Domů     Medicína
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
Martin Janda 2.12.2023

Sedm, deset, v lepších případě dvanáct nebo šestnáct let. Tak dlouho se zpravidla dožívají naši psí společníci. A nejen chovatelé, ale i vědci se ptají: Šla by tato doba prodloužit?

Při vší úctě ke kočkám, pes je skutečně nejvěrnějším přítelem člověka. Zvládne být záchranářem, terapeutem, hlídačem, přepravcem, vojákem, pastevcem a samozřejmě velmi dobrým společníkem.

Psí život má celkem předvídatelnou trajektorii. Z ušatého štěněte, které neustále usíná v misce s jídlem, se časem stane dlouhonohý puberťák s neukojitelným zájmem o kočky, až nakonec obvykle dospěje v důstojného psa s pečlivě vybraným místem na spaní a dobře nacvičeným rituálem vítání.

S přibývajícími léty však jeho skoky nebudou už tak vysoké a kolem jeho čumáku se objeví šediny. A jednoho dne, který přichází až příliš brzy, se jeho vrtící ocas jednou provždy zastaví… Inu, jakmile si někdo pořídí psa, do budoucna si pořizuje i zlomené srdce.

V posledních letech však někteří výzkumníci pátrají po lécích, které by zlomená srdce mohla potěšit alespoň tím, že život psů prodlouží. V tomto týdnu biotechnologická společnost Loyal oznámila, že se posunula o krok blíže k uvedení jednoho takového léku na trh.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv konstatoval, že tento lék, který zpomaluje metabolické změny, je nadějný, nicméně je ještě třeba dalších testů. Na trhu by se měl objevit nejdříve v roce 2026. Možná však ještě později, testy totiž ukazují, že přípravek LOY-001 způsobuje u psů střevní potíže.

Zajímavé zprávy přicházejí i z akademické sféry. Vědci zde testují rapamycin, což je přípravek, který prokazatelně prodlužuje život laboratorních myší. Lék inhibuje protein známý jako mTOR, který reguluje buněčný růst a metabolismus.

Stárnutí je sice nevyhnutelné, ale nikoliv neúprosné. Vědci již vytvořili déle žijící červy, mouchy a myši úpravou klíčových genů souvisejících se stárnutím. A každého samozřejmě napadne, že by vědci mohli najít léky, které by měly stejné účinky na prodloužení života u lidí.

Tato oblast výzkumu je stále aktivní, ale v poslední době se začíná věnovat větší pozornost i psí dlouhověkosti. Částečně proto, že psi jsou dobrým modelem pro lidské stárnutí, a částečně proto, že mnoho majitelů domácích zvířat by rádo trávilo více času se svými chlupáči.

Zároveň se ovšem badatelé ptají i na důsledky podobných výzkumů. „Pokud se prokáže, že je pravda, že podobné přípravky prodlužují délku života, zajímalo by mě to pouze v případě, že prodloužená doba života je kvalitní,“ řekla veterinární lékařka z Texas A&M a vedoucí veterinární pracovnice projektu Dog Aging Project Kate Creevyová. „Nepřála bych si, aby pes žil dva roky navíc ve špatném zdravotním stavu.“.

Někteří odborníci se obávají, že medikamenty tohoto typu mohou být zneužity, zejména pokud budou inzerovány jako fontány psího mládí, zatímco otázky dlouhodobé bezpečnosti a účinnosti zůstanou nevyřešeny.

Dokonce i léky, které splní všechny své sliby, budou vyvolávat etické otázky. „Pokud zvířata žijí déle, máme prostředky a odhodlání zajistit jim život, který stojí za to?“ ptá se veterinární lékařka a odbornice na veterinární etiku na univerzitě v Sydney Anne Quainová.

„Co když uvidíme více psů, kteří přežijí své majitele?“ Dodala, že lepší cestou ke zlepšení psích životů by mohla být reforma chovatelských postupů, které přispívají ke zdravotním problémům zkracujícím život mnoha psů, a také rozšíření přístupu k základní veterinární péči.

„Můžeme zachránit mnoho „psích let“ tím, že zajistíme, aby co nejvíce psů mělo přístup k této péči,“ dodala.

FOTO: thefurrtographer

Související články
Jen v Česku si míchu poraní až tři stovky lidí ročně. Následky narušení tohoto křehkého spletence nervových vláken jsou zpravidla nevratné. Anebo ne? Kristýna Kárová z Ústavu experimentální medicíny AV ČR se možnostmi regenerace axonů po míšním poranění intenzivně zabývá. Potřebuju podrbat na nose, vyhodnotí mozek a vyšle motorickou drahou míchy signál do svalů ruky, […]
Vědci nyní lépe rozumí tomu, jak lidské buňky skládají molekulární nůžky, které stříhají RNA. Jde o další krok k pochopení, jak naše buňky čtou a překládají informaci uloženou ve své DNA. Proces popsal tým expertů z Ústavu molekulární genetiky AV ČR a Mikrobiologického ústavu AV ČR za pomoci mezinárodního týmu. Výsledky jejich nového výzkumu publikoval […]
Menopauza, při které u ženy dochází k zástavě menstruace, znamená ztrátu plodnosti ženy. Ovšem se sníženou tvorbou ženských pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu je spojen nárůst rizika některých chorob u žen, před kterými je tyto chránily. Oddálení menopauzy by ženy před jejich rozvojem uchránilo. Nadějí by mohl být již známý imunosupresivní lék rapamycin. Ženy po […]
Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) znovu přepsali dějiny medicíny. V rámci patnáctihodinové operace totiž pacientovi transplantovali hned pět orgánů najednou. Jmenuje se Pavel a hospitalizován byl s nádorem, který mu napadl většinu břišních orgánů a přední stranu břicha. První podobnou operaci proto podstoupil již před dvěma lety. Nové tenké střevo se však […]
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo silné svaly bez cvičení.   Miliony barev Většina z nás dokáže rozeznat asi jeden milion odstínů barev. To ale nejsou hranice lidských možností. Asi 12 % […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz