Domů     Historie
Jak obyčejná věc změnila pohled na dějiny lidstva?
Zdroj: Wikimedia Commons

Je knihou knih, působivou mozaikou složenou z mnoha tajemných příběhů, které po tisíciletí „mučí“ vědeckou fantazii. Stála nebo nestála Babylonská věž? Co myslíte?

Na světě pravděpodobně neexistuje nikdo, kdo by alespoň jednou v životě nevyslechl příběh o majestátní stavbě, která měla sahat až k branám nebes.

Ctnost a víru v Boha však v této době nahradilo nezdravé sebevědomí a prakticky neomezená víra v lidskou moc. Nejvyšší z nejvyšších proto své ovečky potrestal tím, že jim změnil jazyk – za těchto podmínek nejenže věž nemohla být dokončena, ale lidé byli nuceni se postupně rozptýlit a znovu najít pokoru.

Paní průvodkyně

V knize Genesis 11:1-9 stojí, že se stavba nacházela v zemi Shinar v Babylónii. „Babylonská věž byla s největší pravděpodobností postavena u řeky Khabur v severní Sýrii, v místě archeologického naleziště Tell Brak.

Nenacházela se tedy v jižní Mezopotámii, jak se tradičně věřilo,“ prohlásila expertka na Bibli, Anne Habermehlová. A co samotný Babylon? Jeho pozůstatky se expertům podařilo nalézt zhruba 88 kilometrů jižně od Bagdádu, na území dnešního Iráku.

V době největšího rozmachu mohlo mít město až milion obyvatel a po zhruba dva tisíce let bylo vnímáno jako pomyslný střed světa, což dokládají i některé biblické texty.

„Já mám jasno…“

Odborníci z celého světa po dlouhá léta přemítali, je-li příběh smyšlený nebo zda vysoká věž skutečně existovala. BFilolog a asyriolog Irving Finkel (*1951) z Britského muzea má však v celé záležitosti jasno.

Oporu pro svá tvrzení navíc nalezl v samotné Bibli. „Nemůže být pochyb o tom, že podnět k příběhu o Babylonské věži vzešel během exilu,“ uvedl. „Když se podíváte na první kapitoly, je jasné, že vycházejí z vlastní zkušenosti Judejců, kteří se setkali v Babylonu.

Jejich životní osudy byly tak silné a pozoruhodné, že je autoři, filozofové, jež pracovali na hebrejských textech, do knihy začlenili,“ upřesnil své domněnky Finkel.

Velmi cenný kousek

Dalším důkazem existence slavného monumentu má být cihla, která patří k velice cenným artefaktům Britského muzea. Nese v sobě totiž stopy zvláštního stavebního materiálu dané doby – bitumenu, starověkého dehtu a živice.

A kniha Genesis praví, že ke stavbě byly využity cihly jako kámen a živice jako malta.

Na zcela obyčejném předmětu je navíc vyryto jméno babylonského panovníka Nebukadnesara II. (627–560 př. n. l.) – muže, který stavbu monumentu zahájil. Může tento na pohled nevinný předmět zcela přepsat dějiny lidstva?

Související články
Historie Ostatní 22.11.2024
Ve starověké pohřební jámě v Grotte des Pigeons neboli Jeskyni holubů v severovýchodním Maroku objevili vědci semenné bobule chvojníku (Ephedra). Ty obsahují stimulant efedrin, který mohl pozůstalé uvést do stavu euforie s přítomností halucinací. Jedná se o důkaz dávného využívání rostlin jako léčiv či k nastolení transu. Chvojníky jsou bohatě rozvětvené keře připomínající přesličku. První […]
Historie Ostatní 9.11.2024
Archeologové objevili důkazy o raných křesťanských pohřebních zvyklostech ze čtvrtého století díky bazilice uprostřed egyptské pouště, která i přes nánosy dvou tisíciletí zůstala neuvěřitelně zachovaná. V této bazilice odborníci nalezli více než deset hrobů, z nichž značná část překvapivě patřila ženám a dětem. Při typických křesťanských pohřbech ze čtvrtého století byli duchovní jako kněží nebo […]
Historie 8.11.2024
Forenzní patologové zanalyzovali slavnou fresku Michelangela Buonarrotiho s názvem Potopa, která se nachází v Sixtinské kapli. Podle všeho je na ní zachycena mladá žena s příznaky rakoviny prsu. Výsledky svého zkoumání zveřejnili v odborném časopise The Brest. Odhalené ženská ňadra jsou ve výtvarném umění velmi častým motivem, zpravidla v souvislosti s mateřstvím či erotikou. Mohou […]
Architektura Historie 31.10.2024
Ke konci života už byl zcela slepý, přesto stále úspěšně velel husitským vojskům. Jeho muži ho respektovali jako geniálního stratéga, stejně jako nepřítel. Kontroverze budil už za svého života a rozdílné názory přetrvávají po celých 600 let. Přesně tolik uplynulo od jeho smrti. Co o Žižkovi (ne)víme? Jméno Jan Žižka z Trocnova (1360–1424) si většina […]
Historie 29.10.2024
Myši domácí se poprvé objevily zhruba před 500 tisíci lety, a to na indicko-pákistánském subkontinentu nebo íránské náhorní plošině, později se rozdělily do několika poddruhů. K lidským společnostem se připojily asi před 12 000 let a spolu s nimi se šířily po světě. Jak a kdy si podmanily Evropu? Mezi lidmi a myšmi panuje už […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz