Dokáží znakovat, slyší podobně jako člověk – dokonce umí rozeznat jednotlivé lidské hlasy. V čem se ovšem od goril lišíme, je vnímání našich největších traumat. Největší primáti jsou totiž mnohem odolnější..
Nejnovější výzkum ukázal, že se náš druhý nejbližší předek mnohem lépe vyrovnává s životními ztrátami – především se ztrátou matky.
Gorily, které se dožily šesti let věku, nebyly podle expertů nijak významně ovlivněny problémy, které je potkaly v jejich raném mládí. Své závěry posléze experti z Nadace Dian Fosseyové zveřejnili v odborném periodiku Current Biology.
Odolné a statečné
Odborníky již v minulosti překvapilo, jak statečně mladé gorily reagují na úmrtí matky. Zatímco pro většinu druhů jde o celoživotní trauma, největší žijící primáti to ale jako tragédii nejspíš nevnímají.
Pro účely výzkumu však byli tito primáti vybrány nejen pro atypické chování, ale také z důvodů, že stejně jako lidé, žijí poměrně dlouhý život a mají menší počet potomků, o které se láskyplně starají.
Zkoumaná „šestka“
Celkem vědci prozkoumali data o 253 gorilách žijících v národním parku Volcanoes ve Rwandě. Hned na počátku přitom stanovili šest možných nepříznivých událostí, které mohly gorilí mládě potkat. Jednalo se o ztrátu otce či matky, dále zkušenost se smrtí člena skupiny, nestabilitu sociální skupiny, málo věkových partnerů v jejich skupině či konkurenčního mladšího sourozence.
Náhradní péče
A výsledky? Čím více nepříznivých událostí gorila zažila před šestým rokem života, tím větší byla pravděpodobnost, že zemře v poměrně mladém věku. Pokud ale i přes prožitou tragédii, která ji postihla na počátku života přežila hranici šesti let, její život se nijak nezkrátil.
A to zcela bez ohledu na to, kolik ran osudu museli největší primáti za svůj život snést. Podle vědců by se dokonce dalo říci, že pokud gorilu postihly tři a více katastrof, žila déle. Jako důvod zvýšené odolnosti uvádí život v silně semknutých sociálních skupinách.
Když tedy jedna z goril přijde o matku, ostatní ji „sirotkovi“ dokáží velmi rychle a efektivně nahradit. „Mládě po ztrátě matky tráví více času v blízkosti ostatních goril, a to zejména u nejvýše postaveného dospělého samce, a to dokonce i když není jeho biologickým otcem,“ popsala Robin Morrisonová z Nadace Dian Fosseyové.