalo by mě to pouze v případě, že prodloužená doba života je kvalitní,“ řekla veterinární lékařka z Texas A&M a vedoucí veterinární pracovnice projektu Dog Aging Project Kate Creevyová. „Nepřála bych si, aby pes žil dva roky navíc ve špatném zdravotním stavu.“.

Někteří odborníci se obávají, že medikamenty tohoto typu mohou být zneužity, zejména pokud budou inzerovány jako fontány psího mládí, zatímco otázky dlouhodobé bezpečnosti a účinnosti zůstanou nevyřešeny.

Dokonce i léky, které splní všechny své sliby, budou vyvolávat etické otázky. „Pokud zvířata žijí déle, máme prostředky a odhodlání zajistit jim život, který stojí za to?“ ptá se veterinární lékařka a odbornice na veterinární etiku na univerzitě v Sydney Anne Quainová.

„Co když uvidíme více psů, kteří přežijí své majitele?“ Dodala, že lepší cestou ke zlepšení psích životů by mohla být reforma chovatelských postupů, které přispívají ke zdravotním problémům zkracujícím život mnoha psů, a také rozšíření přístupu k základní veterinární péči.

„Můžeme zachránit mnoho „psích let“ tím, že zajistíme, aby co nejvíce psů mělo přístup k této péči,“ dodala.

FOTO: thefurrtographer

Související články
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že vyšší koncentrace jemných částic PM10 a PM2.5 mohou snižovat riziko vzniku melanomu, nejnebezpečnějšího typu rakoviny kůže. Mechanismus je jednoduchý: částice v ovzduší blokují ultrafialové […]
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme […]
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění odhalil už v rané fázi. Novou metodu testuje česká firma Lipidica, která získala vedle českého, evropského a japonského i americký patent. Otevírá se jí tak cesta […]
Už v 60. letech minulého století byla prokázána souvislost mezi nízkými hladinami vitaminu D v těle a roztroušenou sklerózou, ovšem žádné z tehdy provedených klinických studií se nepodařilo prokázat, že vysoké dávky vitaminu D mohu progresi nemoci zvrátit. Odborníci z univerzity ve francouzském Montpellier věří, že jim se to nyní povedlo. Roztroušená skleróza je chronické […]
Nedávný výzkum konečně rozluštil záhadu, s níž si medicína lámala hlavu po staletí: Odkud se vzala syfilis. Potvrdil spekulace, že infekci přivezli Kolumbovi námořníci, kteří se nakazili v nově objeveném kontinentě.   Málokterá jiná infekce budí takový děs a současně jistou negativní fascinaci. Že nevyvolávala takový odpor jako třeba lepra, která podobně deformuje tělo, zjevně souvisí se […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz