Domů     Medicína
Modrá krev ostrorepa: Drahocenná surovina biomedicíny v ohrožení?
Veronika Tyrková 1.12.2023
Ostrorepi žijí na Zemi už 450 milionů let. Spatřit je lze na některých plážích, kam se chodí rozmnožovat a klást vejce. FOTO: Bromboid / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

„Každý muž, žena, dítě a domácí zvíře na této planetě, které užívá lékařské služby, je spojeno s ostrorepem,“ připomíná profesor zoologie Win Watson z UNH. Zatímco poptávka po modré, antibakteriální krvi tohoto malého živočicha strmě stoupá, jejich populace klesá.

Dojde po 450 milionů letech jejich existence na Zemi k vyhubení ostrorepů?.

 

Proces získávání jejich krvemízy není nic pro slabé povahy. Vlečné lodě sesbírají u břehů tisíce jedinců ostrorepa, aby jim v laboratoři po omytí od písku mohla být do srdce zavedena silná jehla, která během několika minut odčerpá asi 30 % krve. Jasně modrá tekutina odkapává do sběrných nádob přímo pod zvířetem.

Starobylá modrá krev

K boji proti infekci využívají sloučeninu v krvi, zvanou Limulus Amebocyte Lysate (LAL), která se okamžitě sráží kolem endotoxinů houbového, virového a bakteriálního původu. Této vlastnosti krvinky ostrorepa využili v 60. letech američtí vědci Frederick Bang a Jack Levin, když přišli s revoluční in vitro testovací metodou k detekci bakteriálních endotoxinů. Zrodil se miliardový průmysl.

Byznys za všechny prachy

 

Dnes se pomocí LAL testují všechny injekčně a nitrožilně podávané léky, zjišťuje se přítomnost nebezpečných gram-negativních bakterií jako E.coli v inzulinu, kolenních náhradách i na zdravotních nástrojích.

Modrá krev ostrorepů se postarala o to, že rovery cestující na Mars nenesou gram-negativní bakterie ze Země. Nejaktuálněji zajistil, že miliony dávek vakcíny proti covid neobsahují nebezpečné pyrogeny.

Vzhůru letící poptávka po ostrorepech se ovšem negativně podepsala na populaci samotných živočichů. Za posledních 40 let snížila populace jespáků rezavých o 94 %.

Paradoxem je, že syntetická náhrada drahocenné suroviny je dostupná už 20 let.

Pokrok, o který nikdo nestojí

V roce 2003, po 16 letech výzkumu, patentovala molekulární bioložka Ling Jaek Ding z Národní univerzity v Singapuru (NUS) syntetický enzym, rekombinantní faktor C (rFC), který dokáže při testech na endotoxin nahradit krev krabů podkovářů.

Licence byla udělena švýcarské firmě Lonza, která jej začala vyrábět a nabízet k prodeji. Test rFC se ukázal srovnatelně citlivý, a dokonce levnější než standartní LAL, průlom se ovšem nekonal.

Namísto revoluce probíhá spíše pozvolná evoluce. Ačkoliv k rFC přecházejí některé farmaceutické firmy, pět největších společností podél Atlantického pobřeží takový záměr ani nenaznačilo a v roce 2020 vykrvilo přes 700 000 ostrorepů, z nichž jich 100 000 uhynulo.

Nezbývá než doufat, že pro tyto živoucí fosilie nebude změna až příliš pozvolná.

reklama
Související články
Poznat člověka s poruchou osobnosti, tak zvaného psychopata, může být při prvním setkání obtížné. Je totiž zpravidla dobrým manipulátorem a může působit až altruisticky. Ve skutečnosti však druhé využívá ve vlastní prospěch, protože mu chybí empatie a pocit viny. Může se empatii naučit? Empatií se rozumí schopnost porozumět a vcítit se do toho, co prožívá […]
Pro degeneraci části mozku, která vede k poruše pohyblivosti zvané Parkinsonova choroba, medicína stále ještě nemá přesné vysvětlení. Navíc příčin, které ji dokážou vyvolat, je více než se čekalo. Novým podezřelým se staly nanočástice plastu, které se do mozku dostávají s krví. Plasty jsou ve své nejzáludnější podobě nanočástic všudypřítomné. Předpona nano znamená, že jde […]
S ADHD neboli poruchou pozornosti s hyperaktivitou je spojována roztržitost a impulzivita. Ačkoliv dnešní společnost vnímá tyto rysy negativně, je možné, že v minulosti představovaly pro naše předchůdce výhodu, která jim pomáhala přežít. Zlepšovala jejich taktiku při hledání potravy. To jsou závěry, ke kterým dospěli odborníci v čele s Davidem Barackem, neurovědcem z Pensylvánské univerzity, […]
Proslaví ji nález sochy býčka, po které také získá svůj název. Vyjma cenných artefaktů však jeskyně láká i na dávný masakr, jehož pravá podstata stále nebyla přesvědčivě objasněna. Začneme ale od začátku. Podle odborníků patří Býčí skála, ležící v Moravském krasu, k nejvýznamnějším speleoarcheologickým lokalitám ve střední Evropě. Nejenže se zde uskutečnil první paleolitický výzkum […]
Netradiční tvar dělohy může být příčinou neplodnosti, samovolných potratů nebo komplikovaného početí. Lékaři upozorňují, že na tento důvod neplodnosti se často nemyslí a vyšetření, která umí vady dělohy odhalit, se opomíjí. Jiný než klasický tvar dělohy mají podle specialistů na reprodukci v Česku stovky žen. „Děloha se skládá z děložního hrdla a děložního těla a podobá […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz