Domů     Medicína
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
Martin Janda 2.12.2023

Sedm, deset, v lepších případě dvanáct nebo šestnáct let. Tak dlouho se zpravidla dožívají naši psí společníci. A nejen chovatelé, ale i vědci se ptají: Šla by tato doba prodloužit?

Při vší úctě ke kočkám, pes je skutečně nejvěrnějším přítelem člověka. Zvládne být záchranářem, terapeutem, hlídačem, přepravcem, vojákem, pastevcem a samozřejmě velmi dobrým společníkem.

Psí život má celkem předvídatelnou trajektorii. Z ušatého štěněte, které neustále usíná v misce s jídlem, se časem stane dlouhonohý puberťák s neukojitelným zájmem o kočky, až nakonec obvykle dospěje v důstojného psa s pečlivě vybraným místem na spaní a dobře nacvičeným rituálem vítání.

S přibývajícími léty však jeho skoky nebudou už tak vysoké a kolem jeho čumáku se objeví šediny. A jednoho dne, který přichází až příliš brzy, se jeho vrtící ocas jednou provždy zastaví… Inu, jakmile si někdo pořídí psa, do budoucna si pořizuje i zlomené srdce.

V posledních letech však někteří výzkumníci pátrají po lécích, které by zlomená srdce mohla potěšit alespoň tím, že život psů prodlouží. V tomto týdnu biotechnologická společnost Loyal oznámila, že se posunula o krok blíže k uvedení jednoho takového léku na trh.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv konstatoval, že tento lék, který zpomaluje metabolické změny, je nadějný, nicméně je ještě třeba dalších testů. Na trhu by se měl objevit nejdříve v roce 2026. Možná však ještě později, testy totiž ukazují, že přípravek LOY-001 způsobuje u psů střevní potíže.

Zajímavé zprávy přicházejí i z akademické sféry. Vědci zde testují rapamycin, což je přípravek, který prokazatelně prodlužuje život laboratorních myší. Lék inhibuje protein známý jako mTOR, který reguluje buněčný růst a metabolismus.

Stárnutí je sice nevyhnutelné, ale nikoliv neúprosné. Vědci již vytvořili déle žijící červy, mouchy a myši úpravou klíčových genů souvisejících se stárnutím. A každého samozřejmě napadne, že by vědci mohli najít léky, které by měly stejné účinky na prodloužení života u lidí.

Tato oblast výzkumu je stále aktivní, ale v poslední době se začíná věnovat větší pozornost i psí dlouhověkosti. Částečně proto, že psi jsou dobrým modelem pro lidské stárnutí, a částečně proto, že mnoho majitelů domácích zvířat by rádo trávilo více času se svými chlupáči.

Zároveň se ovšem badatelé ptají i na důsledky podobných výzkumů. „Pokud se prokáže, že je pravda, že podobné přípravky prodlužují délku života, zajímalo by mě to pouze v případě, že prodloužená doba života je kvalitní,“ řekla veterinární lékařka z Texas A&M a vedoucí veterinární pracovnice projektu Dog Aging Project Kate Creevyová. „Nepřála bych si, aby pes žil dva roky navíc ve špatném zdravotním stavu.“.

Někteří odborníci se obávají, že medikamenty tohoto typu mohou být zneužity, zejména pokud budou inzerovány jako fontány psího mládí, zatímco otázky dlouhodobé bezpečnosti a účinnosti zůstanou nevyřešeny.

Dokonce i léky, které splní všechny své sliby, budou vyvolávat etické otázky. „Pokud zvířata žijí déle, máme prostředky a odhodlání zajistit jim život, který stojí za to?“ ptá se veterinární lékařka a odbornice na veterinární etiku na univerzitě v Sydney Anne Quainová.

„Co když uvidíme více psů, kteří přežijí své majitele?“ Dodala, že lepší cestou ke zlepšení psích životů by mohla být reforma chovatelských postupů, které přispívají ke zdravotním problémům zkracujícím život mnoha psů, a také rozšíření přístupu k základní veterinární péči.

„Můžeme zachránit mnoho „psích let“ tím, že zajistíme, aby co nejvíce psů mělo přístup k této péči,“ dodala.

FOTO: thefurrtographer

Související články
Vysoká hladina cholesterolu v krvi způsobuje jeho ukládání v cévách, což je zužuje a může vést k vážným zdravotním problémům, jako jsou srdeční infarkty a mozkové mrtvice. Vědci proto nyní testují experimentální lék, který umí hladinu „špatného“ LDL cholesterolu v krvi snížit, a to úpravou genů. Společnost Verve Terapeutics testovala svůj nový lék VERVE-102 na […]
Medicína Vesmír 17.7.2025
Myší kosmonauti na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) odhalují tajemství dlouhodobého pobytu ve vesmíru – od chování v mikrogravitaci až po změny na úrovni genů. Od dob Apolla 17, kdy pět „lunárních myší“ obletělo Měsíc, až po současné experimenty na ISS se myši staly klíčem k pochopení toho, jak dlouhodobý pobyt ve vesmíru ovlivňuje (lidské) tělo. […]
Jako věčné chemikálie jsou označovány chemické sloučeniny obsahující fluor, ze kterých je zhotovována řada vodě, mastnotě a skvrnám odolných výrobků, jako je nepřilnavé nádobí či oblečení do deště. Jenže tyto chemikálie se dostávají i do našich těl a jsou spojovány s řadou zdravotních problémů. Nyní se ukazuje, že si s nimi naštěstí do jisté míry […]
Medicína 14.7.2025
V roce 2023 zemřelo v důsledku užívání tabáku celosvětově více než 7 milionů lidí. Tabák zůstává hlavním rizikovým faktorem úmrtí u mužů, kde způsobil 5,59 milionu úmrtí. U žen se pak umístil na sedmém místě s 1,77 milionu úmrtí. Tabák stojí za přibližně každou osmou smrtí na světě a v některých zemích počet úmrtí prudce […]
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spánek stává luxusem. Jenže spánek není jen odpočinek. Je to chvíle, kdy se tělo opravuje, mozek uklízí, srdce zklidňuje, imunita […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz