Domů     Příroda
Dinosauří hnízdiště v Indii
Zdroj: Dhiman et al, 2023, PLOS ONE, CC-BY 40

Titanosauři byli vývojově pokročilí sauropodní dinosauři, kteří se hojně vyskytovali na všech kontinentech, mnoho jejich kosterních nálezů pochází z Indie. Právě tam letos objevili vědci téměř stovku hnízd, obsahujících zkamenělá titanosauří vejce. Jedná se o unikátní nález, který nemá obdoby….

Začátkem letošního roku informovali vědci o objevu titanosauřích hnízd v údolí Narmada ve střední Indii. Během terénních výzkumů, které zde proběhly mezi roky 2017 až 2020, bylo nalezeno 92 hnízdišť s celkem 256 vejci.

Jejich pozdější zkoumání odhalilo, že se jednalo o šest různých druhů vajec. Hlavní autor studie informující o nálezech titanosauřích vajec, Harsha Dhiman, výzkumník na Katedře geologie na univerzitě v Dillí, k tomu říká:

„V současné době jsou známy pouze tři druhy titanosaurů, kteří obývali Indii, tento nález však dokazuje, že zde muselo žít více druhů.“.

Obři mezi dinosaury

Fosilie titanosaurů byly nalezeny na všech kontinentech, včetně Antarktidy. Jednalo se o čtyřnohé dlouhokrké býložravce s dlouhým ocasem. První zástupci se objevili již v období střední jury, asi před 168 miliony let, poslední se naopak dožili až úplného konce druhohor před 66 miliony let, a patřili tak k posledním žijícím neptačím dinosaurům.

Největším z nich byl zřejmě Argentinosaurus, jehož rozměry je kvůli nekompletním fosiliím těžké odhadnout, ale má se za to, že měřil 37 až 40 metrů a vážil 99 až 110 tun. Oproti tomu v Indii žijící Bruhathkayosaurus, poprvé popsaný v roce 1987, který žil před 70 miliony lety, vážil asi 80 tun a na délku měřil 35 metrů.

Zdroj: Dhiman et al, 2023, PLOS ONE, CC-BY 40

Nálezy hnízd a vajec umožnily vědcům nahlédnout do rozmnožovacích návyků těchto obřích dinosaurů. Skutečnost, že se na jediném místě nalezlo mnoho hnízd, svědčí o koloniálním hnízdění. Vejce měřila v průměru 15 cm.

„Vypadá to, že titanosauři přijali strategii kladení velkých snůšek asi 30 nebo 40 malých vajec,“ říká k tomu Paul Barret, paleobiolog z Přírodopisného muzea v Londýně. A dodává: „Protože titanosauři byli příliš velcí na to, aby mohli sedět na vejcích, s největší pravděpodobností je přikryli vegetací nebo půdou, aby jim umožnili inkubaci.“.

Jako želvy a krokodýli

Po snůšce se tedy dinosauří samice chovaly stejně jako dnešní želvy či krokodýli, inkubaci vajec pak umožnilo sluneční záření a geotermální teplo. Někteří titanosauři kladli vejce v blízkosti vodních zdrojů, protože tam bylo snadné je zahrabat do měkkých vodních sedimentů.

„Náš výzkum odhalil přítomnost rozsáhlé líhně titanosauřích sauropodních dinosaurů ve střední Indii a nabízí nové poznatky o podmínkách uchování hnízd a reprodukčních strategiích těchto dinosaurů těsně před jejich vyhynutím,“ říká Harsha Dhiman z univerzity v Dillí.

Výzkumníci si nejsou jisti, zda bylo místo v údolí Narmada, kde došlo k nálezu téměř stovky dinosauřích hnízd, skutečně hnízdištěm, které hostilo mnoho titanosauřích vajec v průběhu relativně úzkého geologického období, nebo zda byla hnízda v této oblasti zakládána desítky, stovky nebo mnoho tisíc let od sebe.

Každopádně jejich nález je pravděpodobně jen špičkou ledovce, mnoho dalších zřejmě zůstane navždy neobjevených, skrytých ve skalách, přikrytých půdou či vegetací. Proto je tento nález tak cenný.

Štítky:
Související články
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvané žabí sauny, sluncem vyhřáté cihly s otvory, ve kterých mohou žáby spočinout. Sauny pomáhají, ale vyhráno v souboji s houbou žáby stále nemají. Batrachochytrium dendrobatidis způsobuje žábám tak […]
„Alkoholové desinfekce na ruce zabíjí většinu bakterií, virů a plísní již do několika sekund.“ poutá většina reklam na desinfekce. Každý takovou viděl, zvlášť v posledních letech. Tyto náhodné reklamy nepřímo odpovídají na otázku, zda se viry řadí mezi živé organismy. Jen co je živé, dá se zabít. Nebo se to z tohoto reklamního tvrzení dá alespoň odvodit. […]
Atacama se nachází v Jižní Americe, táhne se tisíc kilometrů podél Pacifiku od jižní hranice Peru po centrální část Chile. Prší zde jen velice zřídka, dle měření v jejím středu mezi roky 1570 až 1971 nepršelo téměř vůbec. Když k dešti ale přeci jen dojde, promění se tato vyschlá pustina doslova v kvetoucí oázu. Letos […]
Soužití dvou organismů, kdy jeden žije uvnitř těla druhého, se označuje jako endosymbióza. Pokud dojde k jejich splynutí, změní se jednodušší organismus v organelu druhého. Za celou historii naší planety došlo pouze ke třem druhům splynutí, nyní vědci odhalili čtvrté, které by mohlo být významným přínosem pro zemědělství. Některé primitivní organismy, jako jsou sinice či […]
Výrok Billa Gatese zněl jasně. Výroba mléčných produktů má až příliš vysokou uhlíkovou stopu. Aby tuto skutečnost zvrátil, rozhodl se podpořit kalifornský start-up, jež hodlá klasické máslo nahradit umělým. Společnost Savor ze San Jose využívá k výrobě tuku podobného živočišnému termochemický proces, který by měl být levný a zároveň energeticky nenáročný. „Vycházeli z faktu, že […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz