Domů     Příroda
Bývalý zápasník MMA se vydá za ztraceným španělským zlatem
Martin Macourek 2.1.2023

V novém osmidílném dokumentu Prokletí mrtvého muže: Ztracené španělské zlato”, se vypravíte po stopách legendárního pokladu, který průzkumníkům nedává spát již celé generace. Bývalý zápasník MMA a prospektor Kru Williams, mladá badatelka Taylor Starr a její otec Don Froe se společně s ostříleným lovcem legend Adamem Palmerem vydávají vyřešit dávnou záhadu.

Buďte u toho s nimi na Viasat History od 5. ledna 2023.

Podle legendy se kdesi v kanadských horách skrývá nesmírné bohatství v podobě Slumachova dolu, potoka s ryzím zlatem v hodnotě miliard dolarů. Ten kromě drsného podnebí a hornatého terénu, střeží i sto let stará kletba.

Mnozí odvážlivci při jeho hledání přišli o život. Naši badatelé se vydají po jejich stopách, prozkoumají staré mapy, tajné dopisy, vzácné nahrávky a možná objeví i pravdu.

Kdo byl ale ten záhadný Slumach? Podle ústní tradice jde o postavu, jejíž existence propojuje fakta a místní folklór. Příběh se poprvé začal vyprávět na konce 19. století, kdy byl jistý domorodý muž jménem Slumach shledán vinným z vraždy a popraven.

Krátce po jeho smrti se začaly šířit zvěsti, že tento mrtvý muž objevil místo překypující zlatem v oblasti jezera Pitta Lake. Údajně se dokonce chlubíval kusy zlata v místních salonech. Jenže také na každého, kdo by se pokusil zlato hledat, uvrhl smrtelnou kletbu, a ta podle ústní tradice skutečně fungovala a má fungovat dodnes.

Neexistují důkazy, které by příběh mohly podpořit, přesto se do regionu vydávali a vydávají dobrodruzi hledající bohatství. Téměř zlatá horečka podpořená ekonomickou krizí ve 30. letech minulého století přitáhla do drsného kraje stovky lovců pokladů.

Mnoho z nich v horách zemřelo. Jiní tvrdili, že zlato skutečně našli. Jistý lesník, který v oblasti působil v 70. letech minulého století, vyprávěl, že v oblasti viděl potok plný zlata, ale už se mu jej nepovedlo znovu najít.

Deset let po popravě Slumacha aljašský horník jménem Walter Jackson tvrdil, že místo objevil. Jenže smrtelně onemocněl, a tak napsal příteli dopis s popisem místa, ve kterém uváděl, že z potoka vylovil tisíce zlatých nugetů velkých jako vlašské ořechy.

Část z nich ukryl pod označenou skálu. Ta se však nikdy nenašla.

Podle historika Freda Brachese je legenda čirým výmyslem místních obyvatel, aby do oblasti přilákali hledače pokladů. Ti totiž byli pro tamní lid zdrojem příjmů. Prodávali jim předražené mapy údajně vedoucí k pokladu, který byl na nich dokonce označen křížkem.

I tak stále existuje početná komunita, která se vydává po stopách legendy. Jedním takovým je Adam Palmer.

Zasvětil dlouhé týdny každého léta prohledáváním okolí Pitt Lake a jak sám tvrdí, jeho hlavní snahou je nyní hlavně objasnění vzniku příběhu o zlatonosném potoce.

Vydejte se společně se všemi lovci hledat ztracené zlato.

První díl dokumentu Prokletí mrtvého muže: Ztracené španělské zlato premiérově odvysílá Viasat History ve čtvrtek 5. ledna od 21 hodin.

Trailer: 

https://youtu.be/MyO89ijDexM

 

Související články
Vědecký tým z Ostravské univerzity, Biologického centra Akademie věd ČR a dalších evropských a amerických institucí odhalil zásadní změnu v energetickém metabolismu parazita Vickermania ingenoplastis, který je v laboratoři chován již od roku 1971.   Tato změna spočívá ve ztrátě schopnosti mitochondrií vyrábět energii tradičním způsobem, což představuje unikátní adaptaci na umělé laboratorní podmínky.​ Přirozené […]
Objevy Příroda 19.5.2025
Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev napříč Arktidou a zjistili, že změny nejsou jednotné – zatímco některé oblasti zaznamenaly přírůstek druhů, jiné naopak ztrácely svou biologickou rozmanitost. Mezi výzkumníky, kteří se na projektu podíleli, byl i […]
Objevy Příroda 19.5.2025
Půlroční expedice doktorského studenta z Biologického centra AV ČR a Jihočeské univerzity na tropickém ostrově Nová Guinea přinesla jedinečný objev. František Vejmělka jako první zdokumentoval jednoho z největších myšovitých hlodavců světa – velekrysu Mallomys istapantap. Tento tajemný noční tvor obývá chladné mlžné horské pralesy a pláně v nadmořských výškách 3700 metrů a pro vědu byl znám pouze z několika […]
Příroda 18.5.2025
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bavorska, je prvním, u kterého byly identifikovány specializované terciální peří na části horních končetin. Tato pera vytvářejí aerodynamický přechod mezi křídlem a tělem, což je adaptace […]
Že osiřeli, je na šimpanzích znát i v dospělosti. Obzvlášť na to doplácejí samci, mívají horší postavení ve skupině a méně potomků. Trauma osiření je dokonce vidět na magnetické rezonanci, jelikož trvale mění strukturu mozku.   Šimpanzi jsou ve zvířecí říši nápadní nezvykle dlouhým dětstvím, které trvá 13 až 15 let. Důvod je podobný jako u […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz