Domů     Příroda
Dinosauří hnízdiště v Indii
Zdroj: Dhiman et al, 2023, PLOS ONE, CC-BY 40

Titanosauři byli vývojově pokročilí sauropodní dinosauři, kteří se hojně vyskytovali na všech kontinentech, mnoho jejich kosterních nálezů pochází z Indie. Právě tam letos objevili vědci téměř stovku hnízd, obsahujících zkamenělá titanosauří vejce. Jedná se o unikátní nález, který nemá obdoby….

Začátkem letošního roku informovali vědci o objevu titanosauřích hnízd v údolí Narmada ve střední Indii. Během terénních výzkumů, které zde proběhly mezi roky 2017 až 2020, bylo nalezeno 92 hnízdišť s celkem 256 vejci.

Jejich pozdější zkoumání odhalilo, že se jednalo o šest různých druhů vajec. Hlavní autor studie informující o nálezech titanosauřích vajec, Harsha Dhiman, výzkumník na Katedře geologie na univerzitě v Dillí, k tomu říká:

„V současné době jsou známy pouze tři druhy titanosaurů, kteří obývali Indii, tento nález však dokazuje, že zde muselo žít více druhů.“.

Obři mezi dinosaury

Fosilie titanosaurů byly nalezeny na všech kontinentech, včetně Antarktidy. Jednalo se o čtyřnohé dlouhokrké býložravce s dlouhým ocasem. První zástupci se objevili již v období střední jury, asi před 168 miliony let, poslední se naopak dožili až úplného konce druhohor před 66 miliony let, a patřili tak k posledním žijícím neptačím dinosaurům.

Největším z nich byl zřejmě Argentinosaurus, jehož rozměry je kvůli nekompletním fosiliím těžké odhadnout, ale má se za to, že měřil 37 až 40 metrů a vážil 99 až 110 tun. Oproti tomu v Indii žijící Bruhathkayosaurus, poprvé popsaný v roce 1987, který žil před 70 miliony lety, vážil asi 80 tun a na délku měřil 35 metrů.

Zdroj: Dhiman et al, 2023, PLOS ONE, CC-BY 40

Nálezy hnízd a vajec umožnily vědcům nahlédnout do rozmnožovacích návyků těchto obřích dinosaurů. Skutečnost, že se na jediném místě nalezlo mnoho hnízd, svědčí o koloniálním hnízdění. Vejce měřila v průměru 15 cm.

„Vypadá to, že titanosauři přijali strategii kladení velkých snůšek asi 30 nebo 40 malých vajec,“ říká k tomu Paul Barret, paleobiolog z Přírodopisného muzea v Londýně. A dodává: „Protože titanosauři byli příliš velcí na to, aby mohli sedět na vejcích, s největší pravděpodobností je přikryli vegetací nebo půdou, aby jim umožnili inkubaci.“.

Jako želvy a krokodýli

Po snůšce se tedy dinosauří samice chovaly stejně jako dnešní želvy či krokodýli, inkubaci vajec pak umožnilo sluneční záření a geotermální teplo. Někteří titanosauři kladli vejce v blízkosti vodních zdrojů, protože tam bylo snadné je zahrabat do měkkých vodních sedimentů.

„Náš výzkum odhalil přítomnost rozsáhlé líhně titanosauřích sauropodních dinosaurů ve střední Indii a nabízí nové poznatky o podmínkách uchování hnízd a reprodukčních strategiích těchto dinosaurů těsně před jejich vyhynutím,“ říká Harsha Dhiman z univerzity v Dillí.

Výzkumníci si nejsou jisti, zda bylo místo v údolí Narmada, kde došlo k nálezu téměř stovky dinosauřích hnízd, skutečně hnízdištěm, které hostilo mnoho titanosauřích vajec v průběhu relativně úzkého geologického období, nebo zda byla hnízda v této oblasti zakládána desítky, stovky nebo mnoho tisíc let od sebe.

Každopádně jejich nález je pravděpodobně jen špičkou ledovce, mnoho dalších zřejmě zůstane navždy neobjevených, skrytých ve skalách, přikrytých půdou či vegetací. Proto je tento nález tak cenný.

Štítky:
Související články
V tibetštině je nazýván Čumulangma, v nepálštině Sagarmatha. Je to ikonická část pozemské topografie, představuje smrtelné nebezpečí pro horolezce a zároveň je geologickým zázrakem. A navíc stále roste. Takový je Mt. Everest. S vrcholem ve výšce 8 848,86 metrů nad mořem bez problémů drží titul nejvyšší hory světa. Jistě, havajská Mauna Kea měří od úpatí […]
Vědci ze Stanfordovy univerzity zjistili, že po nanesení žlutého potravinářského barviva tartrazinu na kůži myší, dojde k jejímu zprůhlednění, a tak je možné sledovat jejich střeva a břišní orgány či cévy v mozku bez nutnosti chirurgického výkonu. Po smytí barviva získá kůže opět normální barvu. Potravinářské barvivo po nanesení dočasně zprůhlední kůži, svaly a pojivové […]
Příroda je plná travičů. Není před nimi úniku, jsou ve vodě, ve vzduchu i na souši, od těch nejdrobnějších, bakterií, až po šestimetrovou kobru královskou. Všichni ale mají jedno společné – v jejich jedech jsou látky, které by mohly nesmírně pomoci při léčení různých nemocí. V únoru tohoto roku rozvířila atmosféru v Lakewoodu v americkém státě […]
Mimořádný objev se podařil vědcům z olomouckého pracoviště Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR. Ve spolupráci s německými kolegy z Leibniz Institute of Plant Genetics and Crop Plant Research identifikovali u rostliny čirok pyl s unikátními vlastnostmi. Výzkum by v budoucnu mohl pomoci se šlechtěním odolnějších zemědělských plodin. O objevu informuje prestižní časopis The New […]
Už od roku 2005 zkoumá profesor Julian Byaliss, který hostuje na Oxford Brookes University, horu Mabu a její okolí v africkém Mosambiku. Zdejší deštný prales je totiž domovem řady endemických druhů rostlin a živočichů. Odborníci proto usilují o to, aby byla oblast navržena jako nový ekoregion s názvem South East Africa Montane Archipelago (SEAMA). Mount […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz