Domů     Příroda
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
Martin Janda 3.12.2023

V krátkém létě zelené planiny, jinak zaledněná krajina, kde strom bývá vzácnější než vegan ve lví smečce, plná ostrých zlomů, připomínajících, že zdejší terén vznikl teprve nedávno. Takový je Island. A když je řeč o Islandu, nelze opomenout jeho gejzíry.

Před dávnými lety, konkrétně před 65 000 000 let, došlo ke zlomu v zemské kůře v oblasti mezi Grónskem a severní Evropou. Magma začalo vytékat do moře a tuhlo. Jak se láva na sebe vršila, vykoukl zpod hladiny moře malý ostrůvek. Ten se pak rozrůstal a rozrůstal a dnes jej známe pod jménem Island.

Island je proslulý svou sopečnou činností. Když si některý z místních vulkánů kýchne, letečtí dispečeři po celé Evropě mají plnou hlavu starostí. S vulkanickou činností úzce souvisí termální prameny a gejzíry.

Největší koncentrace islandských gejzírů je v lokalitě Haukadalur, která leží asi 50 kilometrů od jižního pobřeží ostrova. Právě zde leží praotec všech gejzírů, který svým dětem dal i jméno: Geysir. O něm se letopisy zmiňují již v roce 1294. Jeho název je odvozen z islandského slovesa geysa znamenajícího „proudit“.

Když má Geysir dobrou náladu, kterou způsobuje blížící se výbuch sopky, je schopen tryskat do výše až 120 metrů. Dvakrát by tak přestříkl třeba rozhlednu v Praze na Petříně. Momentálně se celkem fláká, tryská velmi nepravidelně, ale dá se předpokládat, že někdy v budoucnu se probudí k aktivnějšímu životu.

Jen pár metrů od Geysiru se nachází gejzír zvaný Strokkur. Ten je mezi návštěvníky Islandu mnohem populárnější. Horkou vodu stříká sice jen do výše třiceti metrů, ale zato pravidelně a v krátkých intervalech, takže člověk tu nemusí kvůli zajímavému zážitku bivakovat.

Tryská zhruba každých 5 až 10 minut. Strkat ruku do proudu vody se však nevyplácí, voda je horká 97 °C.

Původně byla tato voda ještě mnohem teplejší. Tisíc metrů pod povrchem, kde je pod tlakem, vysoce překračuje bod varu. Vroucí voda je neocenitelným zdrojem energie, teplo v reykjavíckých bytech častokrát zajišťuje právě ona.

V islandské metropoli je tímto způsobem dokonce zajištěno i vytápění chodníků, takže místní ortopédové nemají tolik starostí s uklouznutím Islanďanů na námraze.

Další zajímavostí, která závisí na vulkanické činnosti, je existence bahenních sopek zvaných solfatary a fumaroly. Tyto pukliny v zemi chrlí především vodní páru a oxid uhličitý. Solfatory navíc vypouštějí i vyšší obsah síry nebo sirovodíku, takže okolí takové bahenní sopky je charakteristické svým zápachem připomínajícím zkažená vejce.

Související články
Luční rostliny ve střední Evropě začínají měnit své chování díky teplejším zimám posledních let. Vědci z Botanického ústavu AV ČR zjistili, že mnoho vytrvalých druhů zůstává i během zimy zelených a fotosynteticky aktivních. Jejich zimní listy mají navíc unikátní vlastnosti, díky kterým dokážou odolat náhlým mrazům, které ani v mírnějších zimách nejsou výjimkou. V minulosti […]
Parazitologové z Biologického centra Akademie věd ČR potvrdili první autochtonní (tj. domácí, neimportovaný) případ difylobotriózy v České republice. Toto lidské onemocnění způsobuje tasemnice škulovec široký. K nákaze došlo po konzumaci syrových jiker štiky (kaviáru) pocházející z  nádrže Lipno v jižních Čechách. Tento případ naznačuje přítomnost zavlečeného parazita v nádrži, která by tak mohla představovat nové ohnisko […]
Příroda 7.12.2024
Základem regenerace vlčí populace v Evropě je šíření přes státní hranice, které zvířata logicky nerespektují. Disperze vlků umožňuje vznik nových alelických kombinací, jak dokládá nová studie zkoumající genetické míchání mezi alpskou a středoevropskou populací na Šumavě a v Bavorském lese. Přeshraniční přístup byl nutný i při realizaci této studie – ať už jde o terénní […]
Příroda 1.12.2024
Jsou to děsivé úkazy. Hurikán i tajfun bere životy, ničí majetek a pustoší. Jediná spolehlivá ochrana před nimi je útěk. Nová zjištění navíc naznačují, že těchto jevů bude přibývat. Tam, kde je atmosféra, tam je i její proudění. A to dokáže leckdy nabýt až pekelných rozměrů. Například na Neptunu jsou větry schopné překročit i rychlost […]
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal jméno podle jihočeské metropole – Budvirus. Jedná se o takzvaný obří virus, který napadá jednobuněčné vodní řasy skrytěnky. Výzkumníci potvrdili, že tento virus má významnou roli v ekosystému, protože […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz