Domů     NOVINKY
Dary z Beskyd: Neuvěřitelné bylinky, permakulturní kosmetika, oblečení i esenciální laboratoř
Jan Zelenka 26.6.2023

Letos uplynulo 50 let od chvíle, kdy byla vyhlášena Chráněná krajinná oblast Beskydy. Tehdy se naše východní pohoří stalo v pořadí 10. chráněnou krajinnou oblastí a svou rozlohou 1160 km2 je dodnes největší CHKO v České republice..

Beskydy nabízejí úžasnou kulturu, divokou faunu i léčivá flóru. A také příběhy unikátních firem, které tu s ohledem k přírodě, udržitelnosti a s nejmodernějšími nebo tradičními postupy úspěšně podnikají….

 

Edi Naturalis: Příroda v každé kapce

Z lůna hor, podle tradic předků, s energií a láskou k přírodě, vzniká přírodní kosmetika značky Edi Naturalis. Stojí za ní Edita Zdražil Golová a o zbytek se starají Beskydy – což prý zastřešuje vše, co dělá.

To, co ji Beskydy dávají, vrací lidem v podobě 100% přírodní kosmetiky. Vyrábí pleťové balzámy, pleťové, tělové a masážní oleje. Používá ty nejkvalitnější lisované za studena, bio bambucké máslo, ty nejkvalitnější éterické oleje a to nejdůležitější – maceráty bylin, které si sama pěstuje.

Jedinečnou předností kosmetiky Edi Naturalis je aromaterapeutický účinek všech výrobků. Foto: Edi Naturalis

Bylinky permakulturně

Edita Zdražil Golová si navíc uvědomuje, co znamená souznět s přírodou. Dbá na přírodní koloběh pěstování permakulturním způsobem bez sebemenší chemie doma i na zahradě.

Je to vlastně jednoduché… Zalévá jen dešťovou vodou. Z dílny svého manžela (uměleckého řezbáře) používá piliny na záhony nebo je poskytuje sousedům jako podestýlku pro koně. Ty se jí pak vrací v podobě koňského hnoje, a protože se koně pasou pouze venku nebo jsou krmeni senem, jde o mimořádné biologické hnojivo.

„Záleží nám na přírodě, proto se snažíme začínat u sebe a postupně zapojovat i okolí.“ Takto pro výrobu přírodní kosmetiky pěstuje měsíček lékařský, levanduli lékařskou, chrpu polní nebo růži stolistou.

Edi Naturalis už po prvním roce od uvedení na trh získala prestižní certifikaci Beskydy Originální produkt. Foto: Edi Naturalis

Jak z rostlin získat výrobky?

Celý proces výrob tak začíná už na jaře, kdy zaseje semínka, která si sama dokázala uchovat z roku předchozího. „Když rostlinky vyrostou, sbírám každý jednotlivý květ a suším ve větraných prostorech, kde nesvítí přímé slunce, a je spíše temno,“ popisuje.

„Usušené bylinky pak uchovávám ve skleněných nádobách, což se mi osvědčilo jako nejlepší způsob.“ Pak už jen postupně maceruje (namáčí květy do oleje). Pro vyluhování používá mandlový olej lisovaný za studena.

„Obohacený olej, který obsahuje prospěšné látky macerovaných rostlin, pak přidávám do svých výrobků, čímž umocňuji výživné účinky všech mých produktů. Právě to, že rostliny vyrostly v naší čisté  a permakulturní zahradě v Beskydech pod Kazničovem, jim dává velkou sílu.“ Používá pouze usušené květy z předchozí sezóny, aby zaručila kvalitu a účinné látky, neboť staré rostlinky svoji sílu a účinnost ztrácejí.

„Nakonec každý výrobek obsahuje kus mé pozitivní energie a stává se tak jedinečným kouskem. A když se necítím dobře, nevyrábím…“.

Foto: Edi Naturalis

Co na sebe? Dobrý textil…

Z čisté přírody Hostýnských vrchů, z malebného kouta Moravy, které objímá prstenec hlubokých lesů s pevným sepětím lidových tradic, pochází i Dobrý textil.

E-shop založili dva kamarádi v roce 2011 v garáži zahradního domku v Bystřici pod Hostýnem. Byli sami a byla jim zima. Dnes mají asi 30 zaměstnanců, desítky ocenění, tisíce klientů, 40 000 kvalitních produktů, 100milionové obraty a prodávají v Česku, na Slovensku, v Maďarsku a Rumunsku a plánují dobýt i Německo a Rakousko.

A také se dvakrát umístili v žebříčku českých 50 nejrychleji rostoucích společností podle agentury Deloitte. A čerstvě i obhájili certifikát za udržitelný e-shop, kde se hodnotí obalový materiál, způsob dopravy, přístup k třídění odpadů, ekologická opatření, podíl udržitelných produktů v sortimentu nebo etika podnikání.

Foto: Dobrý textil

Patrioti z Bystřice

„Věříme v úspěch, a že když něco děláme opravdově, vrátí se nám to,“ říkají zakladatelé Tomáš Smětal (39 let) a Ondřej Velička (40 let).

Nepotřebují obrovské marže z obratu, stačí jim, že jsou hodnotově ukotvení s důrazem na udržitelnost, spolehlivost, spokojenost a inovace. „Jsme oba skromní a oba patrioti, chceme rozvíjet region a kouskem něčeho přidaného přispět k tomu, aby se tady lidem žilo dobře – lépe,“ říká Ondřej Velička.

Zakladatelé Dobrého textilu Tomáš Smětal a Ondřej Velička Foto: Dobrý textil

Prodávat „dobrý textil“ byl základ. V dalším kroku následovala vlastní značka Bontis. „Přáli jsme si vytvořit brand, která by nás charakterizoval, a zároveň vyjadřoval naše hodnoty, kvalitu a originalitu.“ Bontis vychází z latiny a spojuje slova BONUS (dobrý) a VESTIS (oblečení).

Toto oblečení originálními motivy potisků vyjadřuje vztah k přírodě, lidem a věcem.

Bewit: Esenciální laboratoř

Zakladatel Bewitu Jiří Černota. Foto: Bewit

Krásnou vůní to začíná, ale rozhodně nekončí. V ostravské centrále další ryze české značky Bewit vzniká neuvěřitelná paleta esenciálních olejů podle vlastních receptur. Ty sestavují jak z nejmodernějších světových studií, tak podle tisíciletých tradic východní medicíny.

Bewit založil úspěšný obchodník, filozof a „alchymista ve službách přírody“ Jiří Černota v roce 2015. Vždy měl touhu založit firmu na poctivých a pravdivých základech: „Je naší povinností stát se lepšími lidmi.

Bez lepších lidí nebude lepší svět,“ říká a souvisí s tím i název: Bewit = Be With It, což by se dalo volně přeložit jako: „buďte s tím – svým niterným“.

Protože na celé planetě neexistuje žádná globální norma, která by říkala, jaké správné složení by esenciální oleje měly splňovat, proto si Bewit pro sledování, kontrolu a vyhodnocování kvality esenciálních olejů vyvinul vlastní systém norem a protokolů.

Vznikla tak esenciální laboratoř Bewit, kde čistotu a přesné složení esenciálních olejů kontrolují pomocí systému tří technických zařízení….

Foto: Bewit

Chromatografie, spektrometr a modulátor

První je plynová chromatografie, která od sebe odděluje jednotlivé složky obsažené v esenciálním oleji. Tyto složky v proudu nosného plynu (hélia) postupně procházejí měřící kolonou a na výstupu je pomocí chromatografické křivky analyzují.

Druhým zařízením je hmotnostní spektrometr s vysokou rychlostí sběru informací, díky kterému dokážou ještě detailněji analyzovat jednotlivé složky v měřeném oleji.

A pak mají tlakový-pulzní GCxGC modulátor, který vyvinul tým docenta RNDr. Roberta Čabaly, Dr. z Univerzity Karlovy v Praze. „Díky tomuto modulátoru dokážeme přenést data do 3D projekce a v analyzovaném esenciálním oleji vidíme složky, které nám 2D projekce plynové chromatografie a hmotnostní spektrometrie neukáže.“.

Foto: Bewit

Bio, raw a wild

To, co končí v laboratoři, která navíc patří mezi absolutní světovou špičkou v měření kvality esenciálních olejů, ale začíná v přírodě.

Bewit veškeré esence vybírá z čistých destinací celého světa. Pro některé ale nemusí chodit daleko. Na úpatí moravskoslezských Beskyd ručně sbírají pupeny a divoce rostoucí byliny, které následně suší za nízkých teplot (do 42 °C), aby se zachovaly jejich enzymy a nejvyšší možné výživové hodnoty.

Veškeré tyto byliny z Královy hory u obce Palkovice jsou v bio, raw a wild kvalitě – „sbíráme je v divoké přírodě, kde rostou bez použití herbicidů, pesticidů a jiných syntetických látek.“ V Ostravě, srdci ryze české firmy, pak všechny produkty vyrábějí, testují a skladují.

„Naše esenciální oleje jsou navíc certifikované terapeutické kvality a 100% přírodní,“ zní z firmy.

Foto: Bewit

Jiří Lukša

Související články
V Brně se otevřela unikátní výstava Tisíc tváří Amazonie. Představuje kulturní a přírodní rozmanitost oblasti Velké Amazonie a přináší vhled do života původních domorodých obyvatel tohoto kulturního areálu. Inovativní a pozoruhodné je, že se jedná v první řadě o jejich vlastní sebeprezentaci, to znamená, že se příslušníci místních etnik na přípravě výstavy významnou měrou podíleli. […]
Génius Santini po sobě zanechal řadu architektonicky podivuhodných a nádherných staveb. Všechny jeho majestátní budovy, ale i drobné kapličky mají jedno společné – jsou plné mystických odkazů a tajemných symbolů…   Striktně geometrické tvary v geniálních dílech Jana Blažeje Santiniho-Aichela (1677–1723) často odkazují ke konkrétním číslům a mystice, nicméně žádná stavba není tolik plná symbolů jako […]
Japonský miliardář Jusaku Maezawa dal první soukromě financované okružní cestě kolem Měsíce stopku. O jejím zrušení nyní informoval český choreograf Yemi A.D., který měl být jedním z členů skromné posádky. Vesmírnou výpravu, pojmenovanou jako dearMoon, miliardář plánoval již od roku 2018. Podle původního plánu mělo k jejímu uskutečnění dojít do konce roku 2023. Odvážné dobrodruhy […]
Sociálními sítěmi se jako lavina šíří nový gastronomický „trend“. V jeho rámci lidé bez odborného vzdělání radí Američanům, aby konzumovali syrové kravské mléko. Údajně by totiž právě takto měli získat protilátky proti ptačí chřipce, která by za oceánem mohla získat pandemický potenciál. K výraznému nárůstu konzumace syrového, neboli nepasterizovaného mléka, došlo v USA již v […]
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz