Domů     Historie
Bylo objeveno nejstarší evropské jezerní město
Zdroj: WikiCommons by Darkocv

Pod hladinou Ochridského jezera, které se nachází na hranicích Albánie a Severní Makedonie, objevili archeologové pozůstatky svědčící o tom, že se na kůlech nad jeho smaragdovými vodami kdysi rozkládalo nejstarší jezerní město v Evropě..

Archeolog Albert Hafner, který působí jako ředitel výzkumu na univerzitě v Bernu, vedl poslední čtyři roky tým albánských a švýcarských archeologů, kteří hledali u dna jezera u poloostrova Lin artefakty dokládající, že tato lokalita patřila k nejstarším osídleným v Evropě.

Podle Hafnera je starší než dosud známá místa ve Středomoří či alpské oblasti. Říká k tomu: „V severních Alpách pocházejí podobná jezerní města z doby kolem roku 4000 před Kristem, v italských alpských jezerech více na jihu se datují do doby kolem roku 5000 před naším letopočtem.“.

První usedlíci na evropském kontinentě

Ochridské jezero je nejstarším jezerem v Evropě a zároveň i památkou zapsanou v seznamu světového dědictví UNESCO. Pomocí radiokarbonové metody určila laboratoř Bernské univerzity stáří vzorků, které archeologové ve spolupráci s profesionálními potápěči nalezli na dně jezera, na 6000 až 5800 let před naším letopočtem.

Na základě toho se Hafner domnívá, že se zde rozkládalo nejstarší jezerní město v Evropě.

Zdroj: University of Bern by A. Ulisch

Archeologové objevili úlomky keramiky i křemenných nástrojů, hlavním zdrojem informací by však pro ně měly být kusy dubových kůlů. Analýza růstových letokruhů metodou dendrochronologie by měla poskytnou informace o klimatu i dalších životních podmínkách, jimž museli lidé, kteří jezerní město založili, čelit.

„Dub je jako švýcarské hodinky, velmi přesný, jako kalendář,“ poznamenává k tomu Hafner.

Život na 100 tisících dřevěných kůlech

Město bylo pravděpodobně opevněné, do dna jezera bylo u poloostrova Lin zatlučeno asi 100 tisíc kůlů. Podle prvních odhadů v něm žilo asi dvě stě padesát až pět set lidí. Postavit ho na kůlech musel být složitý úkol.

Vědci se proto snaží pochopit, co je k tomu přimělo. Podle Hafnera je možné, že se životem na vodě snažili před někým chránit, když říká: „Aby se takto ochránili, museli vykácet les.“ Nezodpovězenou otázkou zůstává, před kým.

Třídění materiálu vyneseného na povrch má na starosti albánský profesor archeologie Ilir Ghepali, který podotýká: „Našli jsme různá semena, rostliny a také kosti divokých i domácích zvířat.“ Na základě toho se domnívá, že hlavní činností, jíž se obyvatelé jezerního města věnovali, bylo zemědělství a chov dobytka.

Zřejmě tak patřili k prvním usedlým lidem na evropském kontinentě. Odborníci doufají, že jim každý další ponor pod hladinu Ochridského jezera poskytne cenné informace o každodenním životě i organizaci obydlí těchto pravěkých lidí. Zkoumání této lokality zřejmě potrvá ještě asi dvacet let.

Štítky:
Související články
Historie Ostatní 22.11.2024
Ve starověké pohřební jámě v Grotte des Pigeons neboli Jeskyni holubů v severovýchodním Maroku objevili vědci semenné bobule chvojníku (Ephedra). Ty obsahují stimulant efedrin, který mohl pozůstalé uvést do stavu euforie s přítomností halucinací. Jedná se o důkaz dávného využívání rostlin jako léčiv či k nastolení transu. Chvojníky jsou bohatě rozvětvené keře připomínající přesličku. První […]
Historie Ostatní 9.11.2024
Archeologové objevili důkazy o raných křesťanských pohřebních zvyklostech ze čtvrtého století díky bazilice uprostřed egyptské pouště, která i přes nánosy dvou tisíciletí zůstala neuvěřitelně zachovaná. V této bazilice odborníci nalezli více než deset hrobů, z nichž značná část překvapivě patřila ženám a dětem. Při typických křesťanských pohřbech ze čtvrtého století byli duchovní jako kněží nebo […]
Historie 8.11.2024
Forenzní patologové zanalyzovali slavnou fresku Michelangela Buonarrotiho s názvem Potopa, která se nachází v Sixtinské kapli. Podle všeho je na ní zachycena mladá žena s příznaky rakoviny prsu. Výsledky svého zkoumání zveřejnili v odborném časopise The Brest. Odhalené ženská ňadra jsou ve výtvarném umění velmi častým motivem, zpravidla v souvislosti s mateřstvím či erotikou. Mohou […]
Architektura Historie 31.10.2024
Ke konci života už byl zcela slepý, přesto stále úspěšně velel husitským vojskům. Jeho muži ho respektovali jako geniálního stratéga, stejně jako nepřítel. Kontroverze budil už za svého života a rozdílné názory přetrvávají po celých 600 let. Přesně tolik uplynulo od jeho smrti. Co o Žižkovi (ne)víme? Jméno Jan Žižka z Trocnova (1360–1424) si většina […]
Historie 29.10.2024
Myši domácí se poprvé objevily zhruba před 500 tisíci lety, a to na indicko-pákistánském subkontinentu nebo íránské náhorní plošině, později se rozdělily do několika poddruhů. K lidským společnostem se připojily asi před 12 000 let a spolu s nimi se šířily po světě. Jak a kdy si podmanily Evropu? Mezi lidmi a myšmi panuje už […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz