Domů     Objevy
Gorilí výjimečnost: Unikátní boj s emocemi pod lupou…
Zdroj: Unsplash/Daniel Diesenreither

Dokáží znakovat, slyší podobně jako člověk – dokonce umí rozeznat jednotlivé lidské hlasy. V čem se ovšem od goril lišíme, je vnímání našich největších traumat. Největší primáti jsou totiž mnohem odolnější..

Nejnovější výzkum ukázal, že se náš druhý nejbližší předek mnohem lépe vyrovnává s životními ztrátami – především se ztrátou matky.

Gorily, které se dožily šesti let věku, nebyly podle expertů nijak významně ovlivněny problémy, které je potkaly v jejich raném mládí. Své závěry posléze experti z Nadace Dian Fosseyové zveřejnili v odborném periodiku Current Biology.

Zdroj: Unsplash/Johnny Africa

Odolné a statečné

Odborníky již v minulosti překvapilo, jak statečně mladé gorily reagují na úmrtí matky. Zatímco pro většinu druhů jde o celoživotní trauma, největší žijící primáti to ale jako tragédii nejspíš nevnímají.

Pro účely výzkumu však byli tito primáti vybrány nejen pro atypické chování, ale také z důvodů, že stejně jako lidé, žijí poměrně dlouhý život a mají menší počet potomků, o které se láskyplně starají.

Zkoumaná „šestka“

Celkem vědci prozkoumali data o 253 gorilách žijících v národním parku Volcanoes ve Rwandě. Hned na počátku přitom stanovili šest možných nepříznivých událostí, které mohly gorilí mládě potkat. Jednalo se o ztrátu otce či matky, dále zkušenost se smrtí člena skupiny, nestabilitu sociální skupiny, málo věkových partnerů v jejich skupině či konkurenčního mladšího sourozence.

Náhradní péče

A výsledky? Čím více nepříznivých událostí gorila zažila před šestým rokem života, tím větší byla pravděpodobnost, že zemře v poměrně mladém věku. Pokud ale i přes prožitou tragédii, která ji postihla na počátku života přežila hranici šesti let, její život se nijak nezkrátil.

A to zcela bez ohledu na to, kolik ran osudu museli největší primáti za svůj život snést. Podle vědců by se dokonce dalo říci, že pokud gorilu postihly tři a více katastrof, žila déle. Jako důvod zvýšené odolnosti uvádí život v silně semknutých sociálních skupinách.

Když tedy jedna z goril přijde o matku, ostatní ji „sirotkovi“ dokáží velmi rychle a efektivně nahradit. „Mládě po ztrátě matky tráví více času v blízkosti ostatních goril, a to zejména u nejvýše postaveného dospělého samce, a to dokonce i když není jeho biologickým otcem,“ popsala Robin Morrisonová z Nadace Dian Fosseyové.

Související články
Na dně moře u japonského pobřeží bylo objeveno gigantické naleziště klíčových prvků pro výrobu baterií do elektromobilů, ložisko niklu a kobaltu. První vrty u ostrova Minami-Torišima budou zahájeny příští rok. Využívání ložiska v průmyslovém měřítku má být zahájeno v roce 2026. Podle nadace The Nippon Foundation, která v posledních měsících zkoumala mořské dno u ostrova […]
Bezmála tři století víme, že blesk je elektrický výboj. Stále ale není jasné, jak přesně vzniká, a není možné jej předpovědět. Přispět k vyřešení bouřkové hádanky by mohl model elektrizace oblačnosti, na jehož vývoji pracuje Jana Popová z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR. Většinou blesky vznikají v bouřkovém oblaku, který se nazývá cumulonimbus. Známe ho […]
V době spuštění obsadil 40. příčku mezi pětistovkou nejvýkonnějších superpočítačů světa. Teď český superpočítač Salomon definitivně opouští datový sál IT4Innovations národního superpočítačového centra, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava. Výzkumných projektů bylo za dobu provozu Salomonu v období 15. září 2015 až 13. prosince 2021 celkově 1 085, spotřebovaly celkem 1 024 milionů jádrohodin výpočetního času a […]
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červi. Prý jsou jedovatí. Prý pouhý dotyk může lidem způsobit zdravotní obtíže. Mnohoštětinatec Hermodice carunculata, přezdívaný jako ohnivý červ kvůli zbarvení, způsobil […]
Psychologie je jako tajemná džungle, plná pestrobarevných květů a pozoruhodných zvířat. Ale pozor! V jejích útrobách rozložili nedbalí lovci své pasti, a když se do hlubin vydáte, lehce můžete do jedné z nich spadnout. Těmito pastmi jsou rozmanité psychologické mýty, které se tváří jako hluboké a nezpochybnitelné pravdy o lidské psychice, ale často v nich bývá sotva to […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz