Domů     Příroda
Jaký je vztah lidstva k planetě?
Martin Macourek 16.12.2022

Starověké civilizace věřily, že Země je inteligentní organismus, který živí všechny, kteří s ní dokáží žít v souladu a ničí ty, jež jí drancují. S příchodem moderní vědy tato představa ustoupila téměř sterilnímu pohledu hledícímu na naši planetu jako na obrovský balvan pohybující se nekonečným vesmírem.

Profesorka Bettany Hughesová společně s dalšími odborníky však teorii o Matce Zemi oživuje. S využitím starověkých důkazů i nejnovějších technologií NASA naznačuje, že představy dávných civilizací o Gaie, tedy živoucí Zemi, nemusí být daleko od pravdy.

Strhující dokument Historie Matky Země: Odhalená Gaia o hledání odpovědi, zda minulost ukrývá klíč k naší budoucnosti, mohou diváci sledovat v prosinci na Viasat History.

Náš postoj k Zemi je aktuálně pod drobnohledem vědců, filozofů, ekonomů, vlád i korporací. Historička Bettany Hughesová zkoumá vztah lidstva a planety ze zcela jiného úhlu pohledu. Je přesvědčena, že starověké civilizace našly klíč k pochopení symbiózy mezi Zemí a jejím využíváním.

Proto diváky zavede do Řecka, Egypta, Istanbulu a Spojeného království, kde společně s místními odborníky poodhalí dávný pohled na svět prostřednictvím předkřesťanských bohů reprezentujících životadárnou zemi a vztah starověkých civilizací k nim.

Starověcí lidé věřili, že je Země inteligentní organismus, se kterým je nutné vycházet. Tuto tezi se vědkyně pokouší dokázat i pomocí nejnovějších vědeckých poznatků. Opravdu planeta vnímá, co s ní provádíme a reaguje? A pokud ano, chce se skutečně zbavit břemene zvaného lidstvo?

Podle Jamese Lovelocka, který v 70. letech minulého století jako první začal mluvit o opravdové ekologii tak, jak ji známe dnes, je Země opravdu něco jako živý organismus. Planeta připomíná Gaiu, jež je propojena dosud nepochopenými fyzikálními i chemickými procesy, které udržují v rovnováze různé ekosystémy.

Hughesová tuto hypotézu diskutuje s klimatickým vědcem profesorem Timem Lentonem. S odborníkem na klima doktorem Joem McConnellem odhaluje, jak drancování planety začala dávno před průmyslovou revolucí a s indickým filozofem Satishem Kumarem hledá důkazy o propojení všech živých i neživých věcí na planetě, ale i mimo ni v samotném vesmíru, což konfrontuje s nejnovějšími výzkumy NASA.

Dokument také nabízí pohled k našim dvěma nejbližším vesmírným sousedům, k Marsu a Venuši. Měli bychom zaměřit svoji pozornost na jiné planety, abychom drancovali i jejich potenciální zdroje, nebo bychom spíše měli řešit krizi, ve které se na Zemi nacházíme?

Odpověď nejen na tuto otázku dostanete na Viasat History v pátek 16. prosince 2022 od 21 hodin v dokumentu Historie Matky Země: Odhalená Gaia.

Související články
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopnějším v šíření mezi druhy a méně citlivým na antivirotika. Žádná z těchto mutací není sama o sobě důvodem k obavám. Nová zjištění však poukazují na skutečnost, […]
Moderní kukuřice může být až dvakrát vyšší než dospělý člověk, pro děti je chůze v kukuřičném bludišti zábavou. Ovšem výška rostliny ji činí náchylnou ke zničení během silných poryvů větru. Proto byla vyvinuta nižší varianta kukuřice, která skýtá řadu výhod. Kukuřice je starobylou zemědělskou plodinou Ameriky, známá byla již 4000 let před naším letopočtem. Její […]
Mezi přední světové producenty kakaa (Theobroma cacao) patří i africká Ghana. Její produkci však decimuje nemoc zvaná viróza zduřelých výhonků kakaovníku, přenášená drobným hmyzem vlnatkou. Od roku 1946 muselo být kvůli tomu v Ghaně vykáceno přes 254 milionů kakaovníků. Pomocnou ruku zemi nabídl profesor matematiky z Texaské univerzity. Až polovina světové produkce čokolády pochází z […]
Říká se, že není malých rolí. A že i nicotný jedinec může dokázat velké věci. To se potvrdilo v savaně v Keni, kdy jeden druh mravenců zapříčinil malou změnu v přírodním prostředí, která ale měla dalekosáhlé důsledky. Celá desetiletí působil a žil na pastvinách v africké Keni původní druh mravenců akátových (Crematogaster). Ten svými jedovatými […]
Vinaři používají dvě metody k detekci toho, zda bylo jejich bílé víno kontaminováno nežádoucími mikroby, a to čichovou zkoušku a testování vzorků vína v Petriho misce. Nyní by se k nim mohla přidat ještě třetí, hi-tech metoda, a to testování vína pomocí elektronického jazyka. Elektronický jazyk se tomu lidskému vůbec nepodobá co do vzhledu, ale […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz