Domů     Historie
Římský lékař byl pohřben spolu se svými lékařskými nástroji
Zdroj: ELTE, Faculty of Humanities

Archeologové objevili v Maďarsku 2000 let starou sbírku lékařských nástrojů, která patřila římskému lékaři. Byl s ní pohřben. Proč vlastně cestoval do pro Římany „barbarské“ země?

Hrob pocházející z římské éry byl nalezen poblíž města Jászberény v regionu Jászág ve středním Maďarsku. Město leží asi 55 kilometrů východně od Budapešti. Nalezena v něm byla nejen téměř kompletní kostra muže, ale u paty hrobu se nacházely také dvě dřevěné truhly plné lékařských nástrojů, jako jsou jehly, kleště či skalpely.

O unikátnosti nálezu svědčí to, že podobné truhly s nástroji byly objeveny pouze v Pompejích.

Skalpely špičkové kvality

Vykopávky prováděl tým odborníků z Univerzity Eötvöse Loránda (ELTE) v Budapešti. Archeologové odhadli, že lékaři, pocházejícímu z Římské říše, mohlo být v době smrti mezi 50 a 60 lety a netrpěl žádnou zjevnou nemocí či traumatem.

Sada lékařských nástrojů je datována do prvního století našeho letopočtu. Levente Samu, archeolog ELTE, který se na vykopávkách podílel, to komentuje: „Nalezené skalpely jsou špičkové kvality a hodí se pro chirurgické zákroky.“.

Jsou vyrobené z bronzu, zdobené stříbrem a mají odnímatelné ocelové čepele. Spolu s nimi byl objeven i brusný kámen, který sloužil k jejich ostření, případně k drcení léčivých bylin. Podobné skalpely byly nalezeny v římské Galii, regionu, který dnes zaujímá Francie a západní části Německa.

Místo nálezu je překvapující. Levente Samu k tomu říká: „Je zarážející, proč lékař vybavený tak unikátními nástroji navštívil tuto vzdálenou oblast, kterou Římané považovali za barbarskou. Tak označovali všechna území mimo Řím.“.

Zdroj: ELTE, Faculty of Humanities

Smrt daleko do domova

A pokračuje: „Aktuální předpoklad je, že dobře vybavený lékař, pravděpodobně vyškolený v některém z lékařských center v císařství, cestoval do této oblasti, aby tam někoho zachránil.“ Od konce prvního století našeho letopočtu byla Římská říše císařstvím, prvním císařem byl Augustus, adoptivní syn Julia Caesara.

Region kolem dnešního města Jászberény byl v té době ovládán Sarmaty z kmene Jazygů a sloužil jako nárazníkový stát mezi římským územím a Dáky dále na severu.

Oblast byla pořímštěna po markomanských válkách, které probíhaly v letech 166 až 188. Římané se v nich, za vlády císaře Marca Aurelia, utkali s několika germánskými, sarmatskými a gótskými kmeny. Bojovali především proti germánským Markomanům a Kvádům a sarmatským Jazygům.

Po vítězství Říma se region stal hranicí říše až do 5. století, kdy připadl Hunům. Proč lékař do oblasti jel a co se mu stalo osudným, zatím zůstává nevyřešeno hádankou.

Štítky:
Související články
Historie Ostatní 22.11.2024
Ve starověké pohřební jámě v Grotte des Pigeons neboli Jeskyni holubů v severovýchodním Maroku objevili vědci semenné bobule chvojníku (Ephedra). Ty obsahují stimulant efedrin, který mohl pozůstalé uvést do stavu euforie s přítomností halucinací. Jedná se o důkaz dávného využívání rostlin jako léčiv či k nastolení transu. Chvojníky jsou bohatě rozvětvené keře připomínající přesličku. První […]
Historie Ostatní 9.11.2024
Archeologové objevili důkazy o raných křesťanských pohřebních zvyklostech ze čtvrtého století díky bazilice uprostřed egyptské pouště, která i přes nánosy dvou tisíciletí zůstala neuvěřitelně zachovaná. V této bazilice odborníci nalezli více než deset hrobů, z nichž značná část překvapivě patřila ženám a dětem. Při typických křesťanských pohřbech ze čtvrtého století byli duchovní jako kněží nebo […]
Historie 8.11.2024
Forenzní patologové zanalyzovali slavnou fresku Michelangela Buonarrotiho s názvem Potopa, která se nachází v Sixtinské kapli. Podle všeho je na ní zachycena mladá žena s příznaky rakoviny prsu. Výsledky svého zkoumání zveřejnili v odborném časopise The Brest. Odhalené ženská ňadra jsou ve výtvarném umění velmi častým motivem, zpravidla v souvislosti s mateřstvím či erotikou. Mohou […]
Architektura Historie 31.10.2024
Ke konci života už byl zcela slepý, přesto stále úspěšně velel husitským vojskům. Jeho muži ho respektovali jako geniálního stratéga, stejně jako nepřítel. Kontroverze budil už za svého života a rozdílné názory přetrvávají po celých 600 let. Přesně tolik uplynulo od jeho smrti. Co o Žižkovi (ne)víme? Jméno Jan Žižka z Trocnova (1360–1424) si většina […]
Historie 29.10.2024
Myši domácí se poprvé objevily zhruba před 500 tisíci lety, a to na indicko-pákistánském subkontinentu nebo íránské náhorní plošině, později se rozdělily do několika poddruhů. K lidským společnostem se připojily asi před 12 000 let a spolu s nimi se šířily po světě. Jak a kdy si podmanily Evropu? Mezi lidmi a myšmi panuje už […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz