Domů     Medicína
Naděje pro regeneraci chrupavky
Zdroj: Pixabay

Hladké klouzání kloubů zajišťuje společně s nitrokloubní tekutinou kloubní chrupavka. Zároveň tlumí nárazy. Ovšem pokud se opotřebí nebo poškodí, naruší se tyto její funkce. Lékaři měli zatím jen omezené možnosti náhrady kloubní chrupavky. Nově vyvinutý gel by to mohl změnit..

Chrupavka je pojivová tkáň, skládající se z chondrocytů, kolagenních a elastických vláken a mezibuněčné hmoty. Pokrývá kloubní konce kostí a umožňuje jejich snadný pohyb. Je velmi tuhá, ale i poměrně pružná a schopná vyrovnávat otřesy.

Její struktura se neustále přestavuje, díky čemuž dochází k opravě poškozené chrupavky. Pokud je však zátěž na ni kladená větší než její regenerační schopnosti, dochází k trvalému poškození chrupavky.

To se projeví snížením její výšky, někdy až na kost, což s sebou nese bolestivost. Po 40. roce věku odolnost chrupavek klesá a chrupavčitá tkáň se v namáhaném kloubu ztenčuje. Rozvíjí se artróza, degenerativní onemocnění, při kterém postupně ubývá kloubní chrupavka.

Ačkoliv se spojuje se stářím, hrozí i mladým lidem, a to kvůli přetěžování kloubů při sportu. Nemoc se zpočátku projevuje bolestí v postiženém kloubu, nejčastěji v kolenou a kyčlích, po zátěži, postupně i při pohybu a později také v klidu.

Při opotřebení chrupavky hrozí artróza

Při delším sezení nebo odpočinku klouby zatuhnou a pomalu se rozhýbávají, začnou otékat a deformovat se. Zároveň se zhorší rozsah pohybu postiženého kloubu a jeho funkce. Chránit chrupavku a zachovat ji co nejdéle funkční pomáhají například injekce kyseliny hyaluronové, přípravky s chondroitinem sulfátem nebo glukosaminem sulfátem, případně kolagen.

Posléze se přistupuje k transplantaci nebo aplikaci bioimplantátů, které mají nahradit poškozenou chrupavku, ale žádný z nich není stejně kvalitní jako přirozená kloubní chrupavka.

Zdroj: Pixabay

Ta má totiž unikátní vlastnosti. Pokud je na ni tlak rychlý a dočasný, zůstává elastická a kluzná. Naopak, při dlouhém, statickém tlaku se chrupavka chová jako guma. Na vytvoření gelu, který by byl schopen napodobit tyto unikátní vlastnosti lidské chrupavky se zaměřili kanadští a čínští vědci působící na University of British Columbia.

Jeden z hlavních autorů studie, Hongbin Li, profesor na Katedře chemie UBC k tomu říká: „Oprava kloubní chrupavky představuje důležitou lékařskou výzvu, protože přirozeně řečeno, sama se neopravuje.“.

Unikátní vlastnosti kloubní chrupavky

Chrupavka musí být tuhá a zároveň pružná. Jak uvádí ve své studii, zveřejněné v časopise Nature, profesor Li a jeho tým zvolili nový přístup k vyztužení proteinového gelu, aniž by obětovali jeho tuhost, a to fyzickým propletením řetězců proteinu, který tvoří základní síť gelu.

Linglan Fu, který se na výzkumu podílel, to vysvětluje: „Tyto zapletené řetězy se mohou pohybovat, což jim umožňuje rozptýlit energii, například náraz při skákání. Fungují jako tlumiče na kole.“.

Díky tomu byl výsledný gel super houževnatý, dokázal odolat i krájení skalpelem. Jeho schopnost odolávat tlaku pak patřila k nejvyšším dosaženým s jakýmkoliv podobným gelem. Po stlačení byl navíc schopen rychle obnovit svůj původní tvar, stejně jako skutečná chrupavka.

U králíků, který byl tento gel implantován, byly pozorovány výrazné známky opravy kloubní chrupavky 12 týdnů po implantaci, zároveň u nich nedošlo k jeho odmítnutí imunitním systémem zvířat. Podle vědců je ještě potřeba další testování gelu na zvířatech, než bude možné přistoupit k jeho testování na lidech, do budoucna by však mohl představovat adekvátní náhradu ubývající kloubní chrupavky u lidí.

Štítky:
Související články
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
V lidském těle probíhá řada procesů, které zajišťují jeho správné fungování. Českým vědcům se podařilo zjistit, že rakovinné buňky umí jeden z těchto procesů zneužít ve svůj prospěch, což jim umožňuje snadněji se v těle šířit. Dobrou zprávou je, že by tento objev mohl přispět k vývoji nových postupů protirakovinné léčby. Pro fungování lidského těla […]
Medicína Příroda 26.6.2025
Světově uznávaný botanik a vědec Roman Pavela přichází s trojicí nových bylinných čajů, které spojují tradiční znalosti s moderním výzkumem. Ve spolupráci s firmou Rakytník Cvrček připravil směsi zaměřené na duševní pohodu, trávení a hubnutí i ženské zdraví. Všechny čaje mají vědecky ověřené účinky a navazují na předchozí úspěšné produkty, které si získaly oblibu nejen […]
Míra demence ve stárnoucí populaci celosvětově roste, a tak není divu, že se lidé snaží najít všemožné způsoby, jak zajistit, aby u nich ke ztrátě duševních schopností, které demenci provází, nedošlo. Věda ukazuje, že zdravé stravovací návyky by mohly kognitivní funkce mozku i paměť ochránit. Co jíst? Studie v lednovém čísle odborného časopisu Nature Medicine […]
Medicína 22.6.2025
Vědci objevili nový přístup, který by mohl pomoci lidem trpícím traumatickými vzpomínkami nebo jinými psychickými obtížemi spojenými se špatnými zážitky. Podle jejich výzkumu lze negativní vzpomínky oslabit tím, že se aktivují pozitivní asociace. Mezinárodní tým výzkumníků provedl studii na 37 dobrovolnících. Nejprve jim byly předloženy náhodná nesmyslná slova, která si měli spojit s negativními obrázky, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz