Domů     Medicína
Modrá krev ostrorepa: Drahocenná surovina biomedicíny v ohrožení?
Veronika Tyrková 1.12.2023
Ostrorepi žijí na Zemi už 450 milionů let. Spatřit je lze na některých plážích, kam se chodí rozmnožovat a klást vejce. FOTO: Bromboid / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

„Každý muž, žena, dítě a domácí zvíře na této planetě, které užívá lékařské služby, je spojeno s ostrorepem,“ připomíná profesor zoologie Win Watson z UNH. Zatímco poptávka po modré, antibakteriální krvi tohoto malého živočicha strmě stoupá, jejich populace klesá.

Dojde po 450 milionů letech jejich existence na Zemi k vyhubení ostrorepů?.

 

Proces získávání jejich krvemízy není nic pro slabé povahy. Vlečné lodě sesbírají u břehů tisíce jedinců ostrorepa, aby jim v laboratoři po omytí od písku mohla být do srdce zavedena silná jehla, která během několika minut odčerpá asi 30 % krve. Jasně modrá tekutina odkapává do sběrných nádob přímo pod zvířetem.

Starobylá modrá krev

K boji proti infekci využívají sloučeninu v krvi, zvanou Limulus Amebocyte Lysate (LAL), která se okamžitě sráží kolem endotoxinů houbového, virového a bakteriálního původu. Této vlastnosti krvinky ostrorepa využili v 60. letech američtí vědci Frederick Bang a Jack Levin, když přišli s revoluční in vitro testovací metodou k detekci bakteriálních endotoxinů. Zrodil se miliardový průmysl.

Byznys za všechny prachy

 

Dnes se pomocí LAL testují všechny injekčně a nitrožilně podávané léky, zjišťuje se přítomnost nebezpečných gram-negativních bakterií jako E.coli v inzulinu, kolenních náhradách i na zdravotních nástrojích.

Modrá krev ostrorepů se postarala o to, že rovery cestující na Mars nenesou gram-negativní bakterie ze Země. Nejaktuálněji zajistil, že miliony dávek vakcíny proti covid neobsahují nebezpečné pyrogeny.

Vzhůru letící poptávka po ostrorepech se ovšem negativně podepsala na populaci samotných živočichů. Za posledních 40 let snížila populace jespáků rezavých o 94 %.

Paradoxem je, že syntetická náhrada drahocenné suroviny je dostupná už 20 let.

Pokrok, o který nikdo nestojí

V roce 2003, po 16 letech výzkumu, patentovala molekulární bioložka Ling Jaek Ding z Národní univerzity v Singapuru (NUS) syntetický enzym, rekombinantní faktor C (rFC), který dokáže při testech na endotoxin nahradit krev krabů podkovářů.

Licence byla udělena švýcarské firmě Lonza, která jej začala vyrábět a nabízet k prodeji. Test rFC se ukázal srovnatelně citlivý, a dokonce levnější než standartní LAL, průlom se ovšem nekonal.

Namísto revoluce probíhá spíše pozvolná evoluce. Ačkoliv k rFC přecházejí některé farmaceutické firmy, pět největších společností podél Atlantického pobřeží takový záměr ani nenaznačilo a v roce 2020 vykrvilo přes 700 000 ostrorepů, z nichž jich 100 000 uhynulo.

Nezbývá než doufat, že pro tyto živoucí fosilie nebude změna až příliš pozvolná.

Související články
Výzkumný tým Pavla Plevky z institutu CEITEC Masarykovy univerzity popsal strukturu a replikační cyklus bakteriofága, který si dokáže bez problémů poradit s bakterií, proti níž přestávají působit existující antibiotika. Je to obrovská naděje pro lidi s oslabenou imunitou nebo chronickým onemocněním, jimž hrozí vážné infekce. Bakteriofágy jsou viry, které se množí v bakteriálních buňkách. Když […]
Lidé žijící ve městě či blízko civilizované oblasti jsou pod vlivem mnoha druhů záření, ať už se jedná o rádiové vlny, ultrafialové záření ze Slunce, infračervené záření či vysokofrekvenční záření. Poslední jmenované využívají ke své funkci mobilní telefony, stejně jako televize či mikrovlnné trouby. Ohrožují tyto vlny lidské zdraví? Lidské tělo tato různá záření v […]
Některým žralokům se nový chrup obnoví každých několik týdnů, krokodýli mohou během svého života vystřídat i tisíc zubů. Člověk má nárok na jediný reparát, pak nezbývá než se smířit s mezerou, implantátem nebo můstkem. Do pár let by ale mohla přibýt další možnost – po aplikaci injekce počkat, až nový zub opět doroste. Nějakou formou bezzubosti […]
Záhadný virus, označovaný jako „lenochodí horečka“ byl kdysi omezen jen na Amazonii, nyní se však, poté co prošel genetickými změnami, díky kterým je silnější, šíří po celé Americe a první případy se objevily už i v Evropě. Máme se bát? Virus oropouche (čti oropuče), jak se odborně nazývá, byl až donedávna relativně neznámým, výskyt se […]
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk, plánovat budoucnost a také spolupracovat. Podle čerstvé studie však naše rozvinuté mozky mají jednu nevýhodu. Oblasti, které se během lidské evoluce rozšířily nejvíce, se zároveň […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz