Domů     Zajímavosti
Jak jít vstříc úsporám za vytápění?

komerční sdělení

Nároky na naše domácnosti se zvyšují, v poslední době nás trápí zejména výdaje za energie. Ty ukrajují každý měsíc velkou část našeho rodinného rozpočtu, zmenšují se i naše zdroje na horší časy. Velkou část poplatků za energie tvoří náklady na vytápění, proto si nejeden z nás klade otázku, zda by se na něm nedalo trochu ušetřit.

Dá se to? Nebo ne?

Úspora je dnes nutností

Odpověď zní rozhodně ano, cest je hned několik. Asi každý z nás už zkusil změnit styl našeho oblékání, když jsme doma, místo šortek a tílka nosíme tepláky a trička s dlouhým rukávem nebo slabší mikinu, protože jsme snížili teplotu, na kterou místnost vytápíme.

Naučili jsme se také topení nevypínat, když odjíždíme na delší dobu pryč, ale topíme na nižší teplotu, aby neprochladly zdi. Co dalšího můžeme udělat?.

Pozor na únik tepla

Když uniká z vaší domácnosti teplo, spolu s ním nenávratně mizí i vaše pracně vydělané finance. Musíte totiž víc topit, takže se zvýší i vaše náklady na vytápění. Proto zkontrolujte okna, dveře i další místa, kde hrozí netěsnosti, a vyměňte je za nová nebo jinak zajistěte, aby byl únik minimální.

Pokud si nejste jisti, kudy teplo uniká, můžete využít měření úniku tepla termokamerou. Sice jde o investici pro odborníka, který měření provede, ta se vám ale brzy vrátí.

Naučte se větrat

Jeden z dnešních nešvarů. Když chceme zajistit přísun čerstvého vzduchu, vsadíme na ventilačku, kterou necháme otevřenou po celý den. Větší chybu ale udělat nemůžeme, větrat bychom měli krátce, za to ale intenzivně.

Stačí na pár minut otevřít všechna okna a dveře, pak je zase zavřít. Zdi nestihnou prochladnout, na oknech nebude vznikat vlhkost, která stojí za vznikem plísně kolem oken.

Víte, že s úniky tepla vám mohou pomoci i předokenní rolety? Instalují se zvenku, působí jako bezpečnostní i úsporný prvek.

Porovnejte nabídky dodavatelů energií

Dodavatelů energií je v dnešní době hned několik, každý si může vybrat, od koho bude energie odebírat. Pokud máte pocit, že platíte víc než vás soused, rodina nebo známí, není nic jednoduššího než porovnat ceny energií u různých dodavatelů. V dnešní době to zvládnete online, nemusíte kvůli tomu nikam chodit.

Netopte plynem, ale dřevem

Schválně. Jak doma topíte? Plynem? Elektřinou? Víte, že to není zrovna to nejúspornější řešení?

Co takhle topit dřevem, které je levnější a odměnou vám bude i příjemná atmosféra, kterou krb, krbová kamna nebo kamna na peletky doma vykouzlí?

Nabídka je široká, vybere si každý, ať už toužíte po kachlových kamnech, nebo kamnech, která se dají napojit na ústřední topení, aby ohřívala i vodu v radiátorech. Odrazuje vás od toho práce kolem štípání dřeva a přikládání?

Bojíte se prašnosti? Pak vsaďte na moderní kamna na peletky, která jsou ekologická, jednou za čas do nich stačí nasypat pelety a ovládat se dají i na dálku, a to díky WLAN modulu, který propojíte s aplikací ve svém chytrém telefonu, tabletu nebo počítači.

Náš tip: Kamna na pelety, kachlová kamna i klasická krbová kamna si můžete pořídit zde.

Pořiďte si folii za radiátor

Malá, ale šikovná věcička, která se postará o to, abyste doma měli větší teplo. Jde o speciální fólii, kterou připevníte za radiátor, ta pak zpátky do místnosti odráží energii ze zadní části radiátoru, který by jinak zmizely. Tepelné ztráty dokáže snížit až o 45 %, což je poměrně velké číslo.

Související články
Výrok Billa Gatese zněl jasně. Výroba mléčných produktů má až příliš vysokou uhlíkovou stopu. Aby tuto skutečnost zvrátil, rozhodl se podpořit kalifornský start-up, jež hodlá klasické máslo nahradit umělým. Společnost Savor ze San Jose využívá k výrobě tuku podobného živočišnému termochemický proces, který by měl být levný a zároveň energeticky nenáročný. „Vycházeli z faktu, že […]
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci. Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce 1875 […]
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Zatímco z kdysi zázračného produktu se stal veřejný nepřítel číslo jedna, dnes ho bereme na milost. Plasty ale nejsou zlo. „Špatnou reklamu plastům dělají obalové výrobky s krátkou dobou použitelnosti, ale především lidské chování, jak s nimi nakládáme…“ řekl nám ředitel Ústavu makromolekulární chemie […]
Pohádky, které dnes známe a milujeme, jsou oproti svým původním verzím jen slabými odvary. Jádra mrazivých nebo lechtivých příběhů, z nichž kdysi povstaly, v nich nicméně přetrvávají dodnes.   Lidové pohádky bývaly lechtivých motivů, vulgarit a jadrného humoru plné. Vyprávěli si je totiž hlavně dospělí, třeba pro zpestření dlouhých zimních večerů. K proměně těchto často velice nekompromisních a […]
Experimenty s koloniemi hlodavců, kterým americký etolog John Calhoun dopřál vše potřebné ke spokojenému životu, s výjimkou životního prostoru, patří k nejvlivnějším psychologickým studiím vůbec. Mluvilo se o nich mezi odborníky a laiky a staly se „vědeckým důkazem“ sociálního rozkladu moderní společnosti. Calhoun přitom dobře věděl, jak se „myší ráj“ může zvrhnout.   Svou nejznámější kolonii, tzv. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz